PLN - Polski złoty
CHF
4,38
czwartek, 18 lipca, 2024

Bank Millennium zabezpiecza gigantyczne pieniądze dla frankowiczów

Bank Millennium zabezpieczył kolosalne środki finansowe dla frankowiczów. Kierownictwo Banku Millennium podjęło decyzję o stworzeniu w I kwartale 2021 roku rezerw przeznaczonych na ryzyko prawne dotyczące walutowych kredytów hipotecznych. Ich wysokość wynosi 512 mln PLN.

Rezerwy są wyższe niż w ostatnim kwartale ubiegłego roku. Odzwierciedlają negatywny trend, na który wpływ miało orzecznictwo sądowe. Zwiększająca się ilość nowych spraw sądowych przyczyniła się do wprowadzenia zmian w „metodologii oceny ryzyka”. Takie wyjaśnienie zostało opublikowane przez bank. Informacje pozyskane od banków i kancelarii prawnych pokazują jak duża jest skala pozwów frankowiczów. W I kwartale 2021 r. odnotowano ich rekordowy przyrost.  W ostatnim kwartale ubiegłego roku napłynęło ponad 12 tys. pozwów dotyczących hipotek walutowych. To liczba trzykrotnie przewyższająca ilość nowych spraw w IV kwartale 2019 roku.

Bank Millenium przewiduje, że w I kwartale 2021 roku poniesie znaczną stratę netto, mimo że może pochwalić się dobrymi wynikami operacyjnymi. Ten okres jest dla branży bankowej najsłabszy. Powodem tego są jednorazowo księgowane składki wpływające w ramach funduszu przymusowej restrukturyzacji (Bankowy Fundusz Gwarancyjny). Bank Millennium informuje, że pełny raport za I kwartał zostanie opublikowany 11 maja.

W ostatnim kwartale 2020 roku Bank Millennium dysponował kwotą 109 mln zł przy rezerwach frankowych, które wynosiły ok. 380 mln PLN. Na koniec marca bieżącego roku rezerwy te wynoszą ok. 1,44 mld zł, czyli ponad trzy razy więcej. Uwzględniając 13,8 mln zł w portfelu frankowym Banku, dodając do tego 1 mld zł pozyskany od Eurobanku, ubezpieczony przez SocGen, otrzymujemy wskaźnik pokrycia rezerwami na poziomie 10,4%. To rekordowy wskaźnik w branży. O wiele mniej kosztowały Bank ugody frankowe wprowadzone za sprawą KNF, ok. 6 mld zł. W ramach tej kwoty uwzględnione są wszystkie porozumienia kredytowe, łącznie z tymi, które zostały już spłacone.

Bądź na bieżąco! Dołącz do społeczności na Facebook lub Twitter 

FrankNews
FrankNews
FrankNews.pl składa się z ekspertów od spraw frankowych, prawników, dziennikarzy. Aktywnie śledzimy rozwój problematyki frankowej już od 2014 r, obserwujemy rozwój orzecznictwa oraz podmiotów oferujących pomoc prawną dla frankowiczów. Nasze artykuły regularnie publikowaliśmy w mediach oraz portalach internetowych. W 2020 r. postanowiliśmy stworzyć portal dzięki któremu każdy posiadacz kredytu frankowego znajdzie w jednym miejscu wszystkie niezbędne informacje. Tak powstał FrankNews.pl Materiały zamieszczone w serwisie Franknews.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad prawnych. Franknews.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie. Zamieszczone materiały są subiektywnymi wypowiedziami autorów.

Related Articles

Najnowsze