PLN - Polski złoty
CHF
4,39
środa, 22 maja, 2024

Ugody frankowiczów przyczyną potężnej straty PKO BP

Dane z 2020 roku wskazują na to, że Bank PKO BP poniósł stratę w wysokości 2,6 mld zł. Ten wynik spowodowały zabezpieczenia kapitału na ugody, jakie Bank wg ostatnich informacji będzie proponował swoim klientom, którzy zaciągnęli kredyty we frankach szwajcarskich. Walutowe kredyty najbardziej ciążą państwowemu kolosowi finansowemu. Dla porównania, w 2019 zyski Banku opiewały na kwotę 4 mld zł.

W raporcie Banku można przeczytać, że spadek rocznego wyniku Banku PKO BP ma związek z decyzją akcjonariuszy, którzy utworzyli fundusz dla zabezpieczenia kosztów przeznaczonych na ugody z klientami. Fundusz zebrał kwotę w wysokości 6,7 mld zł.

Przeczytaj: Niebezpieczne ugody z bankami? Jak najlepiej pozbyć się kredytu we frankach?

Zbigniew Jagiełło prezes Banku stwierdza, że PKO BP było przygotowane na taką sytuację. Zdaniem Prezesa sytuacja finansowa Banku nadal jest bardzo dobra. Dzięki ugodom będzie można wyeliminować ryzyko związane z mieszkaniowymi kredytami walutowymi.

W czwartek tj. 29 kwietnia 2021 roku TSUE wypowiedział się na temat polskich kredytów zaciągniętych we frankach szwajcarskich. Na konferencji po wyroku TSUE wiceprezes PKO BP ujawnił więcej informacji dotyczących ugód.

Sytuacja finansowa PKO BP uległa pogorszeniu także pod wpływem pandemii koronawirusa. To zmusiło Bank do stworzenia odpisów na kwotę 1,2 mld zł. Szacuje się, że starta netto Banku PKO BP wynosi ok. 2,6 mld zł.

Z tytułu odsetek PKO BP w 2020 roku miało na koncie 10,35 mld zł. Mimo że spadły przychody Banku po obniżkach stóp procentowych, ostateczny wynik z tytułu odsetek był o 56 mln zł wyższy niż w 2020 roku. Podobnie było z kwotą wynikającą z prowizji i opłat. Wynikł sięgnął kwoty 3,9 mld zł. To 173 mln więcej niż w 2020 roku. Aktywa Banku też są wyższe w b.r. niż rok wcześniej 376,97 mld zł w stosunku do 347,9 mld zł.

Bądź na bieżąco! Dołącz do społeczności na Facebook lub Twitter 

FrankNews
FrankNews
FrankNews.pl składa się z ekspertów od spraw frankowych, prawników, dziennikarzy. Aktywnie śledzimy rozwój problematyki frankowej już od 2014 r, obserwujemy rozwój orzecznictwa oraz podmiotów oferujących pomoc prawną dla frankowiczów. Nasze artykuły regularnie publikowaliśmy w mediach oraz portalach internetowych. W 2020 r. postanowiliśmy stworzyć portal dzięki któremu każdy posiadacz kredytu frankowego znajdzie w jednym miejscu wszystkie niezbędne informacje. Tak powstał FrankNews.pl Materiały zamieszczone w serwisie Franknews.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad prawnych. Franknews.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie. Zamieszczone materiały są subiektywnymi wypowiedziami autorów.

Related Articles

Najnowsze