PLN - Polski złoty
CHF
4,35
piątek, 19 kwietnia, 2024

UGODY PKO BP – co dalej z kredytami we frankach

Chociaż akcjonariusze wyrazili zgodę na porozumienia z frankowiczami, PKO BP nie podjął jeszcze ostatecznych decyzji w tej kwestii. Nieoczekiwana rezygnacja prezesa PKO BP Zbigniewa Jagiełły, niedawne uchwały SN i TSUE mogą więc mieć wpływ na warunki zapowiadanych porozumień.

Program ugód PKO BP może nie wystartować w czerwcu

Warto przypomnieć, że PKO BP ma prawie 21 mld zł hipotek we frankach szwajcarskich. To jedyny duży bank, którego akcjonariusze zgodzili się na program ugód z klientami. Czy ostatnie zawirowania w PKO BP wpłyną na uruchomienie porozumień?

Podczas nadzwyczajnego walnego zgromadzenia, które odbyło się 23 kwietnia, większość akcjonariuszy PKO BP wyraziła zgodę na zawieranie porozumień z frankowiczami. W sprawozdaniu za 2020 rok bank zadeklarował 6,7 mld zł wpływu na kapitały własne. W kolejnych tygodniach pojawiły się: orzeczenie TSUE (oceniane jako korzystne dla frankowiczów), orzeczenie siedmiu sędziów SN i decyzja o przesunięciu w czasie uchwały pełnego składu Izby Cywilnej SN. Szczególny wpływ na przesunięcie w czasie ogłoszenia warunków ugód dla frankowiczów może mieć decyzja Izby Cywilnej o bezterminowym odroczeniu przyjęcia uchwały i skierowanie wniosku o przedstawienie opinii do kilku innych instytucji.

Przeczytaj: Frankowicze nie czekają na ugody od banków! 37 225 nowych pozwów w 2020 r. STATYSTYKI MINISTERSTWA

W PKO BP dotychczas planowano, że ugody wystartują w czerwcu. Według części ekspertów większy wpływ na start porozumień mają decyzje TSUE i SN niż rezygnacja prezesa. Zmiana na stanowisku prezesa dokona się dopiero po 7 czerwca. Do tej pory bankiem będzie kierował Zbigniew Jagiełło. Bank może chcieć zapoznać się z treścią orzeczenia Izby Cywilnej SN przed rozpoczęciem zawierania ugód. Zapisy w uchwale mogą więc wpłynąć na ostateczne warunki tych porozumień. Prawnicy wskazują jednak, że nawet w wersji „na warunkach KNF” ugody są znacząco mniej korzystne dla frankowiczów niż wygranie z bankiem sprawy w sądzie.

W komunikacie prasowym SN znalazł się zapis o „doniosłym wpływie na życie gospodarcze i społeczne” planowanej uchwały. Co więcej Izba Cywilna zwróciła się o opinię do KNF i NBP, które były do tej pory dość łaskawe dla instytucji finansowych. Bankowcy odzyskali więc nadzieję na przychylne rozpatrzenie sprawy kredytów frankowych. Jeżeli sędziowie wezmą pod uwagę aspekt ekonomiczny, wyrok może nie być tak surowy jak się wydawało. Nie mniej jednak nikt nie ma wątpliwości, że będzie on korzystny dla frankowiczów.

Prezes NBP sprzyja bankom

O przychylności NBP dla banków może świadczyć niedawna wypowiedź prezesa tej instytucji. Podczas konferencji prasowej Adam Glapiński powiedział, że odfrankowienie hipotek polegające na pozostawieniu stawki LIBOR przy kredycie w złotówkach to ” postawienie zasad ekonomiczno-finansowych na głowie”. Prezes odniósł się też do opłat, które banki próbują pozyskać od klientów w momencie unieważnienia umowy. Według niego kwestia wynagrodzenia jest bezsporna z punktu ekonomii. Dyskutować można tylko nad jego wielkością. Glapiński stwierdził ponadto, że kurs NBP może być użyty do określenia wielkości zobowiązań. Stosowanie tabel kursowych przez banki jest naturalnym krokiem w świecie finansów.

Podobną opinię wyraża też KNF. Konstrukcja ugód według pomysłu KNF wskazuje, że opłata za korzystanie z kapitału należy się bankom. Przewodniczący KNF Jacek Jastrzębski uważa, że abuzywność klauzul w hipotekach walutowych „bywa wykorzystywana instrumentalnie w dążeniu do uniknięcia skutków umowy”.

Rada nadzorcza PKO BP zaakceptuje warunki ugód

Wiadomo, że korzystne orzecznictwo dla banków może ograniczyć liczbę pozwów i zaostrzyć warunki porozumień. Zarząd PKO BP zapewnił akcjonariuszy, że warunki ugód będą dopasowane do aktualnego ryzyka prawnego i zmian w otoczeniu prawnym. Akcjonariusze natomiast zobowiązali zarząd do przedstawienia radzie nadzorczej warunków tych ugód. Oznacza to, że aby ugody zostały uruchomione, rada musi je zaakceptować. Według zapewnień przedstawicielki banku Anety Styrnik-Chaber obecnie bank realizuje działania w zakresie udostępnienia porozumień zgodnie z harmonogramem. Obecnie według nieoficjalnych statystyk frankowicze wygrywają w sądach 87-95% spraw.

Bądź na bieżąco! Dołącz do społeczności na Facebook lub Twitter

FrankNews
FrankNews
FrankNews.pl składa się z ekspertów od spraw frankowych, prawników, dziennikarzy. Aktywnie śledzimy rozwój problematyki frankowej już od 2014 r, obserwujemy rozwój orzecznictwa oraz podmiotów oferujących pomoc prawną dla frankowiczów. Nasze artykuły regularnie publikowaliśmy w mediach oraz portalach internetowych. W 2020 r. postanowiliśmy stworzyć portal dzięki któremu każdy posiadacz kredytu frankowego znajdzie w jednym miejscu wszystkie niezbędne informacje. Tak powstał FrankNews.pl Materiały zamieszczone w serwisie Franknews.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad prawnych. Franknews.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie. Zamieszczone materiały są subiektywnymi wypowiedziami autorów.

Related Articles

1 KOMENTARZ

Najnowsze