PLN - Polski złoty
CHF
4,58
sobota, 9 grudnia, 2023

Nowy „sąd” dla frankowiczów już działa

Wreszcie jest szansa na przyspieszenie spraw frankowiczów! Powstał nowy wydział zajmujący się wyłącznie sprawami ludzi, którzy wzięli kredyty we frankach szwajcarskich. Do różnych sądów wpłynęło wcześniej wiele takich pozwów, tworząc olbrzymie kolejki. W samym 2020 roku wpłynęło 30 tyś. tego typu spraw. Większość z nich zablokowała warszawskie sądy, z uwagi na warszawskie siedziby pozwanych banków. Wydłużyło to rozpatrywanie spraw w niektórych przypadkach nawet do 2,5 roku, choć zdarza się, że niektóre kancelarie meldują o sukcesach już po kilku miesiącach od złożenia pozwu. Są to jednak wyjątki.

W nowo powstałym wydziale orzekać będzie 12 sędziów. Obecnie należy się spodziewać ujednolicenia wydawanych orzeczeń, co jest dla klientów banków sprawą bardzo istotną. Do nowego, specjalnego wydziału wpłyną wszystkie sprawy złożone po 1 kwietnia 2021r. Starsze spawy będą kolejno rozpatrywane przez sądy, w których się znajdują. Nie wszystkie trafiły do Warszawy, według adresu banku. Jest również możliwość skierowania pozwu do  właściwego sądu według adresu zamieszkania pozywającego. Pierwszym etapem jest oczekiwanie na wyznaczenie przez sąd terminu rozprawy. Jak dotąd zajmowało to od kilku miesięcy do nawet 1,5 roku.

Kolejnym krokiem milowym w sprawach frankowiczów jest postępowanie Rzecznika Praw Obywatelskich, który zaskarżył do Sądu Najwyższego dwa niekorzystne dla klientów banków wyroki z ubiegłych lat. Stroną jednego z postępowań jest  Pan Tomasz Sedlik, stojący na czele stowarzyszenia osób poszkodowanych przez banki o nazwie Pro Futuris. RPO wniósł o uchylenie w całości wyroku wydanego przez Sąd w Krakowie w 2015 r. i przekazanie sprawy  do ponownego rozpoznania. Według Rzecznika Praw Obywatelskich rozstrzygnięcie krakowskiego Sądu Apelacyjnego było sprzeczne z konstytucyjną zasadą sprawiedliwości społecznej. Rzecznik uważa, że w  sprawie Pana Tomasza należało zastosować obowiązujące Polskę jako kraj członkowski Unii Europejskiej standardy prokonsumenckie. Korzystny wyrok w tej sprawie otworzy możliwości wygrania z bankami innym poszkodowanym klientom. Należy wierzyć, że nieuczciwe praktyki wkrótce się skończą a klienci banków wyzwolą się z niszczących ich rodziny obciążeń.

Bądź na bieżąco! Dołącz do społeczności na Facebook lub Twitter 

Łukasz Banasiak
Łukasz Banasiak
Redaktor Franknews. Absolwent dziennikarstwa na UW. Wielbiciel politycznych biografii, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym. Napisz do mnie lukasz@franknews.pl

Related Articles

Najnowsze