PLN - Polski złoty
CHF
4,47
czwartek, 13 czerwca, 2024

Uchwała SN CZP 11/21 w sprawie Frankowiczów znów nie zapadła

We wtorek 11 maja sędziowie Sądu Najwyższego podjęli decyzję o przesłaniu pytań dotyczących kredytów frankowych do kolejnych instytucji. Po pięciogodzinnym posiedzeniu rzecznik SN poinformował o jego odroczeniu bez podania terminu. Kredytobiorcy, którzy oczekiwali szybkiej odpowiedzi ze strony sądu, poczuli się zawiedzeni takim obrotem sprawy. Prawnicy wskazują jednak, że sytuacja frankowiczów w sądach jest wyjątkowo dobra a ostatnia uchwała TSUE jeszcze ją poprawi.

Posiedzenie SN bez rozstrzygnięcia

Rzecznik prasowy Sądu Najwyższego sędzia Aleksander Stępowski poinformował we wtorek, że na posiedzeniu przyjęto postanowienie o zwróceniu się do kilku instytucji o zajęcie stanowisk w przedmiocie zagadnień. Jednocześnie dodał, że w nadchodzących dniach opinia publiczna pozna kolejne kroki w sprawie kredytów frankowych. Niedługo dowiemy się więc o kolejnych posiedzeniach.

Przeczytaj: Frankowicze nie czekają na ugody od banków! 37 225 nowych pozwów w 2020 r. STATYSTYKI MINISTERSTWA

Zanim sędziowie SN przyjmą uchwałę ws. kredytów frankowych musi wypowiedzieć się NBP, KNF, Rzecznik Praw Obywatelskich, Rzecznik Finansowy i Rzecznik Praw Dziecka. Na zajęcie stanowiska wymienione instytucje mają tylko miesiąc. Potem sędziowie orzekający w SN muszą mieć czas na zapoznanie się z przesłanymi odpowiedziami. Opinie tak różnych instytucji mają pomóc sędziom w poznaniu zarówno perspektywy podmiotów gospodarczych, jak i zwykłego konsumenta.

Na uchwałę w sprawie frankowiczów poczekamy przynajmniej 30 dni

Uchwała SN będzie miała kluczowe znaczenie dla poszkodowanych frankowiczów. Orzeczenie pełnego składu Izby Cywilnej będzie traktowane jako zasada prawna. Umożliwi ujednolicenie wyroków w sprawach pomiędzy klientami i bankami. Niestety jak już wiemy na kolejne posiedzenie musimy poczekać przynajmniej 30 dni.

Rzecznik prasowy SN po posiedzeniu podkreślił, że wybrany sposób postępowania wynika ze znaczenia sprawy dla sytuacji gospodarczej i społecznej. Wiemy, że postanowienie o zwrócenie się do innych instytucji zapadło jednogłośnie. Cała dyskusja i argumentacja podczas posiedzenia są jednak objęte tajemnicą.

Zobacz: Unieważnienie kredytu we frankach – Instrukcja dla frankowiczów.

Aleksander Stępowski zapewniał 11 maja, że I Prezes SN Małgorzacie Manowskiej zależy na tym, aby decyzja w sprawie kredytów walutowych zapadła jak najszybciej. Na początku 2021 roku profesor skierowała do Izby Cywilnej 6 pytań  dotyczących spornych kwestii prawnych.

Udzielenie odpowiedzi przez pełny skład izby ma podkreślić wagę orzeczenia dla polskiego systemu prawnego. Wtorkowe posiedzenie trwało ponad 5 godzin i nie przyniosło rozstrzygnięcia. Być może dodatkowe opinie z instytucji takich jak NBP, czy KNF pomogą sędziom w pozbyciu się wątpliwości dotyczących kredytów we frankach szwajcarskich.

Prawnicy reprezentujący frankowiczów wskazują, że ich zdaniem uchwała w sprawach frankowych zapadnie najszybciej na jesień.

Bądź na bieżąco! Dołącz do społeczności na Facebook lub Twitter

FrankNews
FrankNews
FrankNews.pl składa się z ekspertów od spraw frankowych, prawników, dziennikarzy. Aktywnie śledzimy rozwój problematyki frankowej już od 2014 r, obserwujemy rozwój orzecznictwa oraz podmiotów oferujących pomoc prawną dla frankowiczów. Nasze artykuły regularnie publikowaliśmy w mediach oraz portalach internetowych. W 2020 r. postanowiliśmy stworzyć portal dzięki któremu każdy posiadacz kredytu frankowego znajdzie w jednym miejscu wszystkie niezbędne informacje. Tak powstał FrankNews.pl Materiały zamieszczone w serwisie Franknews.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad prawnych. Franknews.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie. Zamieszczone materiały są subiektywnymi wypowiedziami autorów.

Related Articles

Najnowsze