PLN - Polski złoty
CHF
4,57
poniedziałek, 11 grudnia, 2023

UGODA PKO BP – WNIOSEK PRZEZ FORMULARZ ONLINE

PKO BP jako pierwszy bank zgłosił gotowość na ugody z frankowiczami. W tym celu 23 kwietnia zwołano nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy banku, gdzie wyrażono zgodę na zawiązanie funduszu na pokrycie strat związanych z ugodami w sprawach frankowych. Klienci będą mogli wnioskować o zawarcie ugody online.

Wiceprezes zarządu PKO BP poinformował, że akcjonariat wydał absolutorium radzie nadzorczej i zarządowi w sprawie zawarcia ugód z frankowiczami. Na razie uruchomiono program pilotażu, zatwierdzono sposób i warunki na jakich bank ma oferować ugody kredytobiorcom.

Bank zapewnia, że warunki ugód będą zgodne z aktualną oceną prawną i orzecznictwem, oznacza to, że PKO BP uwzględni stanowisko wyrażone 29 kwietnia przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Kredyty frankowe rozliczane jak złotówkowe

Działanie banku nie jest jego indywidualną decyzją lecz rezultatem apelu wystosowanego do banków przez Komisję Nadzoru Finansowego, który wskazał, że jest to najkorzystniejsze rozwiązanie dla obu stron konfliktu. Skutkiem zawarcia ugody proponowanej przez bank PKO BP klienci rozliczą się z bankiem, a kredyt traktowany będzie jak zawarty od początku w polskiej walucie. W komunikacie wystosowanym przez bank można przeczytać, że według nich jest to obecnie jedyne realne rozwiązanie, które ma szanse na pogodzenie interesów zarówno banków jak i kredytobiorców. Prawnicy reprezentujący frankowiczów mają jednak wątpliwości i przedstawiają ugody na warunkach KNF jako nie korzystne dla frankowiczów.

Przeczytaj: SPIS DOKUMENTÓW POTRZEBNYCH DO POZWANIA BANKU – KREDYT WE FRANKACH CHF

Wniosek o ugodę składany online

Bank umożliwi zawnioskowanie o zawarcie ugody z poziomu aplikacji do bankowości elektronicznej IPKO. Po złożeniu wniosku strony zawrą umowę o mediację, która odbywać będzie się przed sądem polubownym funkcjonującym przy KNF. Mediator wyznaczy terminy spotkań a także sposób odbycia się mediacji. Cały proces mediacyjny będzie sfinansowany przez bank, klienci nie ponoszą dodatkowych kosztów związanych z ugodą.

Ponadto PKO BP sygnalizuje, że klienci którzy są obecnie w sporze z bankiem przed sądami powszechnymi również mają możliwość skorzystania z rozwiązania ugodowego. W takim przypadku do ugody może dojść przed sądem powszechnym, właściwym dla sporu sądowego. W najgorszym położeniu będą Klienci, którzy spłacili kredyt i nie pozwali banku w ich przypadku kwestia czy bank zaproponuje ugodę będzie podejmowana indywidualnie.

Wiceprezes Rafał Kozłowski ocenia, że kompromis i dialog jest korzystny zarówno dla klientów jak i dla banku. Przede wszystkim nie powoduje angażowania sądu powszechnego, koszty są zminimalizowane, a rozstrzygnięcie pewne. Podobno PKO BP przeprowadził wśród swoich klientów ankietę z której wynika, że aż 70 procent kredytobiorców jest zainteresowanych konsensualnym rozwiązaniem sprawy poprzez zawarcie ugody z bankiem. Na marginesie wspomniano, że ugody są dla banku dużo bardziej korzystne niż przegranie sprawy w sądzie. Nieoficjalne statystyki wskazują, że banki w sądach przegrywają ok 90% spraw.

Program pilotażowy prowadzony obecnie przez spółkę za zgodą członków akcjonariatu polega na uczestnictwie w mediacjach przed sądem polubownym KNF.

Przeczytaj: Jak wyliczyć roszczenie kredyt we frankach – kalkulator dla frankowiczów.

Pozwy frankowe

Kozłowski oznajmił na posiedzeniu NWZ, że przeciwko bankowi toczy się prawie 7 tysięcy spraw o uznanie umowy kredytowej za nieważną. W samym pierwszym kwartale 2021 roku liczba ta przekroczyła 1,5 tys. i prawdopodobnie może stale rosnąć. Toteż jest główny powód, dla którego bank zdecydował się jako pierwszy na wprowadzanie polityki polubownego rozwiązania sporu z klientami.

Ponadto w wyniku ugody z klientem bank ma możliwość zabezpieczenia się tarczą podatkową w wysokości aż 19 procent. Tej możliwości nie ma gdy dojdzie do unieważnienia umowy kredytu hipotecznego we frankach na mocy wyroku sądu powszechnego. Dlatego też bank w ten sposób po prostu oszczędza na kosztach prawnych, a klienci nie muszą korzystać z drogiego wsparcia kancelarii prawnych. Wydaje się jednak, że Klienci utracili zaufanie do banków i nawet w procesie mediacyjnym będą woleli skorzystać z pomocy prawnika.

Fundusz na ryzyko frankowe

Uchwalony przez Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie akcjonariuszy fundusz wyodrębniony z kapitału zapasowego tworzonego z zysków banku z lat poprzednich ma wartość ponad 6,7 miliarda złotych. W ten sposób bank pokryje wielomilionowe straty bilansowe, które wystąpią na pewno wskutek zawierania ugód z frankowiczami.

TSUE wyda wyrok już 29 kwietnia

Na posiedzeniu NWZ Kozłowski starał się o przełożenie obrad na dzień 21 maja motywując ten stan rzeczy faktem, że w najbliższym czasie odbędzie się zarówno posiedzenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej jak i ma zapaść wyrok Sądu Najwyższego. Mimo to akcjonariusze nie zaaprobowali tego rozwiązania, a oczekiwanie na wyroki uznali za bezcelowe.

Na orzeczenie TSUE czekają zarówno banki jak i klienci a także sądy. 29 kwietnia TSUE odpowie na pytanie prejudycjalne Sądu Okręgowego w Gdańsku. Rozstrzygnięcie w tej sprawie będzie kluczowe dla późniejszego orzecznictwa Sądu Najwyższego, którego posiedzenie planowane jest na 11 maja. Wówczas ma zebrać się Izba Cywilna SN w pełnym składzie 28 sędziów i odpowiedzieć na pytania zadane przez Małgorzatę Manowską, pierwszą prezes SN. Wszyscy zainteresowani oczekują na te dwa terminy gdyż wtedy zostaną rozwiane wątpliwości co do kwestii związanych z uzyskaniem wynagrodzenia za korzystanie z kapitału, a także sposób obliczania terminu rozpoczęcia biegu przedawnienia.

Bądź na bieżąco! Dołącz do społeczności na Facebook lub Twitter 

FrankNews
FrankNews
FrankNews.pl składa się z ekspertów od spraw frankowych, prawników, dziennikarzy. Aktywnie śledzimy rozwój problematyki frankowej już od 2014 r, obserwujemy rozwój orzecznictwa oraz podmiotów oferujących pomoc prawną dla frankowiczów. Nasze artykuły regularnie publikowaliśmy w mediach oraz portalach internetowych. W 2020 r. postanowiliśmy stworzyć portal dzięki któremu każdy posiadacz kredytu frankowego znajdzie w jednym miejscu wszystkie niezbędne informacje. Tak powstał FrankNews.pl Materiały zamieszczone w serwisie Franknews.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad prawnych. Franknews.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie. Zamieszczone materiały są subiektywnymi wypowiedziami autorów.

Related Articles

2 KOMENTARZE

  1. Ale jaki wniosek. Narazie to zrobili fundusz i go zatwierdzili. Podali jakies ogolne informacje i tyle. Nie proponuja ugod i nawet nie wiadomo kiedy i na jakich warunkach. Jedyne co wiadomo, ze na pewno ugod proponowac nie beda tym co spłacili kredyty

Najnowsze