PLN - Polski złoty
CHF
4,39
środa, 22 maja, 2024

KNF zachęca banki do ugód z frankowiczami. Na jakich warunkach?

Komisja Nadzoru Finansowego uważa, że ​​nadszedł czas, aby sektor bankowy ostatecznie rozwiązał problem kredytu we franku szwajcarskim. W jaki sposób i dlaczego skoro banki zawsze twierdziły, że umowy z frankowiczami nie mają wad prawnych? KNF rekomenduje bankom propozycję ugody pozasądowej, która będzie realną alternatywą dla postępowań sądowych – poinformował Prezes KNF Jacek Jastrzębski

Jastrzębski powiedział na posiedzeniu Związku Banków Polskich, które odbyło się we wtorek, że wydaje się, że czas ostatecznie rozwiązać tę kwestię .

W KNF mamy określoną wizję, jak podejść do tego tematu. Dodał, że najważniejsze jest to, że ze względu na oczekiwania związane z tematem można wymyślić koncepcję, wokół której można wypracować możliwie szeroki konsensus. Jastrzębski podkreślił, że banki muszą znaleźć rozwiązanie, biorąc pod uwagę interesy klientów, którzy w tym samym okresie zaciągnęli kredyty złotowe. W ten sposób nie poczują się niesprawiedliwie potraktowani.

Przewodniczący ocenił, że może to być ostatni moment, w którym resort będzie przedstawiał „spójne, rozsądne i uczciwe rekomendacje”. Pomoże to „zapobiec dalszej konfrontacji między bankami a klientami”. Jastrzębski powiedział – rozwiązanie, które bank zaproponuje na zasadzie dobrowolności, musi przynosić klientom pewien poziom korzyści ekonomicznych, aby rzeczywiście mogło zastąpić postępowanie sądowe.

Jednocześnie dodał, że w przypadku frankowiczów nie ma mowy o jakiejkolwiek ustawie i chodzi jedynie o dobrowolną samoregulację banków.

Pojawiły się już pierwsze komentarze frankowiczów do propozycji KNF:

„KNF ma ..przełomową” propozycję, która już była proponowana bankom kilka lat temu i to nie przez KNF.”

„Krótka dygresja do wszelkich medialnych propozycji rozwiązań polubowno-ugodowych.

Po 15 latach spłacania tego g@#$, po wykorzystaniu przez banki potencjału wzrostowego waluty, proponuje się nam wymianę zmiennej, czyli kursu franka na kolejną zmienną, czyli oprocentowanie, które może już tylko rosnąć.

Symptomatyczne jest to, że propozycje KNF bazują na podstawowej zasadzie: bank jest zwolniony od ponoszenia jakiegokolwiek ryzyka. Im wyższy WIBOR, tym wyższy zysk banku, tym większe ryzyko dla kredytobiorcy. Żadna propozycja na tych warunkach nie jest i nie może być uczciwa.”

Trudno w tej chwili powiedzieć jak do propozycji KNF odniosą się banki, natomiast widać, że na tym etapie frankowicze nie są już skłonni do ugody. Wspomnieć należy, że 2 lata temu ugody w podobnym tonie proponowały stowarzyszenia reprezentujące frankowiczów. Wówczas nie zgodziły się na nie banki.

 

FrankNews
FrankNews
FrankNews.pl składa się z ekspertów od spraw frankowych, prawników, dziennikarzy. Aktywnie śledzimy rozwój problematyki frankowej już od 2014 r, obserwujemy rozwój orzecznictwa oraz podmiotów oferujących pomoc prawną dla frankowiczów. Nasze artykuły regularnie publikowaliśmy w mediach oraz portalach internetowych. W 2020 r. postanowiliśmy stworzyć portal dzięki któremu każdy posiadacz kredytu frankowego znajdzie w jednym miejscu wszystkie niezbędne informacje. Tak powstał FrankNews.pl Materiały zamieszczone w serwisie Franknews.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad prawnych. Franknews.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie. Zamieszczone materiały są subiektywnymi wypowiedziami autorów.

Related Articles

Najnowsze