PLN - Polski złoty
CHF
4,35
piątek, 19 kwietnia, 2024

Kurs franka rośnie, a frankowicze płacą najwyższe raty w historii

Kurs franka szwajcarskiego gwałtownie wzrósł w ostatnich dniach, ale wciąż jest tańszy niż na wiosnę. Jednak eksperci zwracali uwagę, że z wakacji kredytowych skorzystały setki tysięcy frankowiczów, więc dla wielu frankowiczów listopadowa rata może być najwyższa w historii.

Według wyliczeń ekspertów, jeżeli w styczniu 2008 roku zostanie udzielona 30-letnia pożyczka w wysokości 300 000 zł, to całkowita kwota pożyczki na kolejny okres wyniesie około 1 925 zł.

Dla kredytobiorców, którzy brali urlop w kwietniu i maju, będzie to najwyższa dotychczas spłacona rata. W przypadku kredytów złotowych sytuacja jest odwrotna. Rata listopadowa jest dla większości kredytobiorców. Jest najniższy w historii.

Analitycy ostrzegają, że według Związku Banków Polskich Polacy złożyli wiosną około miliona wniosków o urlop (dane dla wszystkich rodzajów kredytów). Dlatego wielu pożyczkobiorców próbuje przeczekać ten trudny okres bez konieczności spłaty w ratach. Z zawieszenia spłaty można skorzystać tylko raz w roku.

Wyjątkiem są osoby, które wcześniej wyjeżdżały na wakacje na warunkach przewidzianych przez bank, a obecnie spełniają ustawowe warunki urlopowe. Jednym z tych warunków jest utrata pracy lub innego głównego źródła dochodu. „Problem w tym, że jeśli ktoś ma dużo niższe dochody, to nie spełni tego warunku.

Jednym z tych warunków jest utrata pracy lub innego głównego źródła dochodu. „Problem w tym, że jeśli czyjś dochód jest dużo niższy, nie spełni tego warunku. Dlatego dla wielu pożyczkobiorców kolejna partia będzie najwyższa w historii”. 

 

Wynika to z faktu, że we wrześniu WIBOR 3M spadł do bezprecedensowego poziomu 0,22%. Wrzesień to także koniec kwartału, więc wiele banków będzie miało tzw. Aktualizacje stóp procentowych. Obejmuje fakt, że bank przelicza oprocentowanie kredytu dodając marżę oraz aktualną stopę procentową WIBOR.

Zobacz: Unieważnienie kredytu (pozwanie banku) – po spłacie kredytu frankowego – Instrukcja dla frankowiczów.

Na koniec czerwca WIBOR 3M wyniósł 0,26%, a więc kredyt z marżą 1,15%. Oprocentowanie wynosi 1,41%. Od października spadł do 1,37%, najniższego poziomu w historii. Obniżone odsetki październikowe zostaną uwzględnione dopiero w racie listopadowej. Rata obniżona wyniesie 1160 zł. To tylko o 4 zł mniej niż na początku miesiąca poprzedzającego obniżkę stóp w miesiącu koronnym, ale o 153 zł mniej niż na początku roku.

Łukasz Banasiak
Łukasz Banasiak
Redaktor Franknews. Absolwent dziennikarstwa na UW. Wielbiciel politycznych biografii, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym. Napisz do mnie lukasz@franknews.pl

Related Articles

Najnowsze