PLN - Polski złoty
CHF
4,57
sobota, 9 grudnia, 2023

Mieszkasz za granicą i chcesz unieważnić kredyt we frankach – Jak to zrobić NAWET bez wizyty w POLSCE?

Frankowicze mieszkający za granicą, podobnie jak osoby zamieszkałe w kraju, mogą bez przeszkód unieważnić swój kredyt we frankach. Miejsce zamieszkania nie ma tutaj żadnego znaczenia. Powierzając sprawę wyspecjalizowanej kancelarii frankowej można być pewnym, że po podpisaniu umowy zlecenia obsługi prawnej (co odbywa się na odległość), wszystkie sprawy zostaną załatwione przez kancelarię. Z dużym prawdopodobieństwem sąd zdecyduje się w takim przypadku na rozprawę zdalną lub nawet wyda wyrok bez rozprawy i nie będzie konieczności osobistego stawienia się w sądzie. Poniżej kilka słów jak unieważnić swój kredyt frankowy mieszkając za granicą. 

  • Sprawy frankowe z powództwa kredytobiorców zamieszkałych za granicą niczym nie różnią się od tych, które inicjowane są przez osoby mieszkające w kraju.
  • Jeżeli mieszkasz za granicą i chcesz unieważnić wadliwą umowę kredytową, to przede wszystkim poszukaj doświadczonej kancelarii frankowej, która załatwi za Ciebie wszystkie formalności i poprowadzi sprawę sądową.
  • Nie musisz obawiać się konieczności złożenia osobistej wizyty w biurze kancelarii, bo wszystko można załatwić zdalnie. Dobre kancelarie podpisują umowy z klientami na odległość. Wymiana korespondencji z kancelarią odbywa się elektronicznie, a konsultacje z prawnikami są możliwe za pośrednictwem telefonu, maila lub komunikatorów.
  • Nie musisz też martwić się wezwaniem do osobistego stawiennictwa przed sądem. Z dużym prawdopodobieństwem sąd zdecyduje się na e-rozprawę z Twoim udziałem, przesłucha Cię na piśmie albo nawet zrezygnuje całkowicie z odbierania od Ciebie zeznań. Całkiem realne jest unieważnienie kredytu we franku bez wychodzenia z domu.

Unieważnienie kredytu przez osoby zamieszkałe za granicą – krok po kroku

Fakt zamieszkiwania za granicą nie stanowi żadnej przeszkody aby unieważnić w kraju swój kredyt we franku. Podobnie jak w przypadku każdej innej osoby, pierwszym etapem jest wybór doświadczonej kancelarii frankowej, która załatwi wszystkie formalności i poprowadzi sprawę w sądzie.

Do wybranej kancelarii wyspecjalizowanej w kredytach w CHF należy wysłać drogą elektroniczną skany umowy kredytowej (najlepiej wraz z załącznikami oraz ewentualnymi aneksami) w celu przeprowadzenia przez prawnika analizy pod kątem szans procesowych oraz dokonania kalkulacji roszczeń wobec banku wraz z wyceną kosztów procesu. Jeżeli umowa kredytowa zgubiła się lub z innych względów nie dysponujemy oryginałem, to należy zwrócić się do banku o wydanie kopii (bank nie może tego odmówić).

Większość dobrych kancelarii oferuje bezpłatną analizę umowy kredytowej. Jeżeli już zdecydujemy się na powierzenie swojej sprawy konkretnej kancelarii, to zawierana jest umowa zlecenia obsługi prawnej.

Nie trzeba się martwić, że konieczna będzie osobista wizyta w siedzibie kancelarii w celu podpisania umowy – dobre kancelarie podpisują umowy na odległość, a później załatwiają w imieniu swoich klientów wszystkie formalności. Przed zawarciem umowy z kancelarią trzeba się jednak dobrze zastanowić i dokonać właściwego wyboru.

W jaki sposób wybrać dobrą kancelarię wyspecjalizowaną w kredytach w CHF?

Szukając dobrej kancelarii do obsługi swojej sprawy frankowej trzeba na to poświęcić trochę czasu i nie iść na łatwiznę. Na portalach społecznościowych jesteśmy bombardowani reklamami kancelarii frankowych, które kuszą poprowadzeniem sprawy za „zero złotych” lub za symboliczną opłatę wstępną.

Takich ofert w ogóle nie warto brać pod uwagę, bo są one najdroższe na rynku (niska opłata wstępna jest rekompensowana gigantycznymi premiami za sukces), a w dodatku najczęściej zamieszczają je pseudokancelarie, które nie dysponują kadrą w postaci doświadczonych adwokatów lub radców prawnych.

W jaki sposób zatem dokonać właściwego wyboru? Trzeba prześledzić strony internetowe kancelarii adwokackich i radcowskich specjalizujących się wyłącznie w prowadzeniu spraw dotyczących kredytów w CHF.

Pod uwagę należy brać wyłącznie kancelarie, które rozpoczynały swoją działalność w obszarze kredytów frankowych przed przełomowym wyrokiem TSUE z października 2019 roku w sprawie kredytu państwa Dziubak. To właśnie te kancelarie dysponują najlepszym know-how w zakresie unieważniania wadliwych umów frankowych i mają na koncie każda po około 800 wygranych spraw z bankami.

Po czym jeszcze poznać dobrą kancelarię frankową? Taka kancelaria w sposób transparentny informuje o rezultatach prowadzonych przez siebie spraw. Na stronie internetowej i na blogu firmowym zamieszcza skany wyroków wraz z opisami przebiegu postępowań, nie ukrywa sygnatur i podaje nazwiska prawników prowadzących sprawy, a ponadto posiada bazę swoich wyroków.

O liczbie wygranych informuje szczegółowo w podsumowaniach miesięcznych i rocznych, dzięki czemu łatwo się zorientować ile posiada na koncie korzystnych rozstrzygnięć.

Duża szansa na unieważnienie Twojego kredytu bez wizyty w sądzie

Osoby zamieszkałe za granicą często obawiają się, że będą wzywane kilka razy do sądu, co będzie wiązało się z dodatkowymi kosztami oraz stratą czasu. Bez obaw, po pierwsze kredytobiorcy na ogół są wzywani do obowiązkowego stawiennictwa tylko na jedną rozprawę w celu złożenia wyjaśnień na okoliczności zaciągnięcia kredytu. Po drugie, takie rozprawy coraz częściej odbywają się zdalnie.

Pandemia COVID-19 sprawiła, że w sądach upowszechniły się e-rozprawy, w których strony oraz ich pełnomocnicy, a także świadkowie uczestniczą na odległość, łącząc się z sądem zdalnie. Istnieje duża szansa, że sąd uwzględni fakt Twojego miejsca zamieszkania za granicą i zdecyduje się na rozprawę zdalną.

Nie można także wykluczyć, że sąd wyda wyrok bez przeprowadzania rozprawy. Coraz częściej sędziowie decydują się na odbieranie zeznań od stron i świadków na piśmie. Niektórzy sędziowie uznają nawet za zbędne przesłuchiwanie stron i świadków, a rozstrzygnięcia wydają wyłącznie w oparciu o pisma procesowe i analizę umowy kredytowej.

Sprawy frankowe przebiegają obecnie bardzo sprawnie, bo sędziowie na ogół rezygnują z przesłuchiwania licznych świadków oraz z przeprowadzania dowodów z opinii biegłych. Kredyt frankowy można unieważnić bez wychodzenia z domu. Nie wierzysz? Przeczytaj krótkie opisy trzech takich spraw, które były prowadzone przez bardzo doświadczone kancelarie frankowe.

Unieważnienie kredytu denominowanego banku PKO BP w Elblągu bez wizyty w sądzie

W dniu 9 sierpnia 2022 r. Sąd Okręgowy w Elblągu wydał wyrok unieważniający umowę kredytu denominowanego kursem CHF banku PKO BP pn. „MIX” i zasądził na rzecz kredytobiorców zwrot nadpłaty ponad kwotę kapitału wraz z odsetkami za opóźnienie (sprawa nosiła sygn. I C 63/21). Wcześniej kredytobiorcy uzyskali prawomocne zabezpieczenie roszczeń, na mocy którego zostali przez sąd zwolnieni z obowiązku spłaty rat.

Wyrok zapadł po 18 miesiącach od zainicjowania procesu, bez przeprowadzania ani jednej rozprawy. Kredytobiorcy nie musieli zatem składać wizyty w sądzie, bo całość postępowania przebiegła w sposób zdalny. Zarówno powodowie, jak i świadkowie zawnioskowani przez bank zostali przesłuchani na piśmie, a sąd wydał korzystny wyrok na posiedzeniu niejawnym. Sprawę prowadziła Kancelaria Sosnowski – Adwokaci i Radcowie Prawni.

Wyrok unieważniający kredyt frankowy Banku Millennium wydany w Katowicach bez rozprawy

Podobnie jak w wyżej opisanej sprawie, także posiadaczce kredytu frankowego zaciągniętego w 2008 roku w Banku Millennium udało się unieważnić umowę bez wizyty w sądzie. Wyrok do sprawy o sygn. I C 637/21 zapadł w dniu 25 października 2022 roku przed Sądem Okręgowym w Katowicach na posiedzeniu niejawnym, po 17 miesiącach od zainicjowania procesu. Sąd uznał, że umowa jest nieważna i zasądził na rzecz kredytobiorczyni kwotę 58.617,03 zł wraz z odsetkami za opóźnienie, tytułem zwrotu nadpłaty ponad kapitał kredytu.

Postępowanie przebiegło bardzo sprawnie, bo sąd w Katowicach zdecydował się odebrać zeznania od powódki oraz od świadków banku na piśmie. Sprawę prowadziła Kancelaria Sosnowski – Adwokaci i Radcowie Prawni.

Unieważnienie dwóch umów frankowych banku BPH jednocześnie w Krakowie w 4 miesiące od złożenia pozwu, bez przesłuchiwania kredytobiorców

W dniu 9 listopada 2022 roku Sąd Okręgowy w Krakowie w ramach sprawy o sygn. I C 2169/22 unieważnił naraz dwie umowy kredytów frankowych zaciągniętych przez tych samych kredytobiorców w roku 2004 i następnie w roku 2006 w banku BPH, którego następcą prawnym jest PEKAO S.A. Umowy zostały uznane przez sąd za nieważne, a na rzecz kredytobiorców zasądzono kwoty 76.816,07 zł oraz 301.258,02 zł wraz z ustawowymi odsetkami za opóźnienie.

Sprawa jest o tyle interesująca, że wyrok zapadł po zaledwie 4 miesiącach od momentu złożenia pozwu, a sąd wydał rozstrzygnięcie bez przesłuchiwania powodów. Sprawę prowadziła Kancelaria Adwokacka Paweł Borowski.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. W serwisie Franknews.pl każdego dnia piszemy o najważniejszych wydarzeniach dla Frankowiczów. Odwiedź nas także na Facebooku oraz Twitter i ZAWSZE otrzymuj jako pierwszy najważniejsze informacje! 

FrankNews
FrankNews
FrankNews.pl składa się z ekspertów od spraw frankowych, prawników, dziennikarzy. Aktywnie śledzimy rozwój problematyki frankowej już od 2014 r, obserwujemy rozwój orzecznictwa oraz podmiotów oferujących pomoc prawną dla frankowiczów. Nasze artykuły regularnie publikowaliśmy w mediach oraz portalach internetowych. W 2020 r. postanowiliśmy stworzyć portal dzięki któremu każdy posiadacz kredytu frankowego znajdzie w jednym miejscu wszystkie niezbędne informacje. Tak powstał FrankNews.pl Materiały zamieszczone w serwisie Franknews.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad prawnych. Franknews.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie. Zamieszczone materiały są subiektywnymi wypowiedziami autorów.

Related Articles

Najnowsze