PLN - Polski złoty
CHF
4,54
czwartek, 29 lutego, 2024

Santander Bank Polska zapłaci na nadużycia związane z wakacjami kredytowymi dla frankowiczów

22 października 2020 roku Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił apelację Santander Bank Polska od wyroku z dnia 12 maja 2020 roku. Oznacza to, że Polska Santander musi zaprzestać stosowania klauzul nadużycia związanych z „wakacjami kredytowymi” w celu potwierdzenia terminu ważności zadłużenia kredytobiorcy. Od decyzji nie przysługuje odwołanie.

Rzecznik Finansowy wnosi o ukaranie Santander Bank 

Sąd Okręgowy w Warszawie uwzględnił wniosek Rzecznika Finansowego w pozwie w postanowieniu z dnia 12 maja 2020 r. Wniosek miał na celu zaniechanie roszczenia z tytułu nieuczciwych zachowań rynkowych wobec Santander.

Bank zamieścił na swojej stronie oświadczenie, w którym argumentował, że w wyniku dialogu z Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów warunki potwierdzające zadłużenie są nieważne.

Pomimo oświadczenia banku, Sąd Okręgowy w Warszawie uznał wniosek Rzecznika Finansowego za potwierdzony i zakazał bankowi przyjęcia zasad potwierdzania stanu zadłużenia.

Bank wykorzystał złą sytuację Frankowiczów 

Zgodnie z obowiązującymi przepisami banki nie mogą wykorzystywać postanowień umów do bezpośredniego lub dorozumianego potwierdzania ważności kredytów denominowanych w walutach obcych lub indeksowanych w walutach obcych we wzorach umów lub aneksach, a także nie stosują klauzul niedozwolonych zawierających postanowienia potwierdzające. Bezsporne roszczenia ”lub równoważne postanowienia.

Zakaz dotyczy banków do czasu ostatecznego zakończenia procedury u Rzecznika Finansowego.

W przypadku pożyczkobiorców posiadających w banku kredyty walutowe (na przykład denominowane we frankach szwajcarskich) ważne jest zapewnienie prawomocnych decyzji wymaganych przez Rzecznika Finansowego.

Podkreślając, że wymaganie od klientów potwierdzenia należności banku może osłabić jego pozycję w ewentualnym przyszłym procesie.

W większości przypadków klienci, którzy mają pożyczki w obcej walucie (np. kredyty we frankach), wnoszą roszczenie z tytułu zniesienia umowy.

Potwierdzenie bezspornego zadłużenia banku wobec klienta może poważnie utrudnić dochodzenie tego roszczenia. RF uważa, że ​​bank zastosował te regulacje w załączniku i całkowicie niesprawiedliwe jest udzielanie tzw. Urlopu kredytowego, ponieważ produkty oferowane przez bank pod pozorem pomocy innym, np. Bezrobotnym z powodu COVID-19, mogą zostać mocno dotknięte. Zwiększ możliwości dochodzenia swoich praw przez klientów.

Zobacz: Skaner CHF i kalkulatory frankowe – przydatne narzędzia dla Frankowiczów

Bank opublikował na swojej stronie oświadczenie, w którym argumentuje, że warunki potwierdzające zadłużenie są nieważne w wyniku dialogu z Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Zachęcamy wszystkich klientów, którzy skorzystali na restrukturyzacji zadłużenia Polska Santander do sprawdzenia, czy ich załączniki nie naruszają przepisów bezpieczeństwa. W przypadku znalezienia takich przepisów lub pytań prosimy o kontakt z Biurem Rzecznika Finansowego.

FrankNews
FrankNews
FrankNews.pl składa się z ekspertów od spraw frankowych, prawników, dziennikarzy. Aktywnie śledzimy rozwój problematyki frankowej już od 2014 r, obserwujemy rozwój orzecznictwa oraz podmiotów oferujących pomoc prawną dla frankowiczów. Nasze artykuły regularnie publikowaliśmy w mediach oraz portalach internetowych. W 2020 r. postanowiliśmy stworzyć portal dzięki któremu każdy posiadacz kredytu frankowego znajdzie w jednym miejscu wszystkie niezbędne informacje. Tak powstał FrankNews.pl Materiały zamieszczone w serwisie Franknews.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad prawnych. Franknews.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie. Zamieszczone materiały są subiektywnymi wypowiedziami autorów.

Related Articles

Najnowsze