PLN - Polski złoty
CHF
4,54
środa, 21 lutego, 2024

Liczba pozwów o frankowiczów wzrosła o 1/3 w 3 miesiące!

Według analizy Bankier.pl, w III kwartale 2020 roku liczba pozwów sądowych przeciwko bankom giełdowym wzrosła o blisko 30%. Łączna wartość przedmiotu sporu przekracza granicę 5 mld zł.

Dynamicznie rośnie liczba spraw sądowych w zakresie kredytów hipotecznych opartych na frankach szwajcarskich. Analiza danych publikowanych w kwartalnych raportach banków notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie wykazała, że ​​w ciągu zaledwie trzech miesięcy przybyło 5,5 tys. nowych sporów z frankowiczami.

Do września 2019 roku w sądach było ok 24100 spraw frankowiczów przeciwko bankom (z wyłączeniem BOŚ, które jeszcze nie opublikowały raportów). Rekordzistą w tym zakresie jest mBank, który ma „na koncie” 6 443 sporów. Kolejne miejsca zajmują Millennium Bank (4 623), Getin Noble Bank (4 192) i PKO Bank Polski (4 122 przypadki).

Najczęściej frankowicze pozywają Bank Pekao, w którym liczba spraw spornych wzrosła o 85%, a łączna wartość spornych pozycji podwoiła się (z 60,5 mln zł na koniec czerwca do 125,3 mln zł na koniec września 2020 r.).

Santander Bank Polska osiągnął podobne wyniki z ponad 1400 sprawami (72% wzrost kwartalnie). Bank podał również w raporcie wartość przedmiotu sporu, choć niekiedy wskaźnik ten jest niekonsekwentny – jako suma wartości przedmiotu sporu lub pozycji bilansowej.

W sumie jest 8 banków, które udostępniają takie dane, na kwotę nieco ponad 5 mld zł. Wskaźnik ten jest ponad dwukrotnie wyższy niż na początku 2020 roku.

Na koniec września łączna wartość przedmiotu sporu trzech instytucji przekroczyła 1 mld zł. Do mBanku dołączył Getin Noble Bank (1,18 mld zł) i PKO BP (1,07 mld zł) (bank przekroczył tę granicę w połowie roku). Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała w połowie roku, że kredyty bankowe w jego portfelu inwestycyjnym wyniosły ok. 100 mld zł we frankach szwajcarskich.

Wartość ta podlega wahaniom ze względu na zmiany kursów walut i obejmuje instytucje, które nie są obecnie notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Według danych zebranych przez Raiffeisen Bank International w ubiegłym tygodniu „Puls Biznesu” podał, że w I kwartale br. 88% spraw frankowych zakończyła się werdyktem na korzyść pożyczkobiorcy.

FrankNews
FrankNews
FrankNews.pl składa się z ekspertów od spraw frankowych, prawników, dziennikarzy. Aktywnie śledzimy rozwój problematyki frankowej już od 2014 r, obserwujemy rozwój orzecznictwa oraz podmiotów oferujących pomoc prawną dla frankowiczów. Nasze artykuły regularnie publikowaliśmy w mediach oraz portalach internetowych. W 2020 r. postanowiliśmy stworzyć portal dzięki któremu każdy posiadacz kredytu frankowego znajdzie w jednym miejscu wszystkie niezbędne informacje. Tak powstał FrankNews.pl Materiały zamieszczone w serwisie Franknews.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad prawnych. Franknews.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie. Zamieszczone materiały są subiektywnymi wypowiedziami autorów.

Related Articles

Najnowsze