PLN - Polski złoty
CHF
4,47
poniedziałek, 24 czerwca, 2024

CENNIK kancelarii frankowych za unieważnienie FIRMOWEGO kredytu we frankach na działalność gospodarczą

Kwietniowa uchwała SN nr III CZP 40/22 zmieniła o 180 stopni sytuację przedsiębiorców posiadających kredyty frankowe zaciągnięte na firmę. Przewidywany jest szturm na sądy nowej grupy Frankowiczów, którzy dotąd mieli niewielkie szanse na unieważnienie kredytu firmowego, gdyż nie byli objęci ochroną przed nieuczciwymi warunkami w umowach, która przysługiwała tylko konsumentom. Sąd Najwyższy uznał, że postanowienia umów kredytów waloryzowanych kursem obcej waluty przyznające bankom prawo do jednostronnego ustalania kursów przeliczeniowych, bez odesłania do weryfikowalnych i obiektywnych kryteriów, są sprzeczne z naturą stosunku prawnego. W praktyce oznacza to, że posiadacze takich kredytów (niezależnie czy są konsumentami, czy przedsiębiorcami) mogą dochodzić w sądzie ich nieważności. Wielu przedsiębiorców pragnie pozbyć się toksycznego zadłużenia we franku. Powinni jednak wiedzieć, że postępowania sądowe o unieważnienie kredytów firmowych wymagają wsparcia doświadczonego prawnika. Obsługa sprawy będzie też odpowiednio droższa niż w przypadku kredytów konsumenckich, podobnie jak opłata sądowa, która wynosi 5% wartości przedmiotu sporu.  Poniżej kilka wskazówek ile może kosztować sprawa przedsiębiorcy oraz jakich ofert unikać. 

 • Ze względu na stopień trudności, sprawy o unieważnienie kredytów frankowych zaciągniętych na firmę nie są tanie. Jednak mając na względzie skalę korzyści z wygranej, przy wyborze kancelarii prawnej do obsługi sprawy absolutnie nie powinniśmy kierować się ceną.
 • Cennik dobrych kancelarii frankowych w sprawach przedsiębiorców przewiduje honorarium 2 lub 3 razy wyższe niż pobierane w przypadku postępowań o unieważnienie kredytu frankowego zaciągniętego na osobę ze statusem konsumenta.
 • Dobre kancelarie frankowe na pewno nie zdecydują się na poprowadzenie sprawy o unieważnienie kredytu firmowego za cenę rzędu 10 tys. zł. Dlatego szczególnie trzeba uważać na oferty spółek i kancelarii powiązanych ze spółkami, które deklarują obsługę sprawy przedsiębiorcy za stawkę porównywalną do spraw konsumenckich lub nawet niższą, na poziomie 5 tys. zł plus procent od wygranej. Takie podmioty najprawdopodobniej nie są świadome jak mocno złożone są sprawy o unieważnienie kredytu firmowego, a podjęcie z nimi współpracy wiąże się z dużym ryzykiem przegranej.
 • Warto postawić na doświadczoną w sporach z bankami kancelarię, która posiada wysoką skuteczność w sprawach sądowych, rzędu 95-100 proc. Kredyty firmowe opiewają na znacznie wyższe kwoty niż kredyty mieszkaniowe zaciągane przez osoby fizyczne. Skala korzyści z wygranej jest też odpowiednio wyższa, dlatego lepiej jest zainwestować w dobrego prawnika, niż powierzyć sprawę pierwszej z brzegu kancelarii, która nie ma żadnego doświadczenia w prowadzeniu spraw o unieważnienie kredytów frankowych przedsiębiorców.

Cennik kancelarii frankowych w sprawach o unieważnienie kredytu firmowego

Wynagrodzenie kancelarii frankowych za poprowadzenie sprawy sądowej o unieważnienie kredytu w CHF jest zazwyczaj ustalane indywidualnie w zależności od wartości kredytu oraz stopnia skomplikowania sprawy. Umowy niektórych banków są trudniejsze do zakwestionowania, a ponadto w części spraw dochodziło do podpisywania aneksów lub występowały szczególne okoliczności determinujące szanse na wygraną.

Sprawy o unieważnienie kredytu frankowego zaciągniętego na firmę są dużo bardziej złożone niż postępowania dotyczące kredytów konsumenckich. Przede wszystkim, przedsiębiorca jest traktowany jako profesjonalista, a jego status jest zbliżony do pozycji banku. Osobie prowadzącej działalność gospodarczą nie przysługuje ochrona konsumencka w świetle przepisów unijnej dyrektywy 93/13, ani też możliwość powoływania się na zawarte w umowie klauzule abuzywne.

Dlatego prawnicy muszą szukać innych argumentów oraz podstaw prawnych, które pozwolą na skuteczne zakwestionowanie umowy.

Kwietniowa uchwała SN daje duże nadzieje na to, że sądy będą podchodzić przychylnie do spraw przedsiębiorców domagających się unieważnienia wadliwych i nieuczciwych umów frankowych.

Według SN, postanowienia umów kredytów waloryzowanych kursem obcej waluty (niezależnie czy zostały zaciągnięte przez konsumenta, czy przez przedsiębiorcę) są sprzeczne z naturą stosunku prawnego, jeżeli dają bankowi prawo do jednostronnego ustalania kursów przeliczeniowych (bez odesłania do obiektywnych i weryfikowalnych kryteriów), na podstawie których wyznaczana jest wartość zobowiązania oraz wysokość rat.

Ciekawe: Skaner CHF i kalkulatory frankowe – przydatne narzędzia dla Frankowiczów

Nie jest to równoznaczne z tym, że sprawy przedsiębiorców od tej pory będą toczyć się gładko. Wymagają one od prawnika dużej praktyki i wiedzy specjalistycznej z dziedziny finansów i bankowości.

Sprawy dotyczące kredytów firmowych wiążą się także ze znacznie większym nakładem pracy oraz zaangażowaniem czasowym prawników niż w sprawach konsumenckich, dlatego cena za poprowadzenie sprawy musi być odpowiednio wyższa.

Należy liczyć się z tym, że doświadczona kancelaria frankowa pobiera od przedsiębiorców wynagrodzenie za poprowadzenie sprawy o unieważnienie kredytu w CHF na poziomie 2 lub nawet 3 razy wyższym niż w sprawach konsumenckich.

W przypadku dobrych i doświadczonych kancelarii na pewno nie będzie to kwota rzędu 10 tys. zł. Takie oferty zamieszczają mało doświadczone kancelarie, działające dotąd w zupełnie innej branży (np. w odszkodowaniach) lub spółki z o.o. bądź akcyjne nastawione na taśmowe prowadzenie dużej ilości spraw.

Tego typu podmioty do prowadzenia przyjmują każdą sprawę, niezależnie od rokowań i bez zbadania dokumentacji, a w działalność mają wkalkulowane ryzyko przegrania pewnego odsetka postępowań, gdyż zarabiają na gigantycznych premiach za sukces.

Szczególną ostrożność należy zachować w stosunku do ofert poprowadzenia sprawy za kwotę rzędu 5 tys. złotych plus procent od wygranej. Taka propozycja wydaje się z pozoru atrakcyjna, bo na starcie wykłada się niewiele, ale w razie wygranej przyjdzie zapłacić olbrzymie pieniądze jako procent od korzyści z wyroku, bo kredyty firmowe opiewają na spore kwoty.

Jak wybrać dobrego prawnika do sprawy?

Sprawy o unieważnienie kredytów zaciągniętych na firmę są znacznie trudniejsze niż te, które dotyczą konsumenckich kredytów mieszkaniowych. Aby zmaksymalizować prawdopodobieństwo wygrania w sądzie, trzeba postawić na bardzo doświadczoną w sprawach frankowych kancelarię.

Kancelaria o średnim standardzie usług lub świeżo wchodząca w tematykę kredytów frankowych nie poradzi sobie w sądzie w sprawie, gdzie bank ma znacznie szersze możliwości obrony w porównaniu do postępowań odnoszących się do kredytów konsumenckich.

Podstawy prawne i argumentacja muszą być perfekcyjnie dobrane, tak aby przekonać sąd do kwestii nieważności umowy. Tylko kancelarie najdłużej działające w tej branży mają dopracowaną argumentację i skuteczną taktykę pozwalającą wygrywać z bankami.

Ważne: Banki coraz częściej UZNAJĄ WYROKI w sprawach frankowych i NIE SKŁADAJĄ APELACJI – nowy trend?

Na bieżąco śledzą też zmieniające się orzecznictwo i dostosowują do tego treść pozwów i pism procesowych. Nigdy nie posługują się wzorami dokumentów procesowych dostępnymi w internecie, co różni je od spółek i mało doświadczonych kancelarii.

Do sprawy o unieważnienie kredytu we frankach zaciągniętego na firmę potrzebne jest wsparcie doświadczonej kancelarii prawnej – eksperta w dziedzinie kredytów frankowych. Oto kilka kryteriów pozwalających odróżnić eksperta od przeciętnej kancelarii:

 • dobra kancelaria frankowa zajmuje się sprawami o unieważnienie kredytów w CHF od co najmniej 6-8 lat
 • jest prowadzona przez doświadczonych adwokatów lub radców prawnych
 • najlepsze kancelarie mają siedziby w Warszawie i we Wrocławiu
 • dysponuje liczną kadrą prawników wyspecjalizowanych w prowadzeniu spraw frankowych
 • posiada na koncie przynajmniej 300 wygranych z bankami, w tym kilkadziesiąt wyroków prawomocnych
 • wygrywa nie tylko sprawy przeciwko tzw. „łatwiejszym” bankom (np. mBank), ale także doprowadza do unieważnienia trudniejszych umów (m.in. Deutsche Bank, Fortis Bank, BZ WBK)
 • w sposób przejrzysty informuje na blogu firmowym o rezultatach prowadzonych przez siebie spraw, publikuje wyroki, omawia w jaki sposób doprowadziła do wygranej, podaje sygnatury spraw i nazwiska prowadzących je prawników oraz czas w jakim zapadł wyrok
 • uzyskuje prawomocne wyroki w szybkim tempie, tj. poniżej 2 lat
 • ekspresowo doprowadza do wykreślenia hipoteki banku po prawomocnym unieważnieniu umowy
FrankNews
FrankNews
FrankNews.pl składa się z ekspertów od spraw frankowych, prawników, dziennikarzy. Aktywnie śledzimy rozwój problematyki frankowej już od 2014 r, obserwujemy rozwój orzecznictwa oraz podmiotów oferujących pomoc prawną dla frankowiczów. Nasze artykuły regularnie publikowaliśmy w mediach oraz portalach internetowych. W 2020 r. postanowiliśmy stworzyć portal dzięki któremu każdy posiadacz kredytu frankowego znajdzie w jednym miejscu wszystkie niezbędne informacje. Tak powstał FrankNews.pl Materiały zamieszczone w serwisie Franknews.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad prawnych. Franknews.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie. Zamieszczone materiały są subiektywnymi wypowiedziami autorów.

Related Articles

Najnowsze