PLN - Polski złoty
CHF
4,35
wtorek, 23 kwietnia, 2024

Ugody z Frankowiczami – PKO BP PODAJE DATĘ I WARUNKI

Wiceprezes największego banku w Polsce, PKO BP zdradził podczas wczorajszych konferencji dotyczącej WYROKU TSUE w sprawie C-19/20, że na przełomie maja i czerwca bieżącego roku planuje zawierać umowy z frankowiczami. Deklarowana pomoc ma polegać na specyficznym podejściu do kredytu. Zadłużenie każdego dłużnika, który skorzysta z propozycji banku, traktowane będzie, jakby kredyt zaciągany był w polskiej walucie. Mało tego, zadłużenie frankowiczów spłacane miały być po kursie, który obowiązywał w chwili zaciągnięcia kredytu. Wynika z tego, że jest to propozycja zbliżona do warunków KNF, które to negatywnie oceniane były przez prawników prowadzących sprawy frankowiczów.

PKO BP wyciąga pomocną dłoń

Rafał Kozłowski, wiceprezes banku zadeklarował pomoc frankowiczom. Wspomniał o zgodzie akcjonariuszy banku wzięcia na siebie ciężaru wynikającego ze zmiany kursu walut. Akcjonariusze największego banku w Polsce zadeklarowali pokrycie go własnym sumptem. 

W trakcie minionego piątku odbyło się Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie PKO BP.  Owocem owego zgromadzenia była zgoda co do utworzenia specjalnego funduszu mającego na celu pokrycie strat przy podpisywaniu ugód z frankowiczami. Fundusz ten opiewa na 6,7 mld zł. 

Większość akcjonariuszy, w tym Skarb Państwa, który jest właścicielem aż 30% akcji, zgodziła się na taką formę pomocy. Jak zdradza wiceprezes banku, panuje zgoda wśród współwłaścicieli banku wobec istoty problemu z frankowiczami. Problem frankowiczów nie zaistniałby, gdyby nie wzrost wartości franka szwajcarskiego do 4 zł. Jak wszyscy zgodnie stwierdzają wartość długu wzrosła niemal dwukrotnie. To, czy jest to kredyt walutowy indeksowany, czy denominowany jest kompletnie bez znaczenia.

Przeczytaj: UGODA PKO BP – WNIOSEK PRZEZ FORMULARZ ONLINE

Co na to TSUE?

Sąd Okręgowy w Gdańsku wystosował pięć pytań prejudycjalnych do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Dotyczyły one wykładni dyrektywy wobec nieuczciwych praktyk banków w kontekście kredytów konsumenckich. Cały proces uruchomił klient, który skarżył się na nieuczciwy charakter indeksacji kredytu hipotetycznego do franka szwajcarskiego. Efektem wystosowania pytań do TSUE jest orzeczenie wydane w miniony czwartek. Orzeczenie w sprawie C/19/20 zakłada, że skutki zatwierdzenia przez dany sąd nieuczciwych warunków umów związanych z kredytami indeksowanymi w CHF podlegają prawu krajowemu. Co więcej, to w gestii sądu krajowego leży ocena problematyki utrzymywania się takiej umowy w mocy.

Zobacz: PKO BP UGODY Z FRANKOWICZAMI

Co na to KNF?

U schyłku minionego roku, Jacek Jastrzębski pełniący funkcję przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego zasugerował bankom alternatywę dla ścieżki sądowej w kontekście frankowiczów. Zgodnie z ideą przewodniczącego KNF banki miałyby zaproponować klientom korzystne warunki ugody. Sugestia wysunięta przez Jacka Jastrzębskiego miałaby zakładać rozliczanie się dłużników z instytucjami finansowymi w taki sposób, jakby owe kredyty zaciągane były w polskiej walucie. Ich oprocentowanie miałoby być zgodne ze stopą WIBOR wraz z marżą.

Owocem sugestii szefa KNF jest międzybankowy zespół składający się z UKNF i banków mających walutowe kredyty mieszkaniowe. Zespół ten działa również przy zaangażowaniu Związku Banków Polskich.

Konsumenci mogli usłyszeć z ust Rzecznika Finansowego, by poczekali na decyzję Sądu Najwyższego. Bazując na orzeczeniu SN, sensowna byłaby ocena ugód oferowanych frankowiczom przez banki.

Miedzy frankowiczami a pozostałymi bankami

W połowie kwietnia, prezes ING Banku Śląskiego, Brunon Bartkiewicz poinformował, że bank jest gotów do zawierania ugód z frankowiczami. Ugoda oferowana przez ten bank miałyby być zgodna z ideą szefa KNF. 

Nad szczegółami konwersji pracuje jeszcze PKO, ale podobnie jak ING Bank Śląski deklaruje chęć zawierania ugód z konsumentami. Decyzje wobec nich podejmą również akcjonariusze Banku Ochrony Środowiska i BNP Paribas. Obydwie instytucje oczekują orzeczenia Sądu Najwyższego w tej sprawie. Te powinno pojawić się w maju. Prócz dwóch wymienionych podmiotów finansowych decyzji SN oczekują mBank i Bank Millenium. Nie wiadomo jak podejdzie do sprawy zawierania ugód Santander Bank Polska.

Ważny głos w sprawie propozycji ugód

W dniu 11 maja odbędzie się oczekiwane przez różne banki Posiedzenie Izby Cywilnej Sądu Najwyższego. Przedmiotem posiedzenia będą zagadnienia prawne związane z kredytami walutowymi. Kilka dni wcześniej, 7 maja odbędzie się posiedzenie w okrojonym składzie sędziowskim. To właśnie wówczas podjęta zostanie uchwała dotycząca pytań złożonych przez Rzecznika Finansowego. W toku tego posiedzenia planowane jest określenie metod rozliczenia pomiędzy stronami w przypadku unieważnieniu umowy kredytowej.

Bądź na bieżąco! Dołącz do społeczności na Facebook lub Twitter 

FrankNews
FrankNews
FrankNews.pl składa się z ekspertów od spraw frankowych, prawników, dziennikarzy. Aktywnie śledzimy rozwój problematyki frankowej już od 2014 r, obserwujemy rozwój orzecznictwa oraz podmiotów oferujących pomoc prawną dla frankowiczów. Nasze artykuły regularnie publikowaliśmy w mediach oraz portalach internetowych. W 2020 r. postanowiliśmy stworzyć portal dzięki któremu każdy posiadacz kredytu frankowego znajdzie w jednym miejscu wszystkie niezbędne informacje. Tak powstał FrankNews.pl Materiały zamieszczone w serwisie Franknews.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad prawnych. Franknews.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie. Zamieszczone materiały są subiektywnymi wypowiedziami autorów.

Related Articles

Najnowsze