PLN - Polski złoty
CHF
4,35
piątek, 19 kwietnia, 2024

Spis dokumentów potrzebnych do pozwania banku – Kredyt we frankach CHF

Decyzja o pozwaniu banku w sprawie kredytu denominowanego lub indeksowanego do waluty CHF jest krokiem, który wymaga odpowiedniego przygotowania. Proces sądowy z bankiem w kontekście kredytu we frankach szwajcarskich stanowi złożoną kwestię, zarówno z punktu widzenia prawnego, jak i ekonomicznego. Wobec tego, niezbędne jest zgromadzenie kompleksowej dokumentacji, która umożliwi skuteczną walkę o sprawiedliwość i potencjalne odzyskanie środków finansowych, które zostały niesprawiedliwie naliczone przez banki.

Choć w 2024 roku zdarza się to coraz rzadziej, banki czasami stosują różnorodne strategie, mające na celu wydłużenie czasu postępowania sądowego lub odrzucenie wniosków kredytobiorców o dostarczenie niezbędnych dokumentów, co może stanowić dodatkową barierę w przystąpieniu do procesu sądowego.

Niniejszy artykuł ma na celu wyjaśnienie, jakie kroki należy podjąć przed złożeniem pozwu oraz jakie dokumenty są niezbędne, aby sprawnie i szybko rozpocząć proces sądowy przeciwko bankowi.

Kredytobiorcy, rozważający skierowanie sprawy przeciwko swojemu bankowi, powinni zacząć od zgromadzenia wszystkich dokumentów związanych z kredytem, w tym umowy kredytowej, harmonogramu spłaty, wszelkich aneksów czy korespondencji z bankiem. Uzbrojeni w kompletną dokumentację, są w stanie dokładnie analizować warunki swojej umowy oraz potencjalne nieprawidłowości, które mogą stać się podstawą do złożenia pozwu.

Proces sądowy związany z kredytem we frankach CHF wymaga zatem nie tylko odpowiedniej wiedzy prawnej, ale także cierpliwości i determinacji ze strony kredytobiorcy. Nie mniej jednak szanse powodzenia gdy naszą sprawę prowadzi doświadczona kancelaria frankowa są bardzo duże i w 2024 roku wynoszą około 97%.

Na początek wystarczy tylko umowa o kredyt z bankiem 

Na wstępie wystarczy nam sama umowa o kredyt. Umowę wysyłamy do ZAUFANEJ! kancelarii frankowej w celu dokonania wstępnej analizy oraz wyceny postępowania. Umowy nie należy wysyłać do przypadkowych podmiotów, niesprawdzonych kancelarii – losowo w dużą ilość miejsc. Najpierw wytypuj kancelarie, którym prawdopodobnie będziesz chciał zlecić sprawę i do nich wyślij umowę. Unikaj pośredników, spółek z o.o. lub s.a., fundacji lub społeczności. Sprawy frankowe to skomplikowane postępowania z punktu widzenia prawnego i ekonomicznego – powinien je prowadzić tylko adwokat lub radca prawny. Dla własnego bezpieczeństwa umowę podpisz zawsze bezpośrednio z kancelarią! Pamiętaj kancelarie nie mogą być prowadzone w formie sp. z o.o. – jeśli w umówie przedstawionej do podpisania podmiot jest sp. z o.o. to z pewnością nie masz do czynienia z kancelarią adwokacką lub radców prawnych. Więcej informacji o tym czym się kierować wybierając kancelarię do obsługi prawnej procesu o kredyt we frankach znajdziesz w tym wpisie Jak wybrać kancelarię do sprawy kredytu frankowego?

Spis dokumentów potrzebnych do przygotowania pozwu frankowego

1) umowa o kredyt;

2) załączniki do umowy o kredyt, tj:

a) harmonogram spłaty kredytu (pierwszy harmonogram);
b) oświadczenie o poddaniu się egzekucji w trybie przepisów ustawy Prawo bankowe – oświadczenie do wystawienia dawnego BTE;
c) numer księgi wieczystej , w której została wpisana hipoteka zabezpieczająca spłatę kredytu;
d) dokument potwierdzający ustanowienie innych zabezpieczeń, o ile były ustanowione
e) regulamin udzielania kredytów

3) potwierdzenie / potwierdzenia wypłaty kredytu ;

4) potwierdzenia zapłaty wszelkich kwoty dokonane w ramach realizacji umowy , w tym:

a) opłaty z tytułu udzielenia kredytu;
b) składek na ubezpieczenia, w tym składek z tytułu ubezpieczenia tzw. niskiego wkładu własnego;
c) rat kredytu – wyciąg z rachunku bankowego, z którego były wykonywane przelewy, bądź też z którego bank dokonywał pobrania środków tytułem rat kredytu;

Informacje o tym jak uzyskać harmonogram znajdziesz w tym wpisie Wniosek o wydanie zaświadczenia historii spłaty kredytu frankowego [WZÓR + WYJAŚNIENIE]

5) aneksy i porozumienia do umowy kredytu, w tym aneksy / porozumienia zmieniające walutę kredytu;

Wszelkie aneksy i zmiany wprowadzone w trakcie trwania umowy kredytowej mogą mieć istotny wpływ na proces sądowy. Zmiany te mogą obejmować np. zmianę wysokości rat, ubezpieczenia kredytu oraz oprocentowania.

6) korespondencja, jeżeli była prowadzona, z i do banku dotyczącą realizacji umowy o kredyt hipoteczny.

Dokumentowanie korespondencji z bankiem może dostarczyć dodatkowych argumentów w procesie sądowym. Warto zebrać wszelkie listy, e-maile oraz notatki z rozmów telefonicznych, które mogą świadczyć o postawie banku wobec kredytobiorcy.

Przygotowanie do pozwania banku w sprawie kredytu we frankach CHF wymaga dokładnego przygotowania oraz współpracy z doświadczonymi prawnikami specjalizującymi się w tej problematyce. Precyzyjne zgromadzenie i analiza dokumentów to klucz do stworzenia solidnej podstawy prawnej dla roszczeń kredytobiorcy. Nie należy się jednak tego bać bo wyspecjalizowane kancelarie frankowe sprawnie pomogą nam zgromadzić wszystkie wymagane do pozwu za kredyt we frankach dokumenty.

Już czas aby zacząć działać i pozwać bank za kredyt we frankach

Podjęcie decyzji o pozwanie banku w związku z kredytem we frankach CHF jest procesem wymagającym nie tylko kompletnego zestawu dokumentów, ale także dokładnego przygotowania i odpowiedniego wsparcia ze strony doświadczonego adwokata lub radcy prawnego w sprawach frankowych. Zachowanie pewnych procedur, takich jak składanie wniosków o dokumenty do banku, złożenie przedsądowego wezwania do zapłaty, czy przygotowanie oświadczeń i pozew są niezbędne do efektywnego rozpoczęcia i prowadzenia sprawy sądowej. Pierwszy krok nie jest trudny i wystarczy do niego jedynie umowa kredytu zawarta z bankiem. 

Rola kancelarii prawnych specjalizujących się w kredytach frankowych jest tutaj kluczowa. Z ich pomocą proces zbierania potrzebnych dokumentów, jak i kierowanie odpowiednich pism do banków oraz sformułowanie ostatecznego pozwu jest zdecydowanie bardziej przejrzyste i mniej obciążające dla kredytobiorcy. Warto jednak pamiętać, że czas przygotowań do złożenia pozwu może trwać od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy, w zależności od poziomu skomplikowania sprawy oraz szybkości zdobywania niezbędnych informacji i dokumentów od banku. Korzyści jednak z pozwania banku i unieważnienia kredytu we frankach są ogromne i w 2024 roku wielokrotnie przekraczają one korzyści jakie można uzyskać z ugody z bankiem za kredyt we frankach. 

Ostatecznie, decyzja o podjęciu kroków prawnych przeciwko instytucji finansowej, z którą kredytobiorca podjął współpracę w przeszłości, wymaga rozważenia nie tylko aspektów prawnych, ale także osobistych i ekonomicznych.

Walka o sprawiedliwość finansową i potencjalne unieważnienie niekorzystnej umowy kredytowej mogą przynieść znaczną ulgę i bardzo duże korzyści finansowe wielu zadłużonym we frankach CHF, jednak droga do tego celu jest często długa i wymaga cierpliwości, determinacji oraz profesjonalnego wsparcia.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

publikacja: 14 stycznia 2021 / ostatnia aktualizacja: 02 kwiecień 2024

FrankNews
FrankNews
FrankNews.pl składa się z ekspertów od spraw frankowych, prawników, dziennikarzy. Aktywnie śledzimy rozwój problematyki frankowej już od 2014 r, obserwujemy rozwój orzecznictwa oraz podmiotów oferujących pomoc prawną dla frankowiczów. Nasze artykuły regularnie publikowaliśmy w mediach oraz portalach internetowych. W 2020 r. postanowiliśmy stworzyć portal dzięki któremu każdy posiadacz kredytu frankowego znajdzie w jednym miejscu wszystkie niezbędne informacje. Tak powstał FrankNews.pl Materiały zamieszczone w serwisie Franknews.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad prawnych. Franknews.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie. Zamieszczone materiały są subiektywnymi wypowiedziami autorów.

Related Articles

Najnowsze