PLN - Polski zƂoty
CHF
4,35
czwartek, 25 kwietnia, 2024

mBank rozsyƂa PROPOZYCJE UGODY za kredyty we frankach – Frankowicze w 2023 roku „to Kpina”

Pod koniec zeszƂego roku mBank „odgraĆŒaƂ się”, ĆŒe chce zaproponować ugody frankowe wszystkim kwalifikującym się do tego klientom do poƂowy 2023 roku. Wygląda na to, ĆŒe bank powaĆŒnie podszedƂ do tego planu, poniewaĆŒ grupy spoƂecznoƛciowe zrzeszające frankowiczĂłw są wprost peƂne propozycji ugodowych od tego kredytodawcy. Czy ugoda z mBankiem to dobry deal w 2023 roku? A moĆŒe jak zwykle tego typu oferta jest korzystna wyƂącznie dla samego banku? Kredytobiorcy są zgodni: ugody to ponury ĆŒart, a ich warunki są wręcz obraĆșliwe w kontekƛcie tego, co konsument moĆŒe uzyskać w sądzie.

  • mBank nie prĂłĆŒnuje i masowo rozsyƂa propozycje ugĂłd do posiadaczy aktywnych umĂłw frankowych
  • Tego rodzaju oferty spƂywają teĆŒ do tych frankowiczĂłw, ktĂłrzy mają otwarty spĂłr sądowy z mBankiem
  • Bank najwyraĆșniej liczy na to, ĆŒe choć częƛć kredytobiorcĂłw postanowi wycofać pozew, ale prawnicy ostrzegają: taka decyzja moĆŒe mieć katastrofalne następstwa
  • Preferencyjne oprocentowanie 4,99 proc. oferowane przez mBank to oferta niewiele lepsza od rynkowej. Jak zawsze prawda ukryta jest w RRSO.

Rok 2023 czasem aktualizacji ugĂłd frankowych

Przeglądając oferty ugodowe mBanku, Ƃatwo oddać się refleksji na temat tego, jak niewiele nauczyƂ się ten podmiot na bƂędach procederu frankowego. Przez ostatnie lata nastąpiƂa prawdziwa rewolucja prawna, jeƛli chodzi o kredyty waloryzowane kursem waluty obcej. Konsumenci wiedzą juĆŒ, ĆŒe tego rodzaju produkty finansowe byƂy wręcz nafaszerowane klauzulami abuzywnymi i postanowieniami zaburzającymi rĂłwnowagę kontraktową stron, a sądy nie mają juĆŒ dziƛ wątpliwoƛci, ĆŒe umowy, ktĂłre speƂniają te kryteria, powinny być eliminowane z rynku.

Nie zmieniane, poddawane odfrankowieniu czy innym modyfikacjom. Widać to zresztą po zapadających wyrokach, bo 98 proc. z nich to decyzje o charakterze prokonsumenckim (w tym 92 proc. to uniewaĆŒnienia umĂłw).

CĂłĆŒ, mBank najwyraĆșniej zdÄ…ĆŒyƂ w jakiƛ sposĂłb ten „drobny” fakt pominąć, a przynajmniej do tego wniosku moĆŒna dojƛć, analizując warunki umowne ugĂłd, i to tych po aktualizacjach, ktĂłre miaƂy być duĆŒo korzystniejsze niĆŒ poprzednie.

Początkowo mBank proponowaƂ klientom spotkanie w poƂowie drogi, czyli przewalutowanie kredytu frankowego na zƂote, ale nie tak, jak gdyby kredyt byƂ od początku zobowiązaniem w krajowej walucie.

mBank chciaƂ porĂłwnać takie hipotetyczne saldo z saldem bieĆŒÄ…cym, a następnie obniĆŒyć zadƂuĆŒenie klienta o poƂowę uzyskanej rĂłĆŒnicy. Zdaniem mBanku takie rozwiązanie miaƂo pozwolić na podzielenie się kosztami ryzyka.

Pytanie tylko, w jaki sposób bank ryzykowaƂ, udzielając klientowi zobowiązania sztucznie waloryzowanego do waluty, której bank nie musiaƂ kupować, by realizować umowę.

Kredytobiorcy szybko pokazali mBankowi, co sądzą o takich ugodach, a ten musiaƂ wymyƛlić coƛ nowego, by zdobyć zainteresowanie klientĂłw, tym bardziej ĆŒe w perspektywie kilku najbliĆŒszych miesięcy naleĆŒy spodziewać się wyroku TSUE w sprawie o wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z kapitaƂu.

Nie tylko mBank, ale i wszyscy kredytodawcy, ktĂłrzy udzielali kredytĂłw we franku, boją się, ĆŒe po prokonsumenckim orzeczeniu (ktĂłre jest bardzo prawdopodobne) frankowicze nie będą juĆŒ hamowani przez bankowe kontr pozwy i tƂumnie ruszą do sądĂłw.

Stąd pilna potrzeba redukcji portfela kredytów frankowych i co za tym idzie ryzyka prawnego wadliwych umów.

Tajna broƄ mBanku to kolejna puƂapka na naiwnych? RRSO nie kƂamie

Co proponuje mBank w najnowszej odsƂonie programu? Tajną bronią ma być… preferencyjne staƂe oprocentowanie na okres 5 lat. Owa promocyjna stawka oprocentowania ma wynieƛć 4,99 proc., a więc, przynajmniej w teorii, być duĆŒo korzystniejsza niĆŒ aktualna rynkowa (zƂotĂłwkowa oczywiƛcie, bo kredyty frankowe wciÄ…ĆŒ są oprocentowane duĆŒo niĆŒej niĆŒ te w krajowej walucie). Czy tę ofertę mBanku naleĆŒy potraktować jako ukƂon w stronę klienta? Nie, poniewaĆŒ jak zwykle w przypadku bankĂłw to, co najwaĆŒniejsze, jest ukryte w szczegóƂach.

Nie stawka oprocentowania powinna bowiem być przedmiotem gƂównego zainteresowania klienta, a rzeczywista roczna stopa oprocentowania. Ta zaƛ wynosi nie 4,99 proc., a 
 7,26 proc., a w niektĂłrych ofertach przekracza juĆŒ aktualnie 8 proc.

Dla porĂłwnania RRSO w kredycie na zmiennej stopie to 9,38 proc. Czy rĂłĆŒnica jest aĆŒ tak znaczna, by klient miaƂ zdecydować się na promocję mBanku i zamroĆŒenie oprocentowania na 5 lat? Absolutnie nie.

Oczywiƛcie banki bronią się, twierdząc, ĆŒe jest to rozwiązanie korzystne, bo przecieĆŒ chroni przed wzrostem stĂłp procentowych, i co za tym idzie, stawki referencyjnej. Nie wspominają jednak, ĆŒe rĂłwnie skutecznie chroni teĆŒ przed… spadkiem kosztu pieniądza i w konsekwencji pƂaceniem niĆŒszych odsetek.

Zachodzi pytanie: czy Rada Polityki PieniÄ™ĆŒnej moĆŒe podnieƛć jeszcze stopy procentowe. OdpowiedĆș brzmi, tak, oczywiƛcie, ĆŒe moĆŒe. Rzecz tylko w tym, ĆŒe bardzo nie chce tego robić, bo wie, ĆŒe oznaczać to będzie widmo recesji i potencjalną falę niewypƂacalnoƛci kredytobiorcĂłw.

Bardziej prawdopodobne jest więc, ĆŒe RPP zrobi, co w jej mocy, by kosztu pieniądza nie podnosić, a przynajmniej by uniknąć kolejnego cyklu, ktĂłry wywindowaƂby stopę referencyjną do wartoƛci dwucyfrowych. A przed takim scenariuszem mogƂaby chronić kredytobiorcĂłw staƂa stopa procentowa z RRSO na poziomie 8 proc.

SpƂaciƂeƛ juĆŒ bankowi kapitaƂ kredytu? NiewaĆŒne. PƂać dalej

Frankowicz, ktĂłry wciÄ…ĆŒ spƂaca swĂłj kredyt w mBanku, ma dziƛ wybĂłr. MoĆŒe pĂłjƛć do sądu i zƂoĆŒyć pozew, roszcząc o uniewaĆŒnienie swojej umowy i zwrot na jego rzecz niesƂusznie speƂnionych ƛwiadczeƄ.

MoĆŒe teĆŒ podpisać ugodę i odebrać sobie raz na zawsze prawo do kwestionowania warunkĂłw umownych, niezaleĆŒnie od tego, jak ksztaƂtować się będzie rzeczywistoƛć gospodarczo-ekonomiczna w najbliĆŒszych latach. Wystarczy przejrzeć przykƂadową symulację dalszej spƂaty kredytu po konwersji na zƂote, by przekonać się, jak bardzo niekorzystne jest to rozwiązanie.

Bank proponuje w ramach ugody częƛciowe umorzenie salda. Stara się przy tym, jak moĆŒe, by nie przypominać klientowi, ile ten dotąd spƂaciƂ w ramach rat kapitaƂowo-odsetkowych, i ĆŒe jest to wartoƛć bliska pierwotnie poĆŒyczonej kwocie lub nawet ją przekraczająca.

W sądzie taki klient miaƂby szansę na zabezpieczenie roszczeƄ nawet w 2-3 miesiące od zƂoĆŒenia pozwu i wstrzymanie spƂaty kredytu na czas trwania sprawy. Oznacza to, ĆŒe z duĆŒÄ… dozą prawdopodobieƄstwa od tego momentu nie spƂaciƂby bankowi juĆŒ ani zƂotĂłwki.

Tymczasem w ramach ugody musi zaakceptować, ĆŒe jego dƂug wobec banku nadal jest aktualny, owszem, na zmienionych warunkach, ale czy korzystniejszych? To mocno wątpliwe, co doskonale widać po wysokoƛci hipotetycznej raty kredytowej, ktĂłra po konwersji moĆŒe być nawet wyĆŒsza niĆŒ w trakcie spƂaty kredytu na bieĆŒÄ…cych warunkach, gdy przecieĆŒ frank szwajcarski jest rekordowo drogi!

Co ciekawe, bank rozsyƂa te propozycje rĂłwnieĆŒ do tych klientĂłw, ktĂłrzy juĆŒ zdecydowali się na pozew, a więc są mocne podstawy, by przypuszczać, ĆŒe wiedzą oni o potencjalnej niewaĆŒnoƛci swoich umĂłw.

Wielu kredytobiorcĂłw otrzymuje tego rodzaju oferty przez telefon czy drogą elektroniczną, z pominięciem swoich peƂnomocnikĂłw prawnych, reprezentujących ich w sądach. Prawnicy ostrzegają klientĂłw, by ci nie podpisywali pochopnie ĆŒadnych ustaleƄ z bankiem, poniewaĆŒ konsekwencje takiego kroku mogą być katastrofalne i nie zamkną się w zrzeczeniu roszczeƄ sądowych.

Chodzi rĂłwnieĆŒ o to, ĆŒe jeƛli klient podpisze ugodę, a ma otwarty spĂłr sądowy z bankiem, ten będzie miaƂ prawo do ĆŒÄ…dania zwrotu kosztĂłw zastępstwa procesowego, ktĂłrymi sąd moĆŒe obciÄ…ĆŒyć kredytobiorcę. A koszty te są niemaƂe, bo wynoszą nawet 10 800 zƂ za jedną instancję.

Przy zbiegu kilku niekorzystnych czynnikĂłw kredytobiorca moĆŒe więc nie tylko niczego nie ugrać na ugodzie, ale jeszcze sporo stracić, dlatego propozycje mBanku (i kaĆŒdego innego kredytodawcy) naleĆŒy analizować na chƂodno, najlepiej w obecnoƛci doƛwiadczonego prawnika.

Dziękujemy, ĆŒe przeczytaƂaƛ/eƛ nasz artykuƂ do koƄca. W serwisie Franknews.pl kaĆŒdego dnia piszemy o najwaĆŒniejszych wydarzeniach dla FrankowiczĂłw. OdwiedĆș nas takĆŒe na Facebooku oraz Twitter i ZAWSZE otrzymuj jako pierwszy najwaĆŒniejsze informacje! 

FrankNews
FrankNews
FrankNews.pl skƂada się z ekspertĂłw od spraw frankowych, prawnikĂłw, dziennikarzy. Aktywnie ƛledzimy rozwĂłj problematyki frankowej juĆŒ od 2014 r, obserwujemy rozwĂłj orzecznictwa oraz podmiotĂłw oferujących pomoc prawną dla frankowiczĂłw. Nasze artykuƂy regularnie publikowaliƛmy w mediach oraz portalach internetowych. W 2020 r. postanowiliƛmy stworzyć portal dzięki ktĂłremu kaĆŒdy posiadacz kredytu frankowego znajdzie w jednym miejscu wszystkie niezbędne informacje. Tak powstaƂ FrankNews.pl MateriaƂy zamieszczone w serwisie Franknews.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad prawnych. Franknews.pl nie poleca ani nie popiera ĆŒadnych konkretnych procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie. Zamieszczone materiaƂy są subiektywnymi wypowiedziami autorĂłw.

Related Articles

Najnowsze