PLN - Polski złoty
CHF
4,35
sobota, 27 kwietnia, 2024

Sądy w całym kraju unieważniają kredyty we frankach – Warszawa, Wrocław, Szczecin! Zobacz ile wygrywają Frankowicze!

0

Frankowicze mogą odczuć pierwsze skutki zeszłorocznych nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego: do SO w Warszawie wpływa mniej spraw powiązanych z kredytami w CHF. Z kolei wzrost liczby powództw jest odnotowywany właściwie we wszystkich wydziałach cywilnych poza Warszawą. Sądy są na to, przynajmniej w większości, dość dobrze przygotowane – kwestia abuzywności, a co za tym idzie nieważności umów frankowych nie jest dla nich niczym nowym. Ministerstwo Sprawiedliwości nie zamierza spoczywać na laurach i stawia sobie za cel odkorkowanie warszawskiego Wydziału Frankowego. Ten będzie „polem doświadczalnym” dla różnych zmian, mających usprawnić trwające w całym kraju frankowe procesy i zadziałać stymulująco na tempo orzecznicze. Frankowicze z pewnością ucieszyliby się, gdyby orzecznictwo w ich sprawach jeszcze przyśpieszyło. O wynik procesów wytaczanych bankom mogą być spokojni: te przegrywają prawomocnie ok. 99 proc. postępowań. I tak jest w całym kraju, od Szczecina, Wrocławia, przez Poznań i Warszawę. Dla naszych czytelników opisujemy wybrane nowe wyroki z tych miast.

Czy Frankowicze przedsiębiorcy też mogą pozwać bank i unieważnić kredyt we frankach na firmę?

0

Prokonsumenckie orzecznictwo TSUE umożliwiło konsumentom wygrywanie spraw frankowych w sądach i spowodowało masowe unieważnianie umów. Bardziej złożona niż w przypadku osób fizycznych jest sytuacja przedsiębiorców obarczonych kredytami frankowymi. Okazuje się jednak, że ostatnio i oni zaczęli w sądach wygrywać. Pojawiły się bowiem pierwsze wyroki korzystne dla kredytobiorców frankowych będących przedsiębiorcami. Czy może to zapowiadać kolejną lawinę pozwów przeciwko bankom? Kiedy Frankowicz przedsiębiorca ma realne szanse na wygraną w sądzie? Podpowiadamy.

Frankowicze i kredyty we frankach – co zmienia korzystna dla Frankowiczów uchwała Sądu Najwyższego III CZP 25/22 ?

0

25 kwietnia 2024 roku był bardzo dobrym dniem dla frankowiczów. Izba Cywilna Sądu Najwyższego w końcu wydała długo wyczekiwaną uchwałę III CZP 25/22, odpowiadając na wszystkie z sześciu pytań Pierwszej Prezes, Małgorzaty Manowskiej. Co jeszcze istotniejsze, odpowiedzi Izby Cywilnej Sądu Najwyższego na owe pytania są bardzo korzystne dla kredytobiorców frankowych, czym zaskoczona jest nawet część środowiska prawnego. Jak interpretować uchwałę Izby Cywilnej Sądu Najwyższego? Kogo będzie ona obowiązywać, jak mogą zareagować na nią banki i co w takim razie z ugodami frankowymi?

Czy warto pozwać bank za kredyt we frankach i jak zrobić to dobrze w 2024 roku?

0

Ponad 180 tysięcy sporów o kredyty w CHF skierowano do tej pory na drogę sądową – to dużo, ale trzeba mieć na uwadze, że zdecydowana większość frankowiczów nie podjęła jeszcze decyzji, co zrobić ze swoją umową, czy to całkowicie spłaconą, czy wciąż aktywną. Od 2004 do 2009 roku, czyli w okresie boomu na franki, przedstawiciele krajowego sektora bankowego udzielili Polakom od 700 do nawet 900 tysięcy hipotecznych kredytów mieszkaniowych waloryzowanych kursem tej waluty. Ponad połowa umów została już wykonana – kredytobiorcy spłacili swoje zobowiązania i dziś próbują zapomnieć o finansowej traumie, jaką zafundowały im banki. Czy to mądra decyzja? W ten sposób nie tylko trwają w roli ofiary banku, ale pozwalają, by ten zatrzymał sobie dziesiątki, czasem nawet setki tysięcy złotych, które nienależnie pobrał. Eksperci prawni zwykle doradzają frankowiczom wybór drogi sądowej, niezależnie od tego, na jakim etapie spłaty jest ich umowa. Jak jednak pozwać bank, by nie zaliczyć falstartu i nie sprowadzić na siebie nowych problemów?

Sąd Najwyższy wydał uchwałę w sprawie kredytów we frankach III CZP 25/22. Jest bardzo korzystna dla Frankowiczów

0

W dniu dzisiejszym Izba Cywilna Sądu Najwyższego udzieliła odpowiedzi na pytania zadane przez pierwszą prezes Sądu Najwyższego, Małgorzatę Manowską, dotyczące kredytów frankowych. Pytania, które zostały postawione w styczniu 2021 roku, skupiały się na sześciu najważniejszych wątpliwościach w sporach o tego typu kredyty. Odpowiedź Izby nie przyniosła rewolucyjnych zmian i jest oceniana jednoznacznie jako bardzo korzystna dla Frankowiczów. Sąd Najwyższy podtrzymał dotychczasowe korzystne dla Frankowiczów stanowisko Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej oraz dorobek orzeczniczy polskich sądów, co ma na celu ujednolicenie orzecznictwa w tej kwestii.

Uchwały Sądu Najwyższego w dniu 25.04.24 w sprawie kredytów we frankach nie będzie? – Prokurator Generalny wniósł o wyłączenie sędziów [ Z OSTATNIEJ CHWILI ]

0

Aktualizacja 25.04.2024 godz. 12:30

W ostatnich dniach polskie kręgi prawne żywo dyskutują nad sprawą, która ma kluczowe znaczenie dla tysięcy kredytobiorców frankowych. 25 kwietnia miała zostać podjęta znacząca uchwała Izby Cywilnej Sądu Najwyższego dotycząca problematyki kredytów we frankach. Oczekiwania są mieszane – z jednej strony, pełnomocnicy kredytobiorców obawiają się niekorzystnego wyroku ze strony neo-sędziów, z drugiej – banki liczą na decyzję, która pozwoli utrzymać status quo. W dniu 24.04.24 w godzinach wieczornych pojawiły się jednak w sieci nieoficjalne informacje jakoby do SN wpłynął wniosek Prokuratora Generalnego o wyłączenie ze składu, który będzie rozpatrywały w czwartek pytania I prezes SN dotyczące franków, wszystkich „nowych” sędziów. Jak podaje portal prawo.pl – ich rozmówca podał, że we wniosku powołano się m.in. na podobną argumentację jaką zawarto w stanowisku 9 sędziów z 19 kwietnia.

Jak pozwać bank i unieważnić kredyt we frankach po rozwodzie

0

Sprawy frankowe same z siebie nie należą do najłatwiejszych. Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej wtedy, gdy kredyt został zaciągnięty więcej niż przez jedną osobę i nie wszyscy kredytobiorcy wpisani w umowie chcą dochodzić swoich praw w sądzie. A przynajmniej do niedawna taki przypadek mógł być uznany za bardziej złożony. Obecnie frankowicz, który chce samotnie pozwać bank o nieważność umowy zawartej wspólnie z drugą osobą, nie musi obawiać się procesu. Zeszłoroczne uchwały Sądu Najwyższego jasno wskazały krajowym sędziom, że w sprawach o nieważność umów frankowych nie zachodzi współuczestnictwo konieczne wszystkich kredytobiorców. A to oznacza, że frankowicz, który zaciągnął kredyt wspólnie z małżonkiem, z którym następnie się rozwiódł, niekoniecznie w atmosferze zgody, może pozwać bank o nieważność umowy i/lub zapłatę, bez względu na to, jakie są plany drugiego kredytobiorcy. Jak będą wyglądały sprawy sądowe z powództwa rozwiedzionych frankowiczów w 2024 roku?

Banki poddają się bez walki w sprawach o kredyty we frankach. Deutsche Bank, Millennium, BOŚ Bank i inne

0

Jakie szanse ma frankowicz na to, że bank w jego sprawie odstąpi od apelacji i zaakceptuje wyrok sądu I instancji unieważniający umowę kredytową? Pełnomocnicy prawni kredytobiorców, pytani o tę kwestię, wskazują, że szanse są, ale niewielkie. Zauważają jednak, że wyroków, których banki nie zaskarżają, systematycznie przybywa. Powód? Sądzenie się z frankowiczami jest dla banków coraz droższe, a przeciętny koszt samej apelacji to, bez wliczania honorarium kancelarii, ok. 35 tys. zł. Czy konsumenci powinni więc liczyć na to, że w 2024 roku banki częściej będą rezygnować z odwoływania się i zaczną w końcu akceptować wyroki sądów okręgowych? Naszym zdaniem – zdecydowanie tak. W artykule wyjaśniamy, skąd nasze optymistyczne podejście do tej kwestii, a także przytaczamy przykłady świeżych wyroków, które uprawomocniły się już po I instancji, bo pozwane banki nie złożyły apelacji.

Teoria Salda i Teoria 2 kondykcji – Która jest właściwa w sprawach o kredyty we frankach?

0

W 2024 roku Frankowicze wygrywają prawie 98% spraw przeciwko bankom, uzyskując w wielu przypadkach unieważnienie umowy kredytowej. Prawomocny wyrok sądu stwierdzający nieważność umowy kredytowej oznacza, że umowa pomiędzy stronami przestaje obowiązywać i muszą się one rozliczyć. To rozliczenie może następować przy zastosowaniu teorii salda lub teorii dwóch kondykcji. Czym są te rozwiązania i jakie są między nimi różnice. Które z nich jest korzystniejsze dla banku, a które dla Frankowicza? Która z tych metod stanowi podstawę rozliczeń w 2024 roku? Sprawdźcie.

Uchwała Sądu Najwyższego 25.04.24 to KONIEC ugód dla Frankowiczów i unieważniania kredytów w sądach?

0

W najbliższy czwartek, 25 kwietnia 2024 roku, frankowicze mogą poznać pogląd Izby Cywilnej Sądu Najwyższego na skutki eliminacji klauzul abuzywnych z umów ich kredytów. Ponadto tego samego dnia przed TSUE zapadną decyzje w trzech sprawach, w których stronami sporu są banki i kredytobiorcy. Jak potencjalna uchwała pełnego składu Izby Cywilnej SN może wpłynąć na orzecznictwo w kraju? I czemu czwartkowe wyroki TSUE mają znaczenie dla przyszłości uchwały? W tym tekście spróbujemy nakreślić możliwe scenariusze orzecznicze przyszłych spraw o nieważność umów frankowych (w kontekście uchwały SN), jak również zastanowimy nad tym, co w obecnej sytuacji powinien zrobić frankowicz, który wciąż jeszcze nie pozwał banku za swój kredyt.