PLN - Polski złoty
CHF
4,53
poniedziałek, 12 maja, 2025

Frankowicze z Gliwic mają powód do radości! Ten sąd działa jak maszyna do wyroków

Kontynuujemy naszą serię tekstów poświęconych „wydajności” orzeczniczej poszczególnych sądów okręgowych – dziś pod lupę bierzemy sąd w Gliwicach. Jak zwykle interesuje nas wszystko to, co dotyczy spraw rejestrowanych pod sygnaturą 049 cf, czyli tą przypisaną roszczeniom z tytułu umów kredytowych indeksowanych i denominowanych kursem franka szwajcarskiego. Jak radzi sobie Sąd Okręgowy w Gliwicach z rozpatrywaniem sporów frankowych? Jak prezentuje się wskaźnik pokrycia wpływu? Ilu sędziów orzeka w Gliwicach w tej kategorii postępowań? I jakie jest podejście gliwickich sędziów do kierowania frankowiczów na mediacje? Tym kwestiom poświęcony jest niniejszy artykuł.

  • Frankowicze z Gliwic są w dość komfortowej sytuacji: jednostka sądowa, do której trafiają ich pozwy przeciwko bankom, rozpatruje obecnie więcej spraw niż ich otrzymuje
  • Znakomicie pod względem statystyk prezentuje się kwiecień 2025 roku, w którym Sąd Okręgowy w Gliwicach uzyskał imponujący wskaźnik opanowania wpływu, bliski 300 proc.
  • Referaty sędziów SO w Gliwicach, zajmujących się sprawami o symbolu 049 cf, liczą od kilku do stu kilkudziesięciu spraw. Rekordzista wydał w tym roku 26 orzeczeń
  • Kredytobiorcy frankowi sądzący się z bankiem w Gliwicach nie muszą obawiać się mediacyjnych zapędów po stronie sędziów. Jak pokazują aktualne dane, zainteresowanie gliwickich orzeczników kierowaniem stron na mediacje jest marginalne.

Jak to jest sądzić się z bankiem w Gliwicach? Doskonale. Sąd Okręgowy działa tam pełną parą

O tym, że linia orzecznicza w sprawach o kredyty frankowe jest już w pełni jednolita, wie niemal każdy, kto w choć minimalnym stopniu interesuje się tym tematem. Problemem dziś nie jest to, jak skończy się sprawa o nieważność i zapłatę, a bardziej to, ile potrwa. Frankowicze, których spór trafi do referatu sędziego mającego do rozpatrzenia kilkaset czy nawet ponad tysiąc takich spraw (w XXVIII Wydziale Cywilnym SO w Warszawie to właściwie smutna norma), mogą poczekać na wyrok sądu I instancji nawet kilka lat. W najgorszej sytuacji są frankowicze ze stolicy, w najlepszej kredytobiorcy z mniejszych miejscowości, gdzie „konkurencja” do unieważnienia umowy nie jest aż tak duża. Dobrym przykładem są tu Gliwice.

27 kwietnia 2025 roku wysłaliśmy do Sądu Okręgowego w Gliwicach wniosek o dostęp do informacji publicznej. Zadaliśmy kilka pytań ściśle związanych z sytuacją orzeczniczą tego sądu w kontekście spraw o symbolu 049 cf, czyli tych frankowych. Odpowiedź nadeszła 6 maja br. i dostarczyła nam niezwykle cennej wiedzy o tym, jak gliwiccy sędziowie radzą sobie z opanowaniem wpływu pozwów frankowych. Wiedzę tę przekazujemy naszym czytelnikom.

Sąd Okręgowy w Gliwicach: wpływ nowych spraw frankowych, wydane wyroki, wskaźnik opanowania wpływu: I kwartał 2025 roku

Z odpowiedzi nadesłanej do naszej redakcji przez Prezesa Sądu Okręgowego w Gliwicach dowiadujemy się, że w okresie od 1 stycznia do 31 marca 2025 roku do tamtejszego sądu wpłynęły 73 sprawy o symbolu 049 cf. W tym okresie sąd wydał w sprawach z tej kategorii 115 wyroków. Wskaźnik opanowania wpływu wyniósł więc w I kwartale 2025 roku prawie 158 proc.

Znamy również statystykę za okres od 1 kwietnia do 28 kwietnia 2025 roku: w tym przedziale czasowym Sąd Okręgowy w Gliwicach otrzymał 15 nowych powództw frankowych i wydał w tych sprawach 44 wyroki. Wskaźnik opanowania wpływu wyniósł zatem w kwietniu 293 proc.! Jest to imponujący wynik, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę, że po drodze były święta – wiele sądów, np. ten w Rzeszowie, wypracowało w kwietniu słabszą wartość wskaźnika opanowania wpływu, ale w Gliwicach udało się uniknąć chwilowego spowolnienia.

Frankowicze z Gliwic a mediacje z bankami: czy sąd kieruje kredytobiorców na rozmowy o ugodzie?

Po tym, jak w Sądzie Okręgowym w Warszawie ruszył program „Mediacji frankowych”, kredytobiorcy spoza stolicy obawiają się, że podobne rozwiązanie zostanie wdrożone w jednostkach sądowych, w których toczą się ich procesy przeciwko bankom. Jak jest w Gliwicach? Czy tamtejsi sędziowie zainspirowali się programem testowanym w stołecznym Wydziale Frankowym?

Jak się okazuje, zupełnie nie. Na 14 sędziów orzekających w SO w Gliwicach w sprawach o symbolu 049 cf tylko 1 skierował strony na mediacje. Spośród 76 frankowych spraw znajdujących się w referacie sędziego Wojciecha Hajduka dwie trafiły do mediacji. Z zestawienia udostępnionego nam przez sąd wynika, że w tym roku nie zawarto ani jednej ugody frankowej przed mediatorem.

Lista „frankowych” sędziów Sądu Okręgowego w Gliwicach: liczba spraw w referatach, statystyki dot. wyroków

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, w Sądzie Okręgowym w Gliwicach orzeka 14 sędziów zajmujących się sprawami o kredyty frankowe. Uzyskaliśmy dostęp do listy orzeczników wraz z uwzględnieniem ich statystyki orzeczniczej, obejmującej okres od początku roku do 28 kwietnia br. Dane prezentują się w następujący sposób:

  • sędzia Andrzej Kieć – 127 spraw w referacie, 14 wydanych wyroków
  • sędzia Tadeusz Trojanowski – 117 spraw w referacie, 15 wydanych wyroków
  • sędzia Piotr Suchecki – 81 spraw w referacie, 21 wydanych wyroków
  • sędzia Wojciech Hajduk – 76 spraw w referacie, 26 wydanych wyroków
  • sędzia Łucja Oleksy-Miszczyk – 63 sprawy w referacie, 15 wydanych wyroków
  • sędzia Katarzyna Banko – 61 spraw w referacie, 13 wydanych wyroków
  • sędzia Jarosław Klon – 56 spraw w referacie, 20 wydanych wyroków
  • sędzia Magdalena Łyczbińska – 48 spraw w referacie, 8 wydanych wyroków
  • sędzia Barbara Przybylska – 41 spraw w referacie, 6 wydanych wyroków
  • sędzia Katarzyna Sznajder – 31 spraw w referacie, 5 wydanych wyroków
  • sędzia Kamilla Gos-Górska – 7 spraw w referacie, 0 wydanych wyroków
  • sędzia Barbara Glenc-Poślednik – 5 spraw w referacie, 6 wydanych wyroków
  • sędzia Konrad Kostorz – 3 sprawy w referacie, 7 wydanych wyroków
  • sędzia Artur Jasiński – 2 sprawy w referacie, 3 wydane wyroki.

Ile trzeba czekać na rozpatrzenie sprawy frankowej w Gliwicach w 2025 roku?

Kredytobiorcy są oczywiście najbardziej zainteresowani tym, jak długo będzie trwać ich proces frankowy. Postanowiliśmy przyjrzeć się tej kwestii i przeanalizowaliśmy informacje odnoszące się do nowych wyroków uzyskanych przez najlepsze kancelarie frankowe w Polsce. Przykłady zakończonych spraw, do których dotarliśmy, prezentują się niezwykle obiecująco:

  • I C 1457/23 – sprawa z portfolio adwokata Pawła Borowskiego, w której udało się skutecznie odeprzeć powództwo Raiffeisen Banku. Sprawa zakończona 17 lutego 2025 roku, po zaledwie 14 miesiącach postępowania. Spór rozsądził sędzia Jarosław Klon
  • I C 1666/24 – sprawa (z portfolio Kancelarii Sosnowski Adwokaci i Radcowie Prawni), w której frankowicze sądzili się o umowę zawartą w 2007 roku z PKO Bankiem Polskim. 26 marca 2025 roku, po 10 miesiącach postępowania, Sąd Okręgowy w Gliwicach wydał korzystny dla kredytobiorców wyrok. Sprawę rozsądził sędzia Wojciech Hajduk
  • I C 869/24 ING – kolejna wygrana przez frankowiczów sprawa, tym razem wytoczona ING Bankowi Śląskiemu. Dnia 22 stycznia 2025 roku sędzia Sądu Okręgowego w Gliwicach, Katarzyna Sznajder, ustaliła nieważność umowy zawartej pomiędzy stronami w 2008 roku. Postępowanie trwało 7 miesięcy. Kredytobiorców reprezentowali prawnicy z Kancelarii Sosnowski Adwokaci i Radcowie Prawni.

PODSUMOWANIE:

Banki nie mają wielkich szans na polubowne porozumienie się z frankowiczami z Gliwic, z kilku powodów. Po pierwsze, kredytobiorcy frankowi mieszkający w Gliwicach doskonale zdają sobie sprawę z tego, że w tamtejszym Sądzie Okręgowym sprawę o nieważność i zapłatę można wygrać naprawdę szybko, między innymi przez niewielkie obciążenie sędziowskich referatów tą kategorią postępowań.

Po drugie, sędziowie z Gliwic nie mają w zwyczaju kierować frankowiczów na mediacje z bankiem – w bieżącym roku miały miejsce jedynie dwa takie przypadki, w obu jak dotąd nie udało się uzyskać porozumienia.

Wreszcie po trzecie, po co kredytobiorca ma decydować się na ugodę, skoro wie, że kontynuując proces sądowy, może odzyskać pełną kwotę świadczenia nienależnego, i to wraz z odsetkami ustawowymi za opóźnienie? Nie może więc dziwić, że sprawy o symbolu 049 cf, które trafiają do Sądu Okręgowego w Gliwicach, kończą się wyrokami, a nie zawarciem porozumienia przed mediatorem.

FrankNews
FrankNews
FrankNews.pl składa się z ekspertów od spraw frankowych, prawników, dziennikarzy. Aktywnie śledzimy rozwój problematyki frankowej już od 2014 r, obserwujemy rozwój orzecznictwa oraz podmiotów oferujących pomoc prawną dla frankowiczów. Nasze artykuły regularnie publikowaliśmy w mediach oraz portalach internetowych. W 2020 r. postanowiliśmy stworzyć portal dzięki któremu każdy posiadacz kredytu frankowego znajdzie w jednym miejscu wszystkie niezbędne informacje. Tak powstał FrankNews.pl Materiały zamieszczone w serwisie Franknews.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad prawnych. Franknews.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie. Zamieszczone materiały są subiektywnymi wypowiedziami autorów.

Related Articles

Najnowsze