PLN - Polski złoty
CHF
4,54
niedziela, 25 lutego, 2024

NOWY sposób na pozbycie się kredytu we frankach Getin Bank BEZ KOLEJKI?

Nie jest tajemnicą, że frankowicze z Getinu znajdują się obecnie w położeniu nie do pozazdroszczenia. Bankowy Fundusz Gwarancyjny złożył 28 kwietnia br. wniosek do sądu o upadłość podmiotu, co wiąże się z dużymi trudnościami w egzekwowaniu roszczeń w sprawach o kredyty frankowe. Pełnomocnicy kredytobiorców mają inny pomysł na to, jak zabezpieczyć interesy swoich klientów, tak aby uwolnili swoją nieruchomość od obciążenia hipotecznego. Środkiem do celu ma być… wniosek do sądu wieczystoksięgowego o wykreślenie hipoteki. Czy zaczynanie sporu z bankiem od końca rzeczywiście może przynieść frankowiczowi wymierne korzyści? Znaczna część środowiska prawnego jest sceptyczna wobec entuzjazmu zwolenników pomysłu, z kolei sam Związek Banków Polskich podchodzi do niego z dużą obojętnością. Czy nowa metoda rzeczywiście okaże się skuteczna w walce z Getinem?

  • Od końca września ubiegłego roku Getin Noble Bank przechodzi przymusową restrukturyzację pod nadzorem Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, który 28 kwietnia 2023 roku złożył w sądzie wniosek o upadłość spółki
  • Obecnie kredytobiorcy walczący z Getinem w sądach nie mogą wyegzekwować swoich roszczeń w związku z art. 135 ustawy o BFG. Gdy restrukturyzacja dobiegnie końca, a Getin ogłosi upadłość, również może się to okazać niemożliwe
  • Dla frankowicza mającego spór z Getinem najistotniejsze jest wykreślenie hipoteki banku z księgi wieczystej nieruchomości objętej spornym kredytem. Odzyskanie nadpłaty uiszczonej ponad kwotę pożyczonego kapitału okaże się najprawdopodobniej niemożliwe
  • Sądy okręgowe w miastach wojewódzkich są ponad miarę obciążone sporami o franki, dlatego pojawił się pomysł, aby walkę o sprawiedliwość zaczynać od… złożenia wniosku o wykreślenie hipoteki w sądzie wieczystoksięgowym. Czy ta metoda może w ogóle zadziałać?

Nierówna walka frankowiczów z Getinem. Czy prawnicy znajdą sposób na obejście parasola ochronnego?

Getin Noble Bank tonie. W spółce zostały już prawie same kredyty frankowe, spośród których ok. 10 tys. umów już objęto sporem sądowym. A są to dane niedoszacowane, aktualne na I kwartał 2022 roku. Po tym okresie bank przestał informować o stanie frankowych konfliktów, a zatem można się tylko domyślać, ile spraw przeciwko restrukturyzowanej spółce wpłynęło przez ten czas do krajowych sądów.

Frankowicze z Getinu mają spory problem, i to niezależnie od tego, czy już sądzą się ze spółką, czy dopiero rozważają podjęcie stosownych kroków prawnych. Egzekwowanie roszczeń wobec podmiotu jest na tę chwilę niemożliwe – nad Getinem roztoczono parasol ochronny, którego „otwarcie” było możliwe dzięki art. 135 ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym.

Oznacza to, że frankowicz, który prawomocnie unieważnił swój kredyt, zyska na tym przede wszystkim prawo do wykreślenia hipoteki.

Jeśli sąd zasądził na jego rzecz zwrot środków ponad wartość pożyczonego kapitału, z dużą dozą prawdopodobieństwa wierzytelność ta okaże się nieegzekwowalna… bo jak egzekwować cokolwiek od upadłej firmy, mającej tysiące wierzycieli?

Przeszkodą na drodze do prawomocnego wyroku w sprawie jest tempo orzecznicze krajowych sądów. Sądy okręgowe, zwłaszcza w dużych ośrodkach miejskich, są przeciążone sporami o kredyty pseudowalutowe – w Warszawie na wyznaczenie pierwszej rozprawy trzeba czekać nierzadko nawet kilka lat.

Kredytobiorcy nie chcą tyle czekać, i nie można ich za to winić. Upadłość Getinu to kwestia tygodni, może miesięcy. Masa upadłościowa zostanie przejęta przez syndyka, który będzie egzekwował kolejne raty, a w razie potrzeby i zasądzone w toku postępowań sądowych należności. Niektórzy prawnicy starają się więc umożliwić swoim klientom uwolnienie się od trudnej relacji z Getinem innymi metodami.

Rozgłos zdobył ostatnio sposób, wg którego prawnicy, zamiast składać w imieniu klienta pozew o zapłatę i stwierdzenie nieważności umowy, wnioskują o… wykreślenie hipoteki w sądzie wieczystoksięgowym. Podstawą prawną ma być art. 10 ustawy o księgach wieczystych i hipotece.

Czy warto zaczynać spór z Getinem od wniosku o wykreślenie hipoteki? Sprzeczne opinie środowiska prawnego

Jakie argumenty na obronę tego pomysłu mają jego zwolennicy? Wskazują przede wszystkim, że jest to rozwiązanie typu 2 w 1. Z jednej strony korzystny wyrok sądu wieczystoksięgowego w sprawie złożonej na wniosek frankowicza będzie stanowić podstawę dla wykreślenia hipoteki, z drugiej zaś w sposób przesłankowy i wiążący dla innych sądów ustali nieważność samej umowy kredytowej.

Co więcej, sprawa tego typu będzie toczyć się nie w przeciążonym sądzie okręgowym, a w znacznie mniej dotkniętym frankową lawiną sądzie rejonowym (właściwym przez wzgląd na położenie kredytowanej nieruchomości). To ma się jednak wkrótce zmienić. Od 1 lipca br. zmianie ulegnie właściwość rzeczowa sądów w takich sporach. Jeśli wartość przedmiotu sporu przekroczy 100 tys. zł, trafi on do sądu okręgowego właściwego dla adresu kredytowanej nieruchomości.

Wbrew pozorom pomysł ze składaniem wniosku o wykreślenie hipoteki nie jest kompletną nowością. Do tej pory z powodzeniem stosowany był w przypadku spraw, w których, mimo prawomocnego wyroku unieważniającego umowę, bank odmawiał współpracy i nie chciał wydać listu mazalnego. Teraz ta sama metoda miałaby posłużyć frankowiczom, którzy nie otrzymali jeszcze prawomocnego wyroku ani w sprawie o stwierdzenie nieważności umowy, ani o zapłatę.

Czy ta metoda ma szansę ułatwić kredytobiorcom walkę z Getinem? Znani prawnicy frankowi pytani o to przez media są dość sceptyczni. Wyraża wątpliwości w zakresie tego, czy sądy wieczystoksięgowe będą skore do badania ważności samej umowy kredytowej stanowiącej podstawę do wpisu w księdze wieczystej, skoro nie leży to w ich kompetencjach.

Wskazuje również, że wcale nie jest pewne, czy samo wykreślenie hipoteki będzie wystarczające dla pozbycia się przez kredytobiorcę problemu z Getin Noble Bankiem. Wszak nie będzie on dysponował wyrokiem stwierdzającym nieważność umowy kredytowej.

Eksperci prawni pytani przez dziennikarzy o kontrowersyjne „wyjście awaryjne” w sporach z Getinem, zwracają także uwagę na to, iż wykreślenie hipoteki nie będzie stanowić dla frankowicza podstawy do odzyskania nienależnie pobranych przez bank świadczeń. O tym, że omawiany sposób wcale nie musi okazać się rewolucją, a wręcz burzą w szklance wody, świadczy dobitnie… reakcja Związku Banków Polskich.

Ten do tej pory bardzo ostro reagował na wszelkie próby uchylenia parasola ochronnego roztoczonego nad restrukturyzowanym Getinem. Znane są np. wypowiedzi przedstawicieli ZBP w zakresie zabezpieczeń roszczeń wydawanych przez niektórych krajowych sędziów już po rozpoczęciu przymusowej restrukturyzacji Getinu.

Co ZBP myśli o nowej taktyce niektórych prawników? Uważa, że restrukturyzacja Getinu nie stanowi przeszkody dla eliminowania niezgodności wpisów z ksiąg wieczystych. ZBP podkreśla, że to, czy tego rodzaju powództwo jest w ogóle dopuszczalne, powinno być analizowane w oparciu o okoliczności faktyczne i prawne indywidualnej sprawy.

Prezes ZBP Tadeusz Białek nie chce komentować strategii procesowej pełnomocników frankowiczów, co w świetle poprzednich wypowiedzi przedstawicieli tej instytucji każe przypuszczać, że nie są oni zaniepokojeni stosowaniem wspomnianej metody w sporach przeciwko Getinowi.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. W serwisie Franknews.pl każdego dnia piszemy o najważniejszych wydarzeniach dla Frankowiczów. Odwiedź nas także na Facebooku oraz Twitter i ZAWSZE otrzymuj jako pierwszy najważniejsze informacje! 

FrankNews
FrankNews
FrankNews.pl składa się z ekspertów od spraw frankowych, prawników, dziennikarzy. Aktywnie śledzimy rozwój problematyki frankowej już od 2014 r, obserwujemy rozwój orzecznictwa oraz podmiotów oferujących pomoc prawną dla frankowiczów. Nasze artykuły regularnie publikowaliśmy w mediach oraz portalach internetowych. W 2020 r. postanowiliśmy stworzyć portal dzięki któremu każdy posiadacz kredytu frankowego znajdzie w jednym miejscu wszystkie niezbędne informacje. Tak powstał FrankNews.pl Materiały zamieszczone w serwisie Franknews.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad prawnych. Franknews.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie. Zamieszczone materiały są subiektywnymi wypowiedziami autorów.

Related Articles

Najnowsze