PLN - Polski złoty
CHF
4,58
poniedziałek, 11 grudnia, 2023

BOŚ BANK i ugody KNF dla frankowiczów

Temat frankowiczów jest szczególnie teraz ważny nie tylko dla kredytobiorców, ale przede wszystkim dla banków. Jak twierdzo niektóre banki prowadzą już pilotażowe ugody z klientami. Niestety nie ma żadnych konkretnych informacji na ten temat. Jak podaje Gazeta Wyborcza od grudnia udało się zawrzeć bankom z Frankowiczami 4 ugody – podobno na warunkach jakie zaproponował Przewodniczący KNF. 3 ugody zawarł bank ING a 1 PKO BP. Teraz Bank Ochrony Środowiska dokonał wstępnego oszacowania kosztów zawartych ugód z frankowiczami, na warunkach zasugerowanych przez Komisję Nadzoru Finansowego. BOŚ przedstawił, że łączny koszt zawarcia ugód z posiadanymi klientami będzie wynosił ok. 400 mln zł. 

Stanowisko Banku BOŚ na zawarcie ugody z frankowiczami

BOŚ wskazał, że zawarcie ugód z frankowiczami będzie naprawdę ogromnym obciążeniem dla banku. Wstępna kwota dokonanego szacunku wskazuje, że bank musi przygotować się na stratę ok. 400 mln zł. Bank przygotował się na wszystkie możliwości, w tym także na zagrożenia związane z podejmowaniem kroków prawnych przez klientów, którzy nie zdecydują się na skorzystanie z propozycji banku. Ewentualne koszty zostały ujęte w tej kwocie. 

Ostateczna decyzja o przystąpieniu do programu ugód, zgodnie z tym, co zostało zaproponowane przez przewodniczącego KNF, zostanie podjęta przez akcjonariuszy na nadzwyczajnym walnym zgromadzeniu. Jego wstępna data jest przewidziana na 30 marca 2021 r. 

Jacek Jastrzębski, przewodniczący KNF, wskazuje, że ze strony banków powinna zacząć wychodzić propozycja zawarcia ugód z frankowiczami. Muszą jednak wystrzegać się faworyzowania ich kosztem klientów, którzy posiadają kredyt hipoteczny w złotówkach. Stąd też, banki powinny wskazać, że zawarta ugoda niesie za sobą kredyt złotówkowy, który jest oprocentowany zgodnie ze stawką WIBOR, obowiązującą podczas udzielania kredytu we frankach szwajcarskich. 

W Internecie pojawiły się już wyliczenia, że takie propozycje banków zgodne z sugestią KNF są dla frankowiczów znacznie mniej korzystne niż to co mogą osiągnąć prowadząc z bankiem spór w sądzie. Pomimo tego niektóre banki np bank Raiffeisen otwarcie powiedziały, że takich ugód nie przewidują

KNF dokonało własnych szacunków. Wynika z nich, że podejmowanie ugód z klientami, może kosztować bank od 34 mld zł do nawet 200 mld zł. 

Bank Ochrony Środowiska jest polskim bankiem komercyjnym, został założony w 1991 roku. Jego siedziba znajduje się w Warszawie. Już po 6 latach od powstania, jego akcje były notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Warto zauważyć, że aż 58% udziałów BOŚ Banku posiada Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

FrankNews
FrankNews
FrankNews.pl składa się z ekspertów od spraw frankowych, prawników, dziennikarzy. Aktywnie śledzimy rozwój problematyki frankowej już od 2014 r, obserwujemy rozwój orzecznictwa oraz podmiotów oferujących pomoc prawną dla frankowiczów. Nasze artykuły regularnie publikowaliśmy w mediach oraz portalach internetowych. W 2020 r. postanowiliśmy stworzyć portal dzięki któremu każdy posiadacz kredytu frankowego znajdzie w jednym miejscu wszystkie niezbędne informacje. Tak powstał FrankNews.pl Materiały zamieszczone w serwisie Franknews.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad prawnych. Franknews.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie. Zamieszczone materiały są subiektywnymi wypowiedziami autorów.

Related Articles

Najnowsze