PLN - Polski złoty
CHF
4,39
poniedziałek, 27 maja, 2024

Już JEST. OPINIA Rzecznika Generalnego TSUE totalnie korzystna dla Frankowiczów

Rzecznik Generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej opowiedział się przeciwko bankom w sprawie wynagrodzenia za korzystanie z kapitału kredytu w przypadku unieważnienia umowy kredytowej. Zdaniem Rzecznika Generalnego, prawo UE stoi na przeszkodzie wykładni przepisów polskiego prawa, na podstawie których bankom przysługiwało prawo do wynagrodzenia za korzystanie z kapitału kredytu. Jednocześnie jednak, roszczenia konsumentów o wynagrodzenie za korzystanie z pieniędzy nie są sprzeczne z prawem UE.

Opinia Rzecznika Generalnego jest bardzo niekorzystna dla banków i przewiduje ich przegraną w wielu procesach sądowych, a także pozbawia banki szans na uzyskanie dodatkowych świadczeń z tytułu wynagrodzenia za korzystanie z kapitału kredytu. Z drugiej strony, konsumenci będą mogli domagać się dodatkowych świadczeń, jeśli zdołają wykazać istnienie roszczenia co do wysokości i co do zasady. O zasadności takich pozwów zdecydują polskie sądy.

Jeśli TSUE podzieli stanowisko Rzecznika Generalnego, „frankowicze” nie będą już musieli obawiać się konsekwencji unieważnienia umowy kredytu. W takim przypadku bankom nie przysługuje żadne dodatkowe wynagrodzenie za korzystanie z kapitału kredytu, a banki mogą jedynie odzyskać kapitał kredytu o ile tego rodzaju roszczenia nie uległy przedawnieniu.

Taki wyrok prawdopodobnie wywoła kolejną falę pozwów kredytobiorców, a masowe przegrane banków w już toczących procesach o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału kredytu spowodują ogromne koszty tych instytucji. Opinia Rzecznika Generalnego nie jest wiążąca dla Trybunału, ale z reguły TSUE podziela stanowisko przedstawione w opinii, więc ma ona bardzo istotne znaczenie w tej sprawie.

 

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. W serwisie Franknews.pl każdego dnia piszemy o najważniejszych wydarzeniach dla Frankowiczów. Odwiedź nas także na Facebooku oraz Twitter i ZAWSZE otrzymuj jako pierwszy najważniejsze informacje! 

FrankNews
FrankNews
FrankNews.pl składa się z ekspertów od spraw frankowych, prawników, dziennikarzy. Aktywnie śledzimy rozwój problematyki frankowej już od 2014 r, obserwujemy rozwój orzecznictwa oraz podmiotów oferujących pomoc prawną dla frankowiczów. Nasze artykuły regularnie publikowaliśmy w mediach oraz portalach internetowych. W 2020 r. postanowiliśmy stworzyć portal dzięki któremu każdy posiadacz kredytu frankowego znajdzie w jednym miejscu wszystkie niezbędne informacje. Tak powstał FrankNews.pl Materiały zamieszczone w serwisie Franknews.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad prawnych. Franknews.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie. Zamieszczone materiały są subiektywnymi wypowiedziami autorów.

Related Articles

Najnowsze