PLN - Polski złoty
CHF
4,35
wtorek, 23 kwietnia, 2024

Dlaczego banki coraz szybciej przegrywają w sądach z Frankowiczami?

Banki masowo przegrywają w sądach sprawy dotyczące kredytów frankowych, a wyroki wydawane są obecnie znacznie szybciej niż było to jeszcze rok temu. Czas trwania postępowań frankowych znacząco się skrócił. Korzystne wyroki sądów I instancji zapadają często po paru miesiącach od wpłynięcia pozwu. Najlepsze Kancelarie Frankowe uzyskują prawomocne unieważnienia umów poniżej 2 lat. Dlaczego banki coraz szybciej przegrywają w sądach z Frankowiczami?

  • Powodów skrócenia czasu oczekiwania na korzystny wyrok w sprawie frankowej jest co najmniej kilka. Przede wszystkim decyduje o tym coraz lepsza argumentacja kancelarii frankowych, duże doświadczenie sędziów w rozstrzyganiu tego typu sporów oraz ogromna liczba spraw w sądach, które trzeba doprowadzać do końca.
  • Dobre Kancelarie Frankowe przez lata specjalizowania się wyłącznie w sporach z bankami na tle kredytów indeksowanych i denominowanych kursem CHF zdążyły dopracować argumentację, która przekonuje sędziów i wpływa na skrócenie czasu trwania postępowań.
  • Nie tylko sędziowie z najbardziej obleganych sądów warszawskich, ale także z sądów w innych miastach Polski nabyli duże doświadczenie w sprawach frankowych, dzięki czemu potrafią przeciwdziałać taktyce banków wymierzonej w przedłużanie spraw.
  • Według danych Ministerstwa Sprawiedliwości, na zakończenie III kwartału 2021 r. w sądach krajowych (rejonowych, okręgowych i apelacyjnych) toczyło się łącznie 79.133 spraw frankowych. Z niedawno opublikowanych danych wynika, że do samego Sądu Okręgowego w Warszawie wpłynęło w styczniu i lutym 2022 roku ponad 4,5 tys. nowych spraw. Sędziowie muszą zatem działać szybko i wydawać wyroki sprawnie, tak aby nie doprowadzić do zakorkowania sądów.

Co wpływa na skrócenie czasu trwania postępowań frankowych?

Już w końcówce ubiegłego roku widoczne było przyspieszenie sądów w orzekaniu w sprawach frankowych. Jednym z powodów było rozwiązanie kwestii tzw. dużej uchwały SN, która miała w sposób kompleksowy odnieść się do wątpliwości prawnych na tle sporów frankowych. Na początku września stało się jasne, że uchwała nie zapadnie w ciągu najbliższych miesięcy, a nawet lat i sędziowie wrócili do orzekania, bazując na własnej wiedzy i doświadczeniu. Od tego czasu sądy wydały znacznie więcej wyroków niż w analogicznym okresie minionego roku. Dotyczy to także wyroków prawomocnych, które coraz częściej zapadają w tempie ekspresowym, nawet poniżej 2 lat. Przyspieszenie tempa procedowania spraw w sądach wpłynęło na skrócenie czasu oczekiwania na wyrok w sprawie frankowej.

Najważniejsze czynniki decydujące o znacznie szybszym przegrywaniu przez banki spraw z Frankowiczami to:

  • coraz większy profesjonalizm wyspecjalizowanych kancelarii frankowych
  • bogate doświadczenie sędziów w rozstrzyganiu sporów frankowych
  • konieczność przyspieszenia działania sądów, z uwagi na ogromną liczbę spraw frankowych i ciągły napływ nowych pozwów

Wyspecjalizowane kancelarie frankowe wiedzą jak doprowadzić do szybkiego i korzystnego wyroku

Wyspecjalizowane kancelarie frankowe przez lata swojej działalności skupiały się na dopracowywaniu argumentacji w sprawach dotyczących umów frankowych różnych banków. Dzięki wąskiej specjalizacji prawnicy mieli czas na bieżące monitorowanie zmieniającego się orzecznictwa sądów powszechnych, TSUE oraz SN.

Swoją wiedzę, nie tylko z dziedziny prawa, ale także finansów i bankowości, wykorzystują teraz z powodzeniem w sądach. Dzięki bogatej praktyce procesowej wiedzą jak przeciwdziałać taktyce banków polegającej na przedłużaniu postępowań.

Bankom zależy na odwlekaniu w nieskończoność momentu wydania prawomocnego wyroku. Pełnomocnicy banków składają więc liczne wnioski m.in. o przesłuchanie świadków, w tym tzw. ekspertów bankowych, o przeprowadzenie dowodu z opinii biegłego, czy o zawieszenie postępowania do czasu rozstrzygnięcia wątpliwości przez TSUE.

Doświadczeni prawnicy z wyspecjalizowanych kancelarii frankowych wiedzą jak przeciwdziałać przedłużaniu spraw, reagują na bieżąco składając do sądu wnioski o oddalenie nieistotnych dowodów wnioskowanych przez banki. Trafna argumentacja przekonuje sędziów, którzy zazwyczaj przychylają się do stanowiska Dobrych Kancelarii Frankowych. Między innymi dzięki temu znacząco skrócił się czas oczekiwania na wyrok w sprawie frankowej.

Sędziowie coraz bardziej doświadczeni w sprawach frankowych

Największą liczbą doświadczonych sędziów w sprawach frankowych dysponuje tzw. wydział frankowy, czyli XXVIII Wydział Cywilny w Sądzie Okręgowym w Warszawie, do którego wpływa gros spraw frankowych w kraju. Obecnie orzeka w tym wydziale 21 sędziów, dysponujących dużą wiedzą i doświadczeniem w rozstrzyganiu sporów na tle kredytów w CHF. Składając pozew do sądu w Warszawie można mieć pewność, że sprawa zostanie przydzielona doświadczonemu sędziemu.

Ale także w innych miastach Polski sędziowie zdążyli już zdobyć ogromną wiedzę w tej dziedzinie. Od momentu nowelizacji Kpc w roku 2019, możliwe jest składanie pozwów do sądów właściwych ze względu na miejsce zamieszkania powoda. Coraz więcej spraw zaczęło więc trafiać do sądów poza Warszawą i tamtejsi sędziowie musieli się zaznajomić ze specyfiką spraw frankowych.

Zobacz: Frankowicze zasypali sąd w Warszawie pozwami ale to nie znaczy, że sprawy muszą trać długo

Doświadczony sędzia przeanalizował niejedną umowę kredytową i zdążył wyrobić sobie pogląd co do wadliwości kredytów w CHF. Ogólna linia orzecznicza w sprawach frankowych jest już utrwalona i dominuje tendencja do unieważniania umów kredytowych.

Sędziowie prowadzą postępowania coraz sprawniej, nierzadko pomijają nieistotne wnioski, rozstrzygają sprawy na pierwszej rozprawie, a nawet bez przeprowadzania rozprawy. Wyroki sądów I instancji zapadają niejednokrotnie po kilku miesiącach od momentu złożenia pozwu. Na wyrok prawomocny też nie trzeba już długo czekać – jest to możliwe nawet poniżej 2 lat.

Sądy muszą szybko wydawać wyroki aby nie doprowadzić do zapchania referatów

Stały przyrost nowych pozwów frankowych przy niezmiennej liczbie sędziów wymusza, aby sprawy toczyły się szybciej. Na koniec III kwartału 2021 r. w sądach było blisko 80 tys. czynnych spraw frankowych. W ciągu ostatniego pół roku sądy zanotowały kolejne olbrzymie wpływy nowych spraw.

Tylko do Sądu Okręgowego w Warszawie napłynęło w ciągu pierwszych dwóch miesięcy 2022 roku ponad 4,5 tys. pozwów frankowych, a liczba czynnych spraw na koniec lutego sięgnęła tam 23,5 tys. Oznacza to, że sędziowie nie mogą sobie pozwolić na zwlekanie z wydawaniem wyroków, bo doprowadziłoby to do zapchania referatów. Paradoksalnie, duży przyrost nowych spraw frankowych wpływa więc na skrócenie czasu oczekiwania na wyrok.

FrankNews
FrankNews
FrankNews.pl składa się z ekspertów od spraw frankowych, prawników, dziennikarzy. Aktywnie śledzimy rozwój problematyki frankowej już od 2014 r, obserwujemy rozwój orzecznictwa oraz podmiotów oferujących pomoc prawną dla frankowiczów. Nasze artykuły regularnie publikowaliśmy w mediach oraz portalach internetowych. W 2020 r. postanowiliśmy stworzyć portal dzięki któremu każdy posiadacz kredytu frankowego znajdzie w jednym miejscu wszystkie niezbędne informacje. Tak powstał FrankNews.pl Materiały zamieszczone w serwisie Franknews.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad prawnych. Franknews.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie. Zamieszczone materiały są subiektywnymi wypowiedziami autorów.

Related Articles

Najnowsze