PLN - Polski złoty
CHF
4,80
piątek, 29 września, 2023

Uchwała SN 13.04? WYROK TSUE 29.04? Frankowicze nie czekają na nic. Masowo pozywają banki

W ciągu bieżącego roku liczba spraw sądowych skierowana przez frankowiczów przeciw instytucjom bankowym wzrosła o ok 150 proc. Łączna wartość roszczeń frankowiczów w ponad 28 tys. pozwów to już 6,1 mld zł.

W 2020 r. kredytobiorcy, którzy zadłużyli się w szwajcarskiej walucie, bez wahania ruszyli do sądów. Przełomem w tej sprawie, okazało się opublikowane w październiku 2019 r. orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Pomimo tego, że wyrok nie zmienił z dnia na dzień sytuacji klientów toczących batalię z bankami, to wpłynął na rozstrzygnięcia poszczególnych spraw zapadające w polskich sądach i bezsprzecznie dał tym konsumentom nową nadzieję na pozytywne zakończenie toczących się procesów.

Zarówno banki, jak i kredytobiorcy z  nie mogą się doczekać kolejnego głosu w tej sprawie, który może wyjaśnić wszelkie niejasności względem zawartych wcześniej umów opartych na franku szwajcarskim. Zgodnie z ustaleniami, Izba Cywilna Sądu Najwyższego, 13 kwietnia rozpatrzy kwestie nurtujące wszystkich sędziów, które zostały zawarte w zestawie 6 pytań. Ze statystyk wynika jednak, że frankowicze wykorzystują przewagę w sądach i nie potrzebują już kolejnych argumentów aby podejmować decyzje o pozwaniu banku.

Liczba sporów regularnie wzrasta

Na koniec 2020 roku giełdowe banki były pozwane w ponad 28,1 tys. sprawach wytoczonych przez zadłużonych we franku szwajcarskim konsumentów. Oznacza to wzrost o 148 procent w porównaniu do stanu z 31 grudnia 2019 r. Prawdziwym rekordzistą w tym wątku jest mBank, który jest uczestnikiem sporu w 7508 indywidualnych sporach. Zaraz po nim znajduje się Bank Millennium (5514), PKO Bank Polski (5372) oraz Getin Noble Bank (4893 sprawy).

We wszystkich instytucjach liczba pozwów kilkukrotnie się podniosła. Najszybszy wzrost, przekraczający 200 proc., odnotowały takie banki jak: BNP Paribas Bank, Bank Pekao oraz PKO BP.

W publikowanych przez banki sprawozdaniach możemy znaleźć również wartość przedmiotu sporu, chociaż informacja ta bywa przedstawiana nieproporcjonalnie – jako suma roszczeń lub łączna wartość pozycji bilansowych, których dotyczą sprawy. Łącznie dla 8 instytucji finansowych, które zadeklarowały takie dane, suma wynosi  trochę mniej niż 6,2 mld zł. Co więcej, na przykład w połowie roku wskaźnik ten oscylował około kwoty 4 mld zł.

Na koniec grudnia już w trzech bankach łączna wartość przedmiotów sporu przekroczyła 1 mld zł. Wśród tej grupy znajduje się m.in. mBank (1,45 mld zł) oraz Getin Noble Bank i PKO BP (ok. 1,4 mld zł). Bank Millennium oprócz wartości roszczeń klientów (ok. 700 mln zł przy obecnym kursie franka szwajcarskiego) informuje również o wartości pozostającego do spłaty kapitału niepokornych konsumentów, która wynosiła 1,7 mld zł.

Pamiętajmy, że na warszawskiej giełdzie nie są notowane wszystkie instytucje finansowe i banki, które mają w swoich portfelach kredyty hipoteczne oparte na franku szwajcarskim. Po serii transakcji w ostatnich latach na rynku pozostało kilku kredytodawców, którzy prowadzą bardzo ograniczoną działalność i obsługują spłaty kredytów udzielonych w przeszłości. W tej grupie są m.in. Bank BPH oraz Deutsche Bank i Raiffeisen Bank.

Bądź na bieżąco! Dołącz do społeczności na Facebook lub Twitter 

FrankNews
FrankNews
FrankNews.pl składa się z ekspertów od spraw frankowych, prawników, dziennikarzy. Aktywnie śledzimy rozwój problematyki frankowej już od 2014 r, obserwujemy rozwój orzecznictwa oraz podmiotów oferujących pomoc prawną dla frankowiczów. Nasze artykuły regularnie publikowaliśmy w mediach oraz portalach internetowych. W 2020 r. postanowiliśmy stworzyć portal dzięki któremu każdy posiadacz kredytu frankowego znajdzie w jednym miejscu wszystkie niezbędne informacje. Tak powstał FrankNews.pl Materiały zamieszczone w serwisie Franknews.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad prawnych. Franknews.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie. Zamieszczone materiały są subiektywnymi wypowiedziami autorów.

Related Articles

Najnowsze