PLN - Polski złoty
CHF
4,39
czwartek, 23 maja, 2024

BOŚ BANK wstrzymuje ugody dla Frankowiczów

Dnia 26 kwietnia 2021 roku akcjonariusze Banku Ochrony Środowiska zdecydowali o odłożeniu w czasie głosowania nad uchwalą dotyczącą rozpoczęcia powszechnych porozumień z Frankowiczami.

Brzemienne w skutkach wznowienie zgromadzenia akcjonariuszy BOŚ?

W oczekiwaniu na uchwałę Sądu Najwyższego odnośnie do franków, 30 marca przerwano nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy BOŚ. Dziś zostało ono wznowione, ale jednocześnie zdecydowano na nim o zdjęciu z porządku obrad punktu, który dotyczy Frankowiczów. Chodzi oczywiście o zgodę na przystąpienie BOŚ do programu ugód z klientami posiadającymi kredyty walutowe. Na walnym zgromadzeniu miano również ustalić zasady oraz zatwierdzić warunki, na jakich byłyby zawierane takie ugody.

Przeczytaj: SPIS DOKUMENTÓW POTRZEBNYCH DO POZWANIA BANKU – KREDYT WE FRANKACH CHF

Kiedy 30 marca zarządzono przerwę, w okazała się ona zbędna, ponieważ Sąd Najwyższy ponownie przesunął termin publikacji swoich uchwał. Chodzi o omawiany szeroko w mediach skład siedmiu sędziów, gdzie nowy termin ustalono na 7 maja, a także Izby Cywilnej, gdzie termin przesunięto na 11 maja. Co znamienne, akcjonariusze innego banku z udziałem państwa, czyli PKO BP, zdecydowali już w piątek 23 kwietnia, że bank jednak uruchomi program ugód. Uchwałę przyjęto pomimo tego, że również początkowo zamierzano zachować się podobnie do BOS. Uważa się, że te dwa różne zachowania mogą mieć wpływ na atrakcyjność ugód odnośnie do zachowania klientów. Czy będą skłonni bardziej do ich zawierania, czy też raczej do pozywania banków.

BOŚ jednak szykuje się do ugód?

Wiele wskazuje na to, że tak właśnie jest. Zarząd zdecydował o powiększeniu rezerw dla ryzyka prawnego związanego z walutowymi kredytami hipotecznymi. W marcu zostały przez BOŚ oszacowane koszty ugód na 400 mln zł i na bliską temu kwotę ustalono obecne rezerwy. Oznacza to jednocześnie wzrost rezerw, które w IV kwartale wyniosą ok. 340 mln zł, co jednocześnie dla BOŚ oznacza głęboką stratę za tamten okres.

Ważne: Kredyt we frankach kancelaria – KRYTERIA OCENY

BANK przesunął termin publikacji raportu rocznego aż na 29 kwietnia, chociaż miał go opublikować na początku marca. Stało się tak ze względu na możliwe perturbacje związane z ugodami z Frankowiczami, a i KNF zaleciła uwzględnienie wszystkich współczynników kapitałowych. W końcu roku 2020 BOŚ miał ok. 0,9 mld zł hipotek we frankach i 0,6 mld zł w euro i ok. 300 wiązanych z tym pozwów.

W oficjalnym oświadczeniu BOŚ zapewnia, że na bieżąco monitoruje orzecznictwo sądowe odnośnie do walutowych kredytów hipotecznych i ocenia związane z tym ryzyko prawne. Bank dodaje, że podjął decyzję o zwiększeniu rezerw przez wzgląd na wzrost niekorzystnych dla banków rozstrzygnięć sądowych, a obecnie oczekuje na ostateczne orzeczenie w sprawach walutowych kredytów hipotecznych, które ma być wydane 11 maja 2021 roku przez Izbę Cywilną Sądu Najwyższego.

Bądź na bieżąco! Dołącz do społeczności na Facebook lub Twitter  

FrankNews
FrankNews
FrankNews.pl składa się z ekspertów od spraw frankowych, prawników, dziennikarzy. Aktywnie śledzimy rozwój problematyki frankowej już od 2014 r, obserwujemy rozwój orzecznictwa oraz podmiotów oferujących pomoc prawną dla frankowiczów. Nasze artykuły regularnie publikowaliśmy w mediach oraz portalach internetowych. W 2020 r. postanowiliśmy stworzyć portal dzięki któremu każdy posiadacz kredytu frankowego znajdzie w jednym miejscu wszystkie niezbędne informacje. Tak powstał FrankNews.pl Materiały zamieszczone w serwisie Franknews.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad prawnych. Franknews.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie. Zamieszczone materiały są subiektywnymi wypowiedziami autorów.

Related Articles

1 KOMENTARZ

Najnowsze