PLN - Polski złoty
CHF
4,48
wtorek, 28 listopada, 2023

Frankowicze w 2020 r. wygrywają coraz więcej spraw

Od 2016 roku zapadły 192 prawomocne wyroki na korzyść Frankowiczów.  W tym samym czasie Frankowicze zaczęli także wygrywać z niepokonanymi dotąd bankami.

Statystyki jasno pokazują zamrożenie niektórych sądów podczas wiosennego zakazu. W miesiącach poprzedzających pandemię każdego miesiąca zapadało kilkanaście prawomocnych wyroków, podczas gdy w kwietniu zapadały tylko trzy. Ale wraz z nadejściem lata maszyna ruszyła i zaczęła przyspieszać. W efekcie od końca lutego, kiedy zapadł 100 prawomocny wyrok, dodano ponad 80 wyroków, aw zeszłym roku było ich mniej niż 60.

MBank przegrał najwięcej – łącznie 49 razy. Getin Noble i Raiffeisen, przegrywali także często tj 30 i 27 razy. Z jednej strony to banki, które udzielają bardzo wielu takich kredytów, z drugiej są to głównie kredyty we frankach szwajcarskich.

Tak jak para Dziubaków, o której wspomniał Europejski Trybunał Sprawiedliwości, odpowiadając na pytania Sądu Warszawskiego. Dlatego takie kredyty mają najlepsze linie orzecznicze. Na liście jest jednak kilka banków, których nie możemy znaleźć.

W większości przypadków sąd unieważnia umowę – stało się to aż w 89 prawomocnych wyrokach. Oznacza to, że umowę należy od początku uznać za nieskuteczną. Zatem teoretycznie bank powinien zwrócić konsumentowi zapłaconą ratę, a klient powinien zwrócić bankowi kwotę kredytu.

W obu przypadkach zniesiono przywiązanie kredytów walutowych do kredytów indeksowanych do franków szwajcarskich, co przywróciło prawo do korzystania z kredytów złotowych.

Liczba przypadków, w których sądy rzadko odwołują umowy, wynosi 49. Co to właściwie oznacza? W tego typu umowie klauzula przewalutowania jest usuwana z umowy (obowiązuje od dnia wejścia w życie umowy) i umowa jest kontynuowana.

W związku z tym w praktyce przeliczamy kredyt na złotówki po oprocentowaniu z dnia wypłaty, a kredyt nadal jest oprocentowany według stopy londyńskiej międzybankowej oferowanej, czyli stopy procentowej franka szwajcarskiego (niższej niż polski WIBOR).

Zobacz: Unieważnienie kredytu we frankach – Instrukcja dla frankowiczów.

W 50 przypadkach egzekucja została odrzucona, czyli klient przestał spłacać kredyt, a bank chciał zrealizować kredyt, ale sąd nie wyraził zgody, wskazując, że umowa jest wadliwa. Tendencja do uchylania jest bardzo oczywista – w 2020 r. Liczba takich orzeczeń (64) będzie ponad dwukrotnie większa niż liczba unieważnień (27).

Dlaczego uczciwi ludzie wygrywają w sądzie? Wszystko dlatego, że wszystkie banki stosują terminy konwersji (zwane także terminami indeksu lub indeksu). Warunki te określają kurs franka szwajcarskiego, który ma być zastosowany w umowie i zwykle odnoszą się po prostu do tabeli kursów walut banku bez określania dokładnych zasad, na podstawie których kształtowany jest kurs wymiany.

Jeżeli jest to pożyczka indeksowa, to kwota pożyczki jest złotówkami, ale wyrażona jest we frankach szwajcarskich, sąd ma dwie możliwości: usunąć klauzulę z umowy, czyli anulować franczyzę, albo anulować całą umowę. Jeśli jest to pożyczka denominowana, kwota pożyczki w umowie wyrażona jest we frankach szwajcarskich i można ją jedynie anulować.

W jakim przypadku najtrudniej jest uzyskać werdykt na korzyść Frankowicza?

Najtrudniejsze kredyty to te, które wcześniej były udzielane przez Fortis Bank, Deutsche Bank i BZ WBK, które w części ogólnej lub regulaminach zakładają, że pozwalają na bezpośrednią spłatę i wycofanie kredytów w walucie.

Tu nadal połowa przypada na orzecznictwo i pomimo klauzuli nadużycia często zdarza się, że roszczenia te są odrzucane, a pożyczki potwierdzane jako waluty obce. Są też problemy z pożyczkami komercyjnymi – bo po Europejskim Trybunale Sprawiedliwości sąd przede wszystkim upatrywał nielegalne przepisy, a ja myślę, że w ustawie zasadniczej nie ma wady, to znaczy umowy te nie są zgodne z zasadą nominalizmu i zasadą współżycia społecznego.

Zobacz: Pozew i pierwsze kroki frankowicza w sprawie o kredyt we frankach

Pełnomocnik frankowiczów, powiedziała, że ​​nie ma apelacji o uchylenie pierwotnego wyroku od przedsiębiorcy i mamy nadzieję, że zostanie to rozstrzygnięte. Tutaj można przeczytać o pierwszym ostatecznym zwycięstwie umowy podpisanej z byłym Fortis Bankiem, możliwościach sądowych, statystykach orzeczeń i wystąpień sądowych oraz innych kwestiach prawnych dla frankowiczów.

 

Łukasz Banasiak
Łukasz Banasiak
Redaktor Franknews. Absolwent dziennikarstwa na UW. Wielbiciel politycznych biografii, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym. Napisz do mnie lukasz@franknews.pl

Related Articles

Najnowsze