PLN - Polski złoty
CHF
4,57
poniedziałek, 11 grudnia, 2023

Czy Getin Bank rzeczywiście wygrywa w sądach sprawy frankowe?

Getin Noble Bank twierdzi, że wygrywa blisko 75% spraw dotyczących kredytów frankowych. Raporty kancelarii prawnych pokazują coś zupełnie innego. Od dłuższego czasu banki masowo przegrywają i nie ma tu miejsca na wyjątki. Mimo to rzecznik Getin Adam Newecki przekonuje o licznych sukcesach.

Kancelarie informują tylko o pojedynczych wygranych

W ostatnim raporcie okresowym Getin Noble Bank stwierdził, że wskaźnik wygranych spraw utrzymuje się na tym samym poziomie co w pierwszym kwartale 2020 roku. Wtedy prawomocnym wyrokiem było rozstrzygniętych dziewięć spraw. Klienci wygrali dwa postępowania, a reszta zakończyła się na korzyść banku.

Kancelarie prawne mają jednak inny obraz sytuacji. Statystyki zebrane przez prawników są zupełnie odmienne. Według nich w 2019 roku zapadło co najmniej 45 wyroków. Tylko 5 z nich było na korzyść Getin Noble. W 39 sprawach wygrali klienci, a jedna sprawa trafiła do ponownego rozpatrzenia. W 2020 liczba rozpatrywanych spraw znacznie wzrosła. Zanotowano 160 wyroków, ale Getin obronił się tylko w jednej sprawie. W siedmiu przypadkach wyrok uchylono, a aż w 152 postępowaniach wygrali frankowicze.

Podobne dane zebrano dla pierwszego kwartału tego roku. W tym okresie kancelarie dotarły do 53 wyroków dotyczących Getin Noble. Ponownie bank wygrał tylko raz. Klienci zwyciężyli 51 razy, a w jednym przypadku wyrok uchylono.

Dane zaprezentowane przez Getin Noble Bank dziwią też konkurencję. Nie da się ukryć, że w tym momencie banki przegrywają większość postępowań. Obecność niedozwolonych zapisów w umowach kredytowych prowadzi do unieważnień. W pierwszym kwartale 45 z 51 spraw zakończyło się właśnie w ten sposób.

Raporty okresowe podlegają audytowi

Statystyki zebrane przez pracowników kancelarii prawnych dotyczą głównie nieprawomocnych wyroków. Według rzecznika Getin Noble bank odnosi się wyłącznie do prawomocnych rozstrzygnięć. Ze względu na tajemnicę bankową Adam Newecki nie może przedstawić sygnatur spraw. Przekonuje, że powództwa klientów są oddalane, bo umowy nie zawierają abuzywnych klauzul. Według niego żaden z ich zapisów nie trafił do rejestru niedozwolonych klauzul prowadzonego przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Takie twierdzenia banku nie powstrzymują klientów przed składaniem kolejnych pozwów. Getin przyznaje, że pod koniec marca miał 5817 spraw frankowych, a przez ostatni kwartał ich liczba wzrosła o 930. W ciągu ostatniego roku założono około 3080 postępowań.

Przeczytaj: Frankowicze nie czekają na ugody od banków! 37 225 nowych pozwów w 2020 r. STATYSTYKI MINISTERSTWA

Specjaliści do spraw finansów zauważają, że banki ponoszą odpowiedzialność za dane prezentowane w raportach okresowych. Część z nich podlega audytowi. Informacje rozpowszechniane przez kancelarie nie są  kontrolowane przez nikogo. W związku z tym, że nie podlegają odpowiedzialności karnej, mogą być dowolnie dostosowywane do celów marketingowych.

Getin ogranicza rezerwy, a kolejny pozwy napływają

Na koniec warto przypomnieć, że Getin Noble Bank ma 9,2 mld zł hipotek frankowych. Bank notuje straty, a jego kapitał maleje z miesiąca na miesiąc. Obecnie to tylko 1,9 mld zł. Trudna sytuacja zmusiła Getin do ograniczenia rezerw. W stosunku do wartości portfela zawiązał ich tylko 3,8%, czyli 340 mln zł. Wiadomo, że wielkość rezerw powinna brać pod uwagę tempo napływu nowych pozwów. Nie można pomijać informacji o zakończeniach zgłaszanych spraw.

Wskaźniki obrezerwowania w innych bankach są znacznie wyższe niż w Getin Noble. Przykładowo mBank i Millenium mają je na poziomie 11% i prawdopodobnie dalej będą je zwiększać. Konieczność zwiększenia rezerw w Getinie do wspomnianych 11% oznaczałaby, że rezerwy musiałyby wzrosnąć o 650 mln zł. Nie trudno policzyć, że taka suma stanowiłaby jedną trzecią aktualnego kapitału tego banku. Niski poziom kapitału będzie niebezpieczny dla Getin Noble Banku. Niestety nie można wykluczyć strat w kolejnych kwartałach.

źródło: parkiet.com

FrankNews
FrankNews
FrankNews.pl składa się z ekspertów od spraw frankowych, prawników, dziennikarzy. Aktywnie śledzimy rozwój problematyki frankowej już od 2014 r, obserwujemy rozwój orzecznictwa oraz podmiotów oferujących pomoc prawną dla frankowiczów. Nasze artykuły regularnie publikowaliśmy w mediach oraz portalach internetowych. W 2020 r. postanowiliśmy stworzyć portal dzięki któremu każdy posiadacz kredytu frankowego znajdzie w jednym miejscu wszystkie niezbędne informacje. Tak powstał FrankNews.pl Materiały zamieszczone w serwisie Franknews.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad prawnych. Franknews.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie. Zamieszczone materiały są subiektywnymi wypowiedziami autorów.

Related Articles

1 KOMENTARZ

Najnowsze