PLN - Polish Zloty
CHF
4,25
sobota, 31 lipca, 2021

Kurs franka rośnie, a frankowicze płacą najwyższe raty w historii

Kurs franka szwajcarskiego gwałtownie wzrósł w ostatnich dniach, ale wciąż jest tańszy niż na wiosnę. Jednak eksperci zwracali uwagę, że z wakacji kredytowych skorzystały setki tysięcy frankowiczów, więc dla wielu frankowiczów listopadowa rata może być najwyższa w historii.

Według wyliczeń ekspertów, jeżeli w styczniu 2008 roku zostanie udzielona 30-letnia pożyczka w wysokości 300 000 zł, to całkowita kwota pożyczki na kolejny okres wyniesie około 1 925 zł.

Dla kredytobiorców, którzy brali urlop w kwietniu i maju, będzie to najwyższa dotychczas spłacona rata. W przypadku kredytów złotowych sytuacja jest odwrotna. Rata listopadowa jest dla większości kredytobiorców. Jest najniższy w historii.

Analitycy ostrzegają, że według Związku Banków Polskich Polacy złożyli wiosną około miliona wniosków o urlop (dane dla wszystkich rodzajów kredytów). Dlatego wielu pożyczkobiorców próbuje przeczekać ten trudny okres bez konieczności spłaty w ratach. Z zawieszenia spłaty można skorzystać tylko raz w roku. Wyjątkiem są osoby, które wcześniej wyjeżdżały na wakacje na warunkach przewidzianych przez bank, a obecnie spełniają ustawowe warunki urlopowe. Jednym z tych warunków jest utrata pracy lub innego głównego źródła dochodu. „Problem w tym, że jeśli ktoś ma dużo niższe dochody, to nie spełni tego warunku.

Jednym z tych warunków jest utrata pracy lub innego głównego źródła dochodu. „Problem w tym, że jeśli czyjś dochód jest dużo niższy, nie spełni tego warunku. Dlatego dla wielu pożyczkobiorców kolejna partia będzie najwyższa w historii”.

Wynika to z faktu, że we wrześniu WIBOR 3M spadł do bezprecedensowego poziomu 0,22%. Wrzesień to także koniec kwartału, więc wiele banków będzie miało tzw. Aktualizacje stóp procentowych. Obejmuje fakt, że bank przelicza oprocentowanie kredytu dodając marżę oraz aktualną stopę procentową WIBOR. Na koniec czerwca WIBOR 3M wyniósł 0,26%, a więc kredyt z marżą 1,15%. Oprocentowanie wynosi 1,41%. Od października spadł do 1,37%, najniższego poziomu w historii. Obniżone odsetki październikowe zostaną uwzględnione dopiero w racie listopadowej. Rata obniżona wyniesie 1160 zł. To tylko o 4 zł mniej niż na początku miesiąca poprzedzającego obniżkę stóp w miesiącu koronnym, ale o 153 zł mniej niż na początku roku.

FrankNews
FrankNews.pl składa się z ekspertów od spraw frankowych, prawników, dziennikarzy. Aktywnie śledzimy rozwój problematyki frankowej już od 2014 r, obserwujemy rozwój orzecznictwa oraz podmiotów oferujących pomoc prawną dla frankowiczów. Nasze artykuły regularnie publikowaliśmy w mediach oraz portalach internetowych. W 2020 r. postanowiliśmy stworzyć portal dzięki któremu każdy posiadacz kredytu frankowego znajdzie w jednym miejscu wszystkie niezbędne informacje. Tak powstał FrankNews.pl Materiały zamieszczone w serwisie Franknews.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad prawnych. Franknews.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie. Zamieszczone materiały są subiektywnymi wypowiedziami autorów.

Related Articles

Najnowsze