Zabezpieczenie roszczenia czyli jak legalnie nie spłacać kredytu we frankach

0
2646

Od pewnego czasu Frankowicze pozywają banki coraz śmielej, ale czy przekłada się to na wstrzymanie spłat zobowiązań kredytowych? Informacji o tym brakuje, a trudno oczekiwać wskazówek od banków, tym bardziej że podczas procesu frankowego nadal zachodzi konieczność spłaty zaciągniętego kredytu. Czy może jednak nie? Istnieje sposób, aby tego uniknąć, np.: poprzez złożenie wniosku o zabezpieczenie na czas rozpoznawania sprawy. W przypadku gdy sąd udzieli zabezpieczenia Frankowicz będzie mógł przestać spłacać kredyt frankowy a bank nie będzie mógł w związku z tym wyciągnąć wobec niego żadnych konsekwencji

Złożenie takiego wniosku jest pomysłem dobrym, ale trzeba się do tego solidnie przyłożyć. Sam wniosek o udzielenie zabezpieczenia jest pismem trudnym i dobrze jeśli sporządzi go za nas doświadczona w sprawach frankowych kancelaria.

Jak osiągnąć cel, czyli zakończyć spłacanie kredytu?

We wniosku o zabezpieczenie chodzi o zakończenie spłaty kredytu podczas trwania postępowania przed sądem, a więc o oszczędności w finansach, a nie o zemstę, czy osiągnięcie satysfakcji z powodu wygrania z bankiem. Proces frankowy to osiągnięcie orzeczenia o nieważnej czynności prawnej, a we wniosku o zabezpieczenie chodzi o zwolnienie z obowiązku płatności rat kredytu do momentu, aż sąd umowę unieważni.

Czy jednak wspomniany wniosek jest konieczny, czy nie można ot tak przestać spłacać niewygodny kredyt? Owszem można, ale prawnicy od spraw frankowych zdecydowanie odradzają zaprzestanie spłaty kredytu frankowego bez uzyskania zabezpieczenia roszczenia.

Wskazanie obaw względem sytuacji rynkowej pozwanego banku

Wniosek o zabezpieczenie musi zawierać opis utrudnienia w osiągnięciu celu procesu, czyli jak źle wpływa spłacanie kredytu na finanse powoda. Nie warto przy tym pisać językiem prawniczym, ale wskazać po ludzku problemy. Można nadmienić o kolejkach wierzycieli po pieniądze, które mogą na tyle obciążać finanse banku, że może dojść do jego niewypłacalności, a przynajmniej utrudnić dochodzenie roszczenia.

Łatwiej będzie tego rodzaju argument wysunąć przeciwko bankom przechodzącym trudności finansowe, ale z racji mnogości procesów i sum do zwrotu, które mogą zostać bankom zasądzone, praktycznie każdy bank może mieć większe lub mniejsze problemy finansowe z tego tytułu. Niektórzy prawnicy raportują o uzyskaniu zabezpieczenia w sprawach przeciwko Getin Bank czy Bankowi Millennium. W przypadku tych banków sądy stosunkowo „często” udzielają zabezpieczeń. Najlepsze kancelarie frankowe uzyskują zabezpieczenia nawet w sprawach przeciwko takim bankom jak PKO BP co już jest nie lada sukcesem.

Jest to więc dobry powód do złożenia wniosku i może okazać się kluczem przy zabezpieczaniu swoich interesów. We wniosku można nadmienić, że jest to również zabieg ochronny dla banku, z którego w późniejszym okresie zostanie zdjęta część zobowiązań do spłaty. Istotą wniosku jest obawa Frankowicza o to, czy bank będzie w stanie z racji nawału roszczeń podołać późniejszym zobowiązaniom wobec swoich klientów.

Ze względu na fakt, że takie procesy trwają dosyć długo, to pomimo korzystnego wyroku może dojść do utraty pieniędzy, chociażby w wyniku inflacji.

Sprawdzenie kondycji finansowej banku

Uprawdopodobnienie interesu prawnego może być albo i nie być proste, gdyż przeciwnikami Frankowiczów są przecież banki – instytucje finansowe podlegające kontroli państwa i zobowiązane do sprawozdań finansowych. Warto skorzystać z tego, że banki są zobowiązane do podawania wiedzy o stanie swoich finansów i co można sprawdzić w tzw. repozytorium dokumentów finansowych, które znajdziemy na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.

Widnieją tam wszelkie informacje o danym banku, od sprawozdań finansowych, gdzie znajdują się informacje o zyskach i stratach, a także rezerwach kapitałowych oraz trudnościach (w tym w odniesieniu do rezerw frankowych). Można tam nawet znaleźć informacje o planach na przyszłość, restrukturyzacyjnych i innych.

Ze względu na skalę roszczeń wobec banku klient Frankowicz ma prawo do obaw o zabezpieczenie swoich roszczeń i warto to we wniosku umieścić. Jednocześnie nie zaleca się roztrząsania finansów i rachunków pozwanego banku, typowego najeżdżania na instytucję, z którą walczymy. Starać się raczej należy o suche przedstawienie swoich racji i uprawdopodobnienie możliwości wystąpienia problemów przy ewentualnych przyszłych rozliczeniach. Nie oceniajmy ryzyka upadku banku, ale wykażmy, że mamy prawo martwić się o własne pieniądze.

We wniosku trzeba wyeksponować, że umowa kredytowa jest długotrwałym stosunkiem prawnym, a co w wypadku kredytów hipotecznych jest faktem i że stanowi poważne obciążenie finansowe. Wniosek uwzględniający konieczność spłaty zobowiązań w odniesieniu do trwającego procesu o ich unieważnienie ma szansę powodzenia. Zapewnia pozywającemu ochronę prawną i nie obciąża dodatkowo pozwanego.

Trzeba przy tym pamiętać, że samo wstrzymanie spłat nie oznacza ich przekreślenia. Ma charakter czasowy i nie przekreśla roszczeń banku o odsetki. Wstrzymanie spłat ma zabezpieczyć czasowo finanse powoda, dokładnie na okres rozstrzygnięcia sporu prawnego przez sąd. Wstrzymanie spłat nie oznacza uznania umowy kredytowej za nieważną.

Jednocześnie jednak odroczenie konsekwencji wzięcia kredytu, czyli konieczności spłacania zadłużenia, jest dla Frankowicza ogromną ulgą. A zważywszy na często skomplikowane i długotrwałe procesy frankowe taka chwila wytchnienia jest bardzo pożądana.

Poprzedni artykułKolejny raz TSUE wspiera Frankowiczów – wyrok 10.06.21
Następny artykułFrankowicze wręcz szturmują sądy. Czy sąd w Warszawie wytrzyma?
FrankNews
FrankNews.pl składa się z ekspertów od spraw frankowych, prawników, dziennikarzy. Aktywnie śledzimy rozwój problematyki frankowej już od 2014 r, obserwujemy rozwój orzecznictwa oraz podmiotów oferujących pomoc prawną dla frankowiczów. Nasze artykuły regularnie publikowaliśmy w mediach oraz portalach internetowych. W 2020 r. postanowiliśmy stworzyć portal dzięki któremu każdy posiadacz kredytu frankowego znajdzie w jednym miejscu wszystkie niezbędne informacje. Tak powstał FrankNews.pl Materiały zamieszczone w serwisie Franknews.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad prawnych. Franknews.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie. Zamieszczone materiały są subiektywnymi wypowiedziami autorów.