PLN - Polski złoty
CHF
4,80
piątek, 29 września, 2023

Teoria Salda i Teoria 2 kondykcji – Która jest właściwa?

W przypadku uznania umowy kredytu walutowego za nieważną sąd rozstrzyga o sposobie uregulowania wzajemnych należności stron w różny sposób. Rzecznik Finansowy wystąpił do Sądu Najwyższego z wnioskiem o wyjaśnienie tej rozbieżności.Rzecznik Finansowy zwrócił uwagę w sprawach kredytów walutowych, że nadal istnieją duże różnice w orzeczeniach sądowych, zwłaszcza w zakresie skutków stwierdzenia nieważności umowy.

W dniu 23 października Rzecznik Finansowy zwrócił się do Sądu Najwyższego z wnioskiem o podjęcie uchwały określającej, jakie zasady należy zastosować w tej sprawie.

Rzecznik uważa, że ​​zapewni to przewidywalność orzecznictwa i ułatwi konsumentom podejmowanie decyzji dotyczących dochodzenia swoich praw.

O co pyta Rzecznik Finansowy Sąd Najwyższy?

Zauważyliśmy, że istnieją poważne różnice w sposobie rozliczeń przez strony nieważnych kredytów walutowych po uzyskaniu wyroku sądu.

Doprowadziło to do sytuacji, w której w demokratycznym państwie prawnym w kontekście podobnych faktów zapadają bardzo różne wyroki. Dla tysięcy frankowiczów jest to poważny problem. Pisząc pozew muszą wziąć pod uwagę wiele sprzecznych opinii prawnych, które zwiększają ich ryzyko i uniemożliwiają dochodzenie swoich praw.

W związku z tym zdecydowano się wystąpić do Sądu Najwyższego z wnioskiem o rozstrzygnięcie tych kwestii i zapewnienie przewidywalności – wskazuje Rzecznik Finansowy.

Sprawdź: Ranking Kancelarii Frankowych 

Rzecznik Finansowy przypomniał, że dwie metody są ze sobą sprzeczne – teoria salda i teoria dwóch kondykcji. „Zgodnie z teorią 2 kondykcji każde roszczenie majątkowe powinno być traktowane niezależnie i niezależnie od siebie. Bank może zażądać zwrotu kwoty kredytu (np. 100 000 zł).

Klient zwróci wpłaconą kwotę w ratach (np. 80 000 zł). Zgodnie z teorią salda świadczenia wzajemne od razu rozlicza ta strona, która otrzymała więcej niż dała i zwraca jedynie nadwyżkę otrzymanego świadczenia.

W naszym przykładzie oznacza to, że klient musi wpłacić do banku 20 tys. Zł. Zgodnie z komunikatem Rzecznika Finansowego, jeżeli całkowita rata zapłacona przez klienta jest już wyższa niż kwota kredytu, bank powinien zwrócić odpowiednią kwotę.

Uważam, że teoria 2 kondykcji będzie korzystniejsza dla konsumentów, ale w tym przypadku najważniejsze jest wyeliminowanie różnic w zwykłych sprawach sądowych, aby wyeliminować niepotrzebne utrudnienia i ryzyka w dochodzeniu roszczeń – zaznaczył Mariusz Golecki.

FrankNews
FrankNews
FrankNews.pl składa się z ekspertów od spraw frankowych, prawników, dziennikarzy. Aktywnie śledzimy rozwój problematyki frankowej już od 2014 r, obserwujemy rozwój orzecznictwa oraz podmiotów oferujących pomoc prawną dla frankowiczów. Nasze artykuły regularnie publikowaliśmy w mediach oraz portalach internetowych. W 2020 r. postanowiliśmy stworzyć portal dzięki któremu każdy posiadacz kredytu frankowego znajdzie w jednym miejscu wszystkie niezbędne informacje. Tak powstał FrankNews.pl Materiały zamieszczone w serwisie Franknews.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad prawnych. Franknews.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie. Zamieszczone materiały są subiektywnymi wypowiedziami autorów.

Related Articles

Najnowsze