PLN - Polski złoty
CHF
4,58
sobota, 9 grudnia, 2023

Wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z kapitału nie należy się bankom

W odpowiedzi na pytanie Bankier.pl w sprawie ogłoszonej w zeszłym tygodniu przez członków Komitetu Zarządzającego PKO Banku Polskiego, Rzecznik Finansowy zaznaczył: „Nie ma możliwości żądania od klienta zwrotu poniesionych przez bank kosztów kredytu„.

Największy bank w Polsce ogłosił 4 listopada wyniki finansowe po III kwartale br. Podczas spotkania omówiona została również kwestia sporów o spłatę zadłużenia w walutach obcych.

Rafał Kozłowski, wiceprzewodniczący zarządu odpowiedzialny za nadzór nad obszarami finansowo-księgowymi, zwrócił uwagę, że w przypadku stwierdzenia przez sąd nieważności umowy bank zażąda zwrotu prowizji pożyczkobiorcy, głównie z powodów: interwencji depozytów i konieczności zamykania pozycji walutowych.

Zarząd nie odniósł się do rozstrzygnięć spornych pomiędzy pożyczkobiorcą a bankiem na drodze sądowej.

Przypomnijmy, że do tej pory w dyskusji o konsekwencjach przegranego w sądzie istnieje linia, która wymaga spłaty pozaumownego wykorzystania kapitału.

Kroki te ogłoszono wkrótce po ogłoszeniu decyzji Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z 2019 r., Raiffeisen International Bank. Koncepcja zaproponowana przez PKO BP zakłada nieco inne podejście do zwrotu kosztów.

Bankier.pl zwrócił się do Rzecznika Finansowego o komentarz, wielokrotnie brał udział w sporach konsumenckich, w tym: opiniach i analizach.

Poniżej komentarz Rzecznika Finansowego.

– Uważam, podobnie jak zdecydowana większość instytucji chroniących konsumentów – UOKiK, Miejscy Rzecznicy Konsumenta, czy Prokurator Generalny, że w obecnie obowiązującym w Polsce i Unii Europejskiej systemie prawnym nie ma możliwości żądania od klienta zwrotu poniesionych przez bank kosztów kredytu – wskazuje dr hab. Mariusz Jerzy Golecki, Rzecznik Finansowy.

– Podobnie jak wielu Polaków, oczekiwałbym dziś od największego banku w Polsce propozycji bardziej systemowej. W obecnej sytuacji, kiedy coraz więcej klientów ma trudności z utrzymaniem miejsc pracy, czy z prowadzeniem swoich firm, kierownictwo tak istotnego dla polskiej gospodarki banku powinno w mojej ocenie przemyśleć kwestię wdrożenia systemowych środków osłonowych – jak miało to miejsce wiosną tego roku, np. we Włoszech. Stowarzyszenie Banków Włoskich (ABI) porozumiało się wówczas z rządem w Rzymie i podjęło decyzję, że kredytodawcy zaoferują odroczenie spłaty zadłużenia małym firmom i gospodarstwom domowym zmagającym się z załamaniem gospodarczym wywołanym koronawirusem – dodaje Rzecznik Finansowy.

FrankNews
FrankNews
FrankNews.pl składa się z ekspertów od spraw frankowych, prawników, dziennikarzy. Aktywnie śledzimy rozwój problematyki frankowej już od 2014 r, obserwujemy rozwój orzecznictwa oraz podmiotów oferujących pomoc prawną dla frankowiczów. Nasze artykuły regularnie publikowaliśmy w mediach oraz portalach internetowych. W 2020 r. postanowiliśmy stworzyć portal dzięki któremu każdy posiadacz kredytu frankowego znajdzie w jednym miejscu wszystkie niezbędne informacje. Tak powstał FrankNews.pl Materiały zamieszczone w serwisie Franknews.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad prawnych. Franknews.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie. Zamieszczone materiały są subiektywnymi wypowiedziami autorów.

Related Articles

Najnowsze