PLN - Polski złoty
CHF
4,35
piątek, 19 kwietnia, 2024

Ile trwa sprawa o unieważnienie kredytu we frankach w sądzie?

Unieważnienie umowy kredytu frankowego można uzyskać już w kilka miesięcy od złożenia pozwu i to dla frankowiczów jest bardzo dobra wiadomość, lecz zdarzają się również przypadki, że uzyskanie korzystnego orzeczenia jest bardziej skomplikowane, a wówczas i całe postępowanie dłużej trwa, więc miesiące zamieniają się na lata.

Na długość postępowania sądowego wpływ ma bardzo wiele czynników, poczynając od sędziego orzekającego, przez prawnika reprezentującego kredytobiorcę, do stopnia skomplikowania sprawy frankowej, trudno więc z góry określić ile dany proces będzie trwać. Korzystnie na długość postępowań nie wpływa także duże zainteresowanie pozywaniem banków, które z uwagi na niepewnego franka, może jeszcze wzrosnąć. Z dotychczas rozstrzygniętych spraw wynika jednak, że od początku dobrze prowadzony proces, skutkuje szybszym wydaniem orzeczenia, zaangażowanie do sprawy doświadczonego prawnika daje więc gwarancję nie tylko korzystnego rozstrzygnięcia, lecz i sprawnego unieważnienia zawartej umowy.

Wiele czynników od których zależy długość procesu.

Kredytobiorcy decydujący się na pozwanie banku w związku z zawartą umową kredytu frankowego z zasady powinni uzbroić się w cierpliwość, gdyż długość procesu zależy od tak wielu zmiennych, że trudno już na początku przewidzieć ile postępowanie będzie trwało.

Na długość procesu wpływ ma przede wszystkim sam sąd i sędzia orzekający w sprawie, jeśli bowiem pozew trafi do sądu mocno obłożonego to oczywiste jest, że wówczas proces będzie dłużej trwać, tak samo, gdy sprawa trafi do sędziego, który nie ma doświadczenia w rozpoznawaniu spraw frankowych, gdyż wtedy z reguły prowadzone jest bardzo rozbudowane postępowanie dowodowe, które w istocie jest zbędne.

Warto również zauważyć, że prawnicy zajmujący się prowadzeniem spraw frankowych spodziewają się, iż już wkrótce pojawi się kolejna fala pozwów frankowych, a to z powodu niepewnej sytuacji gospodarczej. Frank szwajcarski niebezpiecznie zbliża się do historycznych poziomów, a z uwagi na niekorzystne długoterminowe prognozy dotyczące wojny na Ukrainie oraz nieprzewidywalność władz rosyjskich, w każdej chwili może nastąpić wzrost kursu szwajcarskiej waluty, więc pozostanie przy kredycie frankowych jest po prostu bardzo ryzykowne. Z kolei większa ilość procesów z bankami, wydłuży czas oczekiwania na wydanie przez sąd rozstrzygnięcia.

Zobacz: Jak uwolnić się od kredytu we frankach i strachu związanego ze zmianą kursu CHF?

Kolejną bardzo istotną kwestią, od której zależy długość postępowania frankowego, jest stopień skomplikowania takiej sprawy, co dla wielu kredytobiorców stanowi zwykle zaskoczenie.

Zawierając umowy kredytów frankowych wszystkie banki działały bardzo podobnie, gdyż praktycznie każda taka umowa zawiera niedozwolone postanowienia umowne, jednak zdarza się, że nawet umowy zawierane przez ten sam bank różnią się od siebie. Takie różnice mają różną przyczynę, zdarzało się bowiem, że bank w międzyczasie nieco zmodyfikował postanowienia umowy, więc wymagają one teraz innego podejścia, lub w toku wykonywania umowy zawarł z kredytobiorcą aneks lub porozumienie, którym warunki kontraktu uległy zmianie, więc teraz trudniej taką umowę unieważnić.

Nie bez znaczenia jest również z jakim bankiem umowa o kredyt frankowy została zawarta. Z praktyki wynika bowiem, że bardzo łatwo jest unieważnić umowy np. mBanku, więc i proces jest wówczas krótszy, bo nie za wiele się w nim dzieje, jednak unieważnienie umowy zawartej np. z Deutsche Bank, to już spore wyzwanie.

Umowy kredytów frankowych zawierane przez Deutsche Bank są z reguły uznawane za trudne do podważenia, ten bank nieco lepiej się zabezpieczył przed roszczeniami kredytobiorców, niż inne banki, dlatego też procesy z Deutsche Bankiem bywają dłuższe i bardziej wymagające, i tak naprawdę tylko nieliczne kancelarie działające na rynku potrafią dobrze sobie z nimi poradzić.

Jak przyspieszyć sprawę frankową z bankiem?

Długość procesu sądowego zależy od wielu okoliczności, na które frankowicz raczej nie ma wpływu, nie oznacza to jednak, że nic nie można zrobić by postępowanie z bankiem przyspieszyć.

Zaangażowanie do sprawy frankowej prawnika z dużym doświadczeniem w tym przedmiocie jest krokiem rozważnym ze strony frankowicza, gdyż w ten sposób szansa na uzyskanie korzystnego wyroku jest największa, co jednak istotne, zwykle takie postępowania również krócej trwają.

W przypadku spraw frankowych da się bowiem zauważyć, że, gdy sprawa jest dobrze prowadzona od samego początku, a więc gdy pozew został poprawnie skonstruowany, to na wyrok przyjdzie kredytobiorcy krócej czekać. Zdarzało się już również, że dobrze napisany pozew, a więc jasny i precyzyjny, był wystarczający by przekonać sąd do przyznania racji kredytobiorcy i wówczas wyroki zapadały po zaledwie kilku miesiącach od wniesienia pozwu.

Zobacz: Sądy coraz częściej nie potrzebują rozpraw aby unieważniać kredyty we frankach

Prawnik obyty w prowadzeniu spraw frankowych, będzie również wiedział do którego sądu najlepiej pozew złożyć, w przypadku roszczeń kierowanych przeciwko danemu bankowi, gdyż zdarza się, że sądy różne poglądy w sprawach frankowych prezentują, więc pełnomocnik wskaże ten najszybciej procedujący, jak i ten najprzychylniejszy kredytobiorcy.

Powierzenie sprawy frankowej właściwej osobie, znającej się na świadczonych usługach, powoduje, że wyroki w sprawach frankowych zapadają bardzo szybko, a czasem wręcz ekspresowo, co stanowi duży wyczyn, zwłaszcza, że w procesach frankowych mamy do czynienia nie tylko z aspektem prawnym, lecz także ekonomicznym i gospodarczym, i z tego względu te sprawy już automatycznie są bardziej skomplikowane.

Rekordowo szybkie unieważnienia kredytów we frankach.

W procesie może wiele się wydarzyć, co może opóźnić wydanie wyroku, jednak rekordowo szybkie unieważnienia nie są rzadkością w przypadku dobrych kancelarii frankowych.

W dniu 17 lutego 2022 roku, Kancelaria Adwokacka Pawła Borowskiego uzyskała korzystny dla swoich klientów wyrok w sprawie przeciwko Deutsche Bank, co jednak ważne, jest to orzeczenie prawomocne. Wyrok unieważniający umowę kredytu frankowego w pierwszej instancji został wydany przez Sąd Okręgowy w Legnicy, i już tutaj mieliśmy do czynienia z bardzo szybkim procesem, gdyż Sąd Okręgowy rozstrzygnął sprawę w zaledwie 6 miesięcy od wniesienia pozwu. Z orzeczeniem tym nie zgodził się bank, dlatego wniesiona została apelacja, jednakże Sąd Apelacyjny we Wrocławiu stanowiska banku nie podzielił i oddalił wniesiony środek zaskarżenia. W drugiej instancji proces również trwał tylko 6 miesięcy, do prawomocnego unieważnienia umowy kredytu frankowego doszło zatem w przeciągu 12 miesięcy od wniesienia pozwu i jest to jedno z najszybciej przeprowadzonych postępowań.

Kancelaria Adwokacka Pawła Borowskiego w lutym br., doprowadziła również do ekspresowego unieważnienia umowy kredytowej zawartej z GE Money Bank, gdyż całe postępowanie trwało 14 miesięcy. W drugiej instancji wyrok wydał Sąd Apelacyjny we Wrocławiu, podtrzymując tym samym orzeczenie wydane przez Sąd Okręgowy w Legnicy.

Z kolei szybkimi wyrokami w sądach warszawskich pochwalić się może Kancelaria Adwokacka Adwokat Jacek Sosnowski – Adwokaci i Radcowie Prawni. Po 21 miesiącach od wniesienia pozwu zapadł prawomocny wyrok w sprawie przeciwko Getin Noble Bank. Sądy obydwóch instancji doszły do wniosku, że umowa kredytu frankowego jest nieważna, bank musiał więc pogodzić się z kolejną porażką.

FrankNews
FrankNews
FrankNews.pl składa się z ekspertów od spraw frankowych, prawników, dziennikarzy. Aktywnie śledzimy rozwój problematyki frankowej już od 2014 r, obserwujemy rozwój orzecznictwa oraz podmiotów oferujących pomoc prawną dla frankowiczów. Nasze artykuły regularnie publikowaliśmy w mediach oraz portalach internetowych. W 2020 r. postanowiliśmy stworzyć portal dzięki któremu każdy posiadacz kredytu frankowego znajdzie w jednym miejscu wszystkie niezbędne informacje. Tak powstał FrankNews.pl Materiały zamieszczone w serwisie Franknews.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad prawnych. Franknews.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie. Zamieszczone materiały są subiektywnymi wypowiedziami autorów.

Related Articles

Najnowsze