PLN - Polski złoty
CHF
4,35
wtorek, 23 kwietnia, 2024

Czym się kierować wybierając kancelarie frankowe i jak zweryfikować doświadczenie kancelarii?

Na rynku istnieje szeroki wybór kancelarii prawnych i firm specjalizujących się w obsłudze spraw związanych z kredytami frankowymi. W kontekście dynamicznych zmian kursu franka szwajcarskiego oraz nieuczciwych zapisów w umowach o kredyty we frankach, rozwiązanie problemu kredytu frankowego staje się kluczową kwestią dla wielu osób. Kiedy podejmujesz decyzję o zakwestionowaniu potencjalnie nieuczciwej umowy kredytowej w sądzie, istotne jest, aby wybrać kancelarię z odpowiednim doświadczeniem i profesjonalizmem. W grudniu 2023 roku, ważne jest, aby nie kierować się jedynie reklamami w mediach społecznościowych, ale dokonać przemyślanego wyboru, opierając się na rzetelnej wiedzy i opinii. Pomożemy Ci zrozumieć, jak ocenić doświadczenie kancelarii w prowadzeniu spraw o unieważnienie kredytów we frankach szwajcarskich.

Jak zweryfikować doświadczenie kancelarii frankowej

1. Podstawowe informacje – po czym poznać doświadczone kancelarie

Najlepsze kancelarie frankowe

 • mają obecnie ponad 1000 wygranych spraw z bankami

Najlepsze na rynku kancelarie frankowe brały udział w procesach sądowych przeciwko bankom w związku z kredytami waloryzowanymi kursem w CHF już około roku 2013/2014. Lata wytężonej pracy i skupiania się wyłącznie na doskonaleniu strategii procesowych oraz wypracowywaniu argumentacji owocują dziś w postaci korzystnych wyroków liczonych w setkach. Najbardziej renomowane kancelarie frankowe mają obecnie na koncie ponad 1000 wygranych spraw z bankami, z czego znaczący procent stanowią wyroki prawomocne.

Część kancelarii na swoich blogach firmowych numeruje kolejne wygrane, dzięki czemu łatwo można zweryfikować liczbę sukcesów danej kancelarii.

 • szczegółowo opisują sprawy, podają sygnatury oraz wstawiają na strony skany wyroków

Dobre kancelarie frankowe można poznać po transparentnej polityce informowania o rezultatach prowadzonych przez siebie spraw. Na stronie internetowej, na blogu firmowym, w mediach społecznościowych, a często także na kanale YouTube kancelarie te zamieszczają dokładne opisy przebiegu postępowań ze wskazaniem sygnatur spraw.

Publikowane są tam również skany wyroków. Śledząc te wpisy można m.in. dowiedzieć się jaka taktyka zdecydowała w danym przypadku o wygranej z bankiem oraz ile czasu trwało postępowanie.

Opisy zawierają także szczegóły dotyczące wyroku – m.in. czy było to unieważnienie umowy kredytowej, czy odfrankowienie kredytu oraz jakie sumy zostały zasądzone na rzecz kredytobiorców.

 • podają nazwiska adwokatów lub radców prawnych, którzy z ich ramienia prowadzą sprawę

Dobre kancelarie nie ukrywają danych personalnych adwokatów lub radców prawnych, którzy prowadzili dane postępowanie. Na stronie internetowej kancelarii prezentowane są sylwetki prawników wraz z ich dossier.

Na tej podstawie można sprawdzić czy kancelaria dysponuje zespołem doświadczonych adwokatów i radców prawnych wyspecjalizowanych ściśle w kredytach frankowych.

 • prowadzą sprawy na terenie całego kraju

Doświadczone kancelarie frankowe prowadzą sprawy o kredyty w CHF w sądach na terenie całego kraju. Wybierając kancelarię do obsługi swojej sprawy frankowej nie trzeba kierować się lokalizacją jej siedziby. Nie ma przeszkód aby przykładowo kancelaria z Wrocławia poprowadziła sprawę kredytobiorcy przed sądem w Katowicach.

Lepiej wybrać dobrą i zaprawioną w bojach z bankami kancelarię z innego miasta niż pierwszą z brzegu kancelarię ze swojej miejscowości, która specjalizuje się w zupełnie innej dziedzinie np. w rozwodach.

 • prowadzą sprawy minimum 6 lat

Wysyp wszelkiej maści podmiotów i „kancelarii” oferujących obsługę spraw frankowych nastąpił po słynnym i przełomowym wyroku TSUE z października 2019 roku w sprawie kredytu polskiego małżeństwa Dziubak.

Wyrok ten zapoczątkował w polskich sądach trend do unieważniania umów frankowych i sprawił, że więcej Frankowiczów zainteresowało się możliwością dochodzenia w sądzie roszczeń z tytułu kredytu w CHF. Wraz z popytem na tego typu usługi, sporo kancelarii prawnych przebranżowiło się np. z prowadzenia spraw rodzinnych i zaczęło zajmować się reprezentowaniem w sądzie kredytobiorców frankowych.

Ich doświadczenie na polu walki z bankami jest jednak niewystarczające. Najlepsze kancelarie frankowe prowadzą sprawy na gruncie kredytów w CHF przynajmniej od 6 lat. Dzięki temu zdążyły wypracować skuteczną taktykę i trafną argumentację, która pozwala im obecnie niemal za każdym razem wygrywać w sądzie. Ich skuteczność w walce z bankami jest bliska 100 procent.

 • nie współpracują z pośrednikami, sp. z o.o., stowarzyszeniami, fundacjami itp.

Renomowane kancelarie frankowe nie współpracują z handlowcami i pośrednikami zajmującymi się pozyskiwaniem klientów, gdyż klienci sami trafiają do nich na podstawie rekomendacji lub w wyniku prześledzenia rezultatów prowadzonych spraw.

Dobre kancelarie nie angażują się także w działania stowarzyszeń skupiających Frankowiczów i fundacji oferujących rzekomo pro bono „pomoc Frankowiczom”. Za tego typu fundacjami tak naprawdę stoją firmy nastawione wyłącznie na zysk, które stwarzają jedynie pozory prowadzenia działalności społecznej w zakresie pomocy kredytobiorcom frankowym.

 • posiadają tylko 1 specjalizację – sprawy frankowe, nie prowadzą obok tego żadnych innych spraw

Dobre kancelarie frankowe są ściśle wyspecjalizowane w prowadzeniu spraw dotyczących kredytów w CHF. Sprawy frankowe to ich jedyna specjalizacja, co daje im możliwość ciągłego doskonalenia się w tej dziedzinie, wypracowywania coraz trafniejszych argumentów i śledzenia na bieżąco zmieniającego się orzecznictwa.

Typowe kancelarie frankowe nie prowadzą żadnych innych spraw, ale skupiają się wyłącznie na tej jednej dziedzinie. Dlatego ich profesjonalizm jest zdecydowanie większy niż kancelarii oferujących szerokie spektrum usług, często zahaczających o odległe gałęzie prawa.

 • zatrudniają jedynie radców prawnych i adwokatów wyspecjalizowanych w sprawach frankowych z kilkuletnim doświadczeniem

W odróżnieniu od mało doświadczonych firm prawniczych i kancelarii, dobre kancelarie frankowe zatrudniają wyłącznie radców prawnych i adwokatów wyspecjalizowanych w prowadzeniu spraw frankowych oraz dysponujących co najmniej kilkuletnim doświadczeniem procesowym.

Tymczasem zdarza się, że w innych podmiotach i kancelariach sprawy frankowe są powierzane prawnikom bez doświadczenia, aplikantom, a często także studentom prawa.

 • mają PRAWOMOCNE wygrane z każdym bankiem, który udzielał kredytów we frankach

Miarą profesjonalizmu kancelarii frankowej jest liczba uzyskanych prawomocnych wyroków w sprawach frankowych. Tylko prawomocny wyrok definitywnie kończy spór kredytobiorcy z bankiem.

Najlepsze kancelarie frankowe mają na koncie co najmniej kilkadziesiąt prawomocnych korzystnych wyroków. Mogą się także pochwalić prawomocnymi wygranymi z każdym bankiem, który przed laty udzielał kredytów w CHF.

 • nie występują w porównywarkach kancelarii 

Dostępne w internecie porównywarki ofert kancelarii frankowych nie są dobrym źródłem wiedzy. Porównywarki te tworzą specjaliści od marketingu na potrzeby mało doświadczonych firm i kancelarii, które rozpaczliwe walczą o klienta. Nierzadko podawane w porównywarkach dane są zmanipulowane i niepełne.

Często ukrywane są koszty prowizji, a cena za poprowadzenie sprawy obejmuje tylko pierwszą instancję sądową. Dobre kancelarie frankowe nie zamieszczają swoich ofert w porównywarkach.

2. Jak zweryfikować wyroki i doświadczenie kancelarii

Mało doświadczone kancelarie, spółki z o.o. i akcyjne oraz firmy prawnicze starają się wszelkimi sposobami pozyskać jak największą liczbę klientów do poprowadzenia w sądzie spraw frankowych.

Nierzadko deklarują wieloletnie doświadczenie w zakresie kredytów w CHF, co nie zawsze jest zgodne z prawdą. W skrajnie nieuczciwych przypadkach kancelarie prezentują na swoich stronach lub w treści wysyłanych maili wyroki uzyskane przez inne kancelarie, sugerując że są to ich własne osiągnięcia. Dlatego przed wyborem kancelarii należy wykonać kilka podstawowych sprawdzeń i zachować czujność przy podpisywaniu umowy.

Poniżej kilka sposobów zweryfikowania czy opisywane wyroki rzeczywiście zostały uzyskane przez daną kancelarię i czy deklarowane przez nią doświadczenie w obsłudze spraw frankowych jest zgodne z prawdą. Co można zrobić?

 • Wpisać sygnaturę danej sprawy zakończonej wygraną z bankiem w wyszukiwarkę Google i sprawdzić czy nie wyświetla się także na stronach innych kancelarii. Jeśli sprawa opisywana jest na stronach kilku kancelarii, warto zapytać poszczególne z nich która faktycznie prowadziła tę sprawę i uzyskała korzystny dla kredytobiorcy wyrok.
 • Sprawdzić od kiedy dana kancelaria lub firma ma zarejestrowaną działalność w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej CEIDG. Datę rozpoczęcia działalności można ustalić wpisując NIP podmiotu na stronie https://prod.ceidg.gov.pl/. Dane te są możliwe do ustalenia także poprzez inne strony internetowe np. Ogólnopolską Wyszukiwarkę Gospodarczą https://www.owg.pl, gdzie wystarczy podać nazwę firmy, NIP lub REGON aby uzyskać podstawowe dane rejestrowe.
 • Sprawdzić czy właściciele lub wspólnicy kancelarii posiadają uprawnienia radcy prawnego lub adwokata. Można to zrobić wyszukując dane prawnika na stronie Krajowego Rejestru Adwokatów i Aplikantów Adwokackich https://rejestradwokatow.pl/adwokat oraz Krajowej Izby Radców Prawnych https://kirp.pl/wyszukiwarka-radcow-prawnych/.
 • Sprawdzić czy podmiot określający się mianem „kancelarii frankowej” nie funkcjonuje jako spółka z o.o., akcyjna lub komandytowa. Formę prawną podmiotu oferującego obsługę sprawy frankowej trzeba sprawdzić przed podpisaniem umowy na podstawie jej roboczej wersji. Należy też wiedzieć, że kancelarie prawne działają najczęściej jako kancelarie adwokackie, kancelarie radców prawnych, spółki cywilne i jawne.
 • Sprawdzić czy kancelaria nie korzysta z płatnych reklam w mediach społecznościowych. Kodeks etyki zawodowej zabrania kancelariom adwokackim i radcowskim korzystania z płatnych reklam. Podmiot bombardujący reklamami w mediach społecznościowych z pewnością nie jest kancelarią prawną, ale przypuszczalnie spółką z o.o. lub akcyjną pozyskującą w ten sposób klientów.

3. Na jakie kancelarie uważać

Podczas wybierania kancelarii do obsługi swojej sprawy frankowej należy zachować dużą czujność, zwłaszcza wobec nowych w branży podmiotów, które nie dysponują jeszcze wystarczającym doświadczeniem. Oto najważniejsze wskazówki na jakie kancelarie uważać:

 • Na kancelarie, które zapewniają o doświadczeniu ale przesyłają informacje jedynie w mailach(!!!), nie publikują wyroków jawnie na stronie, nie podają nazwisk adwokatów lub radców prawnych prowadzących sprawy, nie przedstawiają skanów wyroków.

Czerwone światełko ostrzegawcze powinno się zapalić, jeśli kancelaria w mailach wysyła informacje na temat swoich rzekomych sukcesów w sprawach frankowych, ale informacji tych nie można znaleźć na powszechnie dostępnych stronach internetowych. Kancelaria nie podaje też personaliów swoich prawników i nie umieszcza na stronie skanów wyroków. Może to świadczyć o tym, że na koncie nie ma większych osiągnięć, a w prywatnych wiadomościach przedstawia wyroki innych kancelarii sugerując, że są to jej sukcesy.

 • Na kancelarie nowe, tj. takie, które działają w branży kredytów frankowych dopiero od 2019 roku lub później.

Jeżeli z danych w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej CEIDG wynika, że podmiot został zarejestrowany w 2019 roku lub później oznacza to, że utworzono go już po przełomowym wyroku TSUE, kiedy temat frankowy stał się popularny. Tego typu podmioty były tworzone głównie z chęci osiągnięcia zysków na sprawach frankowych, a nie z zamiarem rzeczywistej pomocy Frankowiczom.

 • Na kancelarie, które przedstawiają sądowe zabezpieczenia roszczeń jako sukcesy.

Miarą sukcesu kancelarii frankowej jest obecnie duża ilość prawomocnych korzystnych wyroków w postaci unieważnienia umowy kredytowej lub odfrankowienia kredytu. Uzyskanie sądowego zabezpieczenia roszczenia to jeszcze nie wygranie sprawy, chociaż pozwala kredytobiorcy spokojnie czekać na wyrok. Kancelarie przedstawiające zabezpieczenia roszczeń jako swoje sukcesy przypuszczalnie nie mają na koncie prawomocnych wyroków.

 • „Kancelarie” korzystające z płatnych reklam oraz występujące w porównywarkach kancelarii frankowych.

Jak wspominaliśmy wcześniej, zgodnie z kodeksami etyki adwokackiej i radcowskiej, kancelarie prawne nie mogą korzystać z płatnej reklamy, co dotyczy również porównywarek internetowych. Jeżeli podmiot reklamuje się w mediach społecznościowych lub jego oferta zamieszczona jest w porównywarce, to z pewnością nie mamy tu do czynienia z kancelarią adwokacką lub radcowską.

 • Kancelarie posiadające dużo pozytywnych, wręcz podejrzanie pochlebnych opinii w wizytówce Google, wystawionych w krótkim odstępie czasu.

Opinie zamieszczane na portalu Google nie zawsze są wiarygodne. Za wartościowe można uznać tylko rekomendacje podpisane imieniem i nazwiskiem. Duża liczba dodanych w krótkim odstępie czasu anonimowych opinii na temat danej kancelarii może świadczyć o typowych działaniach marketingowych w celu zbudowania pozytywnego wizerunku podmiotu i przyciągnięcia jak największej liczby klientów. Aktualnie popularnym zjawiskiem jest zakup opinii od tzw. „Lokalnych przewodników”.

4. Jakie podstępy stosują „mało profesjonalne kancelarie”

Mało profesjonalne i nie do końca uczciwe podmioty oferujące prowadzenie spraw frankowych stosują różne chwyty, aby pozyskać klientów. Najczęstsze podstępy, które wykorzystują takie „kancelarie frankowe” to:

 • Przesyłanie w wiadomościach mailowych informacji o wyrokach innych kancelarii z sugestią, że są to ich własne osiągnięcia. Takie sztuczki stosują podmioty, które nie mają na koncie sukcesów. Co charakterystyczne, w treści wiadomości nie wskazują wprost, że sprawa dotyczy ich klientów, ale jednocześnie wydźwięk informacji jest taki, że wiele osób mogłoby tak pomyśleć.
 • Przesyłanie chaotycznych wiadomości z dokumentacją niewskazującą wprost, że chodzi o wyroki tej kancelarii. Bombardowanie dużą ilością informacji przedstawionych w sposób nieuporządkowany może skołować niektóre osoby.
 • Uwypuklanie wad innych kancelarii zamiast koncentrowania się na własnych zaletach. Tzw. „czarny PR” to typowy chwyt stosowany przez mało doświadczone kancelarie, spółki z o.o. i akcyjne. W związku z brakiem własnych osiągnięć, próbują one zdyskredytować renomowane kancelarie frankowe, które działają w tej branży od lat.
 • Przedstawianie zabezpieczenia roszczeń jako sukces. Uzyskanie sądowego zabezpieczenia roszczeń nie jest gwarancją wygrania sprawy frankowej. Nieuczciwe kancelarie sugerują, że w ten sposób sprawa została zakończona sukcesem.Faktycznym sukcesem jest uzyskanie prawomocnego wyroku unieważniającego umowę kredytową lub odfrankowującego kredyt. Takich osiągnięć mało doświadczone kancelarie nie mają jednak na koncie, dlatego wprowadzają klientów w błąd.

Jeżeli nadal wahasz się jaką kancelarię frankową wybrać do obsługi swojej sprawy, musisz wiedzieć, że lepiej postawić na renomowane, sprawdzone kancelarie, które prowadzą sprawy Frankowiczów od co najmniej 5-6 lat i w sposób jawny przedstawiają uzyskane przez siebie wyroki.

Nawet jeśli koszty poprowadzenia sprawy przez dobrą i doświadczoną kancelarię frankową okazałyby się wyższe niż oferują nowe podmioty, warto tę cenę ponieść gdyż zrekompensuje ją spokój podczas trwania sprawy w sądzie.

FrankNews
FrankNews
FrankNews.pl składa się z ekspertów od spraw frankowych, prawników, dziennikarzy. Aktywnie śledzimy rozwój problematyki frankowej już od 2014 r, obserwujemy rozwój orzecznictwa oraz podmiotów oferujących pomoc prawną dla frankowiczów. Nasze artykuły regularnie publikowaliśmy w mediach oraz portalach internetowych. W 2020 r. postanowiliśmy stworzyć portal dzięki któremu każdy posiadacz kredytu frankowego znajdzie w jednym miejscu wszystkie niezbędne informacje. Tak powstał FrankNews.pl Materiały zamieszczone w serwisie Franknews.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad prawnych. Franknews.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie. Zamieszczone materiały są subiektywnymi wypowiedziami autorów.

Related Articles

Najnowsze