PLN - Polski złoty
CHF
4,57
poniedziałek, 11 grudnia, 2023

Ugód z frankowiczami nie będzie – mBank złożył deklaracje

Wiceprezes Andreas Böger powiedział, że mBank nie wyklucza zmian w klasyfikacji kredytów frankowych w IV kwartale, które mogą stać się podstawą przyszłych roszczeń klientów. Bank nie rozważa obecnie ugody dla klientów kierujących swoje sprawy do sądu.

„Okresowo analizujemy sytuację w tym portfelu, w tym naszą metodologię. Obecnie mamy kilkadziesiąt spraw sądowych, na podstawie których możemy ekstrapolować na pozostałą – dość dużą – populację kredytową. Mamy niewiele spostrzeżeń. Nie zmieniliśmy metodologii, ale nie oznacza to, że nie zmienimy tego, gdy będziemy przeprowadzać analizę w IV kwartale, bo tę analizę chcemy robić co najmniej dwa razy w roku ”- powiedział Böger podczas konferencji.

„Mimo tego, co wydarzyło się latem, jeśli chodzi o nowe sprawy i dynamikę spraw w sądach, w których jest jeszcze niewiele [wyroków] w drugiej instancji, postanowiliśmy poprawić dwie rzeczy – zwiększyliśmy prawdopodobieństwo przegrania sprawy w sądzie Zweryfikowaliśmy też liczbę klientów, którzy – jak spodziewamy się w przyszłości – będą wnosić sprawy ”- zaznaczył wiceprezes.

Na dzień 30 września 2020 roku łączna rezerwa sporna mBanku wyniosła 872,9 mln zł wobec 484,8 mln zł na koniec 2019 roku i 66,6 mln zł na koniec III kwartału 2019 roku.

Jak Stypułkowski poinformował, obecnie mBank nie rozważa planu ugodowego dla klientów składających pozew.

„Tutaj wolimy„ podążać ”za doświadczeniem naszych kolegów. Instynkt prawa podpowiada mi, że bez pewnego stopnia prawdy trudno będzie ustalić jakikolwiek mechanizm, bo można go później zakwestionować. . Dodał, że w przypadku kredytów we frankach szwajcarskich odpowiednią uchwałą Sądu Najwyższego i późniejszymi (z myślą o tym) wydarzeniami będzie rozwiązanie dla całej branży.

mBank podał w raporcie, że pod koniec września br. 6443 postępowania sądowe indywidualne (31 grudnia 2019 r .: 3715 pozwów) złożone przez klientów w związku z umową kredytu we franku szwajcarskim są nadal w toku, a łączna kwota roszczenia 1150,9 mld zł (31 grudnia 2019 r .: 443,2) Mln zł).

Na dzień 30 września 2020 roku łączna wysokość rezerw na wszystkie postępowania sądowe związane z umową kredytu we franku szwajcarskim wyniosła 862,4 mln zł (478,8 mln zł na 31 grudnia 2019 roku).

Według stanu na 30 września 2020 roku przedmiotowa kwota pozwu z pozwu zbiorowego wynosiła 377 mln zł. mBank jest jednym z wiodących ogólnych banków komercyjnych w Polsce. Strategicznym akcjonariuszem mBanku jest Commerzbank. Od 1992 roku bank jest notowany na GPW.

FrankNews
FrankNews
FrankNews.pl składa się z ekspertów od spraw frankowych, prawników, dziennikarzy. Aktywnie śledzimy rozwój problematyki frankowej już od 2014 r, obserwujemy rozwój orzecznictwa oraz podmiotów oferujących pomoc prawną dla frankowiczów. Nasze artykuły regularnie publikowaliśmy w mediach oraz portalach internetowych. W 2020 r. postanowiliśmy stworzyć portal dzięki któremu każdy posiadacz kredytu frankowego znajdzie w jednym miejscu wszystkie niezbędne informacje. Tak powstał FrankNews.pl Materiały zamieszczone w serwisie Franknews.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad prawnych. Franknews.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie. Zamieszczone materiały są subiektywnymi wypowiedziami autorów.

Related Articles

Najnowsze