PLN - Polish Zloty
CHF
4,25
poniedziałek, 2 sierpnia, 2021

ING BANK twierdzi, że zaproponuje ugody dla frankowiczów, ale jeszcze nie teraz

Prezes banku ING poinformował, że kierowany przez niego bank jest gotowy rozpocząć proces zawierania umów z klientami posiadającymi kredyty hipoteczne we frankach szwajcarskich. Wspomniane ugody mają zawierane być w oparciu o propozycję złożoną przez szefa Komisji Nadzoru Finansowego jednak najszybciej po po rozstrzygnięciach TSUE i Sądu Najwyższego.

Prezes ING Banku Śląskiego Brunon Bartkiewicz w czasie walnego zgromadzenia wspomniał, że bank dokonał już zapisów i transakcji stanowiących, że jest przygotowany na dokonanie ugód zgodnie z wariantem zaprezentowanym przez przewodniczącego UKNF. Utworzył także odpowiednie rezerwy na koszty ryzyka prawnego. Ponadto dokonał odpowiednich zabiegów w zakresie pozycji walutowych i jest gotowy na rozpoczęcie działania. Wcześniej jednak muszą zapaść stosowne rozstrzygnięcia Sądu Najwyższego i kolejne już orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości UE.

Brunon Bartkiewicz dodał, że bank dokonał stosownych zapisów przygotowujących do tych rozstrzygnięć  już w roku 2021, tak aby nie obciążały one kolejnych bilansów. Bank ING  jest przygotowany na podjęcie operacji, chociaż wciąż znaków zapytania jest wiele. Mimo to wszystkie pozycje są już na swoich miejscach w księgach. W przypadku innego wyroku Sądu Najwyższego niż zakładano, konieczne mogą być pewne korekty. Jednak prezes ING Banku Śląskiego podkreślił, że zrobiono wszystko, aby właściwe pozycje i zapisy, które przygotowują instytucję do zakładanych rozstrzygnięć pojawiły się już w księgach banku za rok 2021. Nie mają one obciążać lat kolejnych.

Przeczytaj Jak wyliczyć roszczenie kredyt we frankach – kalkulator dla frankowiczów.

Eksperci podają, że ING to bank który kredytów frankowych w swoim portfelu ma bardzo mało. Stać go na takie rozwiązanie. Ponadto wskazują, że przy obecnym stanie orzecznictwa ugody na zasadach KNF są dużo korzystniejszym rozwiązaniem dla banku niż dla kredytobiorców.

Zgodnie z propozycją przedstawioną przez przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego Jacka Jastrzębskiego, banki powinny same proponować frankowiczom ugody. Nie mogą jednak ich faworyzować w stosunku do tych klientów, którzy mają kredyty hipoteczne, ale w walucie polskiej. W praktyce punktem wyjściowym w tej sytuacji powinien być kredyt złotówkowy oprocentowany zgodnie ze stawką WIBOR powiększoną o stosowną marżę właściwą dla kredytów złotówkowych w czasie, w którym dany kredyt walutowy został udzielony.

Propozycję prezesa KNF Jacka Jastrzębskiego jakiś czas temu mocno wspierał bank PKO BP kontrolowany przez państwo. Co ciekawe, jest to bank, który posiada największy portfel kredytów hipotecznych opartych właśnie na frankach szwajcarskich. Jego wartość to ponad 20 miliardów złotych. Z kolei portfel tych kredytów walutowych w przypadku ING Banku Śląskiego nie przekracza 1 miliarda złotych. W praktyce więc jest obecnie  jednym z mniejszych na rynku kredytowym.

Bądź na bieżąco! Dołącz do społeczności na Facebook lub Twitter 

FrankNews
FrankNews.pl składa się z ekspertów od spraw frankowych, prawników, dziennikarzy. Aktywnie śledzimy rozwój problematyki frankowej już od 2014 r, obserwujemy rozwój orzecznictwa oraz podmiotów oferujących pomoc prawną dla frankowiczów. Nasze artykuły regularnie publikowaliśmy w mediach oraz portalach internetowych. W 2020 r. postanowiliśmy stworzyć portal dzięki któremu każdy posiadacz kredytu frankowego znajdzie w jednym miejscu wszystkie niezbędne informacje. Tak powstał FrankNews.pl Materiały zamieszczone w serwisie Franknews.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad prawnych. Franknews.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie. Zamieszczone materiały są subiektywnymi wypowiedziami autorów.

Related Articles

Najnowsze