PLN - Polish Zloty
CHF
4,25
poniedziałek, 26 lipca, 2021

Ranking kancelarii frankowych – czy każdy jest wiarygodny?

Znalezienie odpowiedniej kancelarii do prowadzenia sprawy frankowej nie jest proste, zwłaszcza gdy zewsząd dostarczane są różne, niekiedy sprzeczne, informacje i gdy tak naprawdę nie wiadomo od czego zacząć by choć wstępną „selekcję” kancelarii zrobić. Niektórzy frankowicze postanawiają więc rozpocząć poszukiwania od przejrzenia rankingu kancelarii frankowych, w końcu taki ranking to chyba jedyne miejsce w którym wskazanych jest kilkanaście kancelarii oferujących pomoc posiadaczom kredytów frankowych, zatem nie trzeba odpowiednich kancelarii szukać mozolnie przekopując się przez internet. Korzystanie z rankingów jest więc niewątpliwie sporym ułatwieniem, należy jednak mieć na uwadze, że nie każdy ranking jest równie wiarygodny, choć oczywiście jest kilka kwestii, których uwzględnienie powoduje, że dane ujawnione w rankingu będą bardziej przydatne do podjęcia decyzji o wyborze kancelarii.

Zwróć uwagę kiedy powstał ranking.

Pierwszą kwestią na którą powinieneś zwrócić uwagę przeglądając rankingi kancelarii frankowych jest data powstania rankingu, i choć może cię to zdziwi, powinieneś poszukać takich rankingów, które powstały kilka lat temu, gdy sprawy frankowe nie były aż tak popularne jak obecnie. Twoim celem są więc rankingi z lat 2015-2017, w tym bowiem okresie niewiele kancelarii świadczyło pomoc kredytobiorcom, a linia orzecznicza w sprawach frankowych dopiero się kształtowała, jednak kancelarie już wtedy działające w zakresie kredytów frankowych, teraz mogą pochwalić się największym doświadczeniem w sporach z bankami. Co ciekawe, rankingi kancelarii z tamtego okresu tak naprawdę nie służyły do tego by porównać kancelarie między sobą, lecz przede wszystkim miały na celu wskazanie frankowiczom, które kancelarie świadczą pomoc prawną w tym zakresie i że w ogóle takie kancelarie są. Tak naprawdę to właśnie dzięki tym pierwszym kancelariom, które podjęły się trudu prowadzenia spraw frankowych doszliśmy do miejsca w którym obecnie jesteśmy, a więc do momentu w którym roszczenia kredytobiorców uznaje się za w pełni uzasadnione, dlatego też najlepsze kancelarie frankowe to te, które długo działają już na rynku, gdyż posiadają najbogatsze doświadczenie w sporach powstałych na tle kredytów frankowych.

Gdy już uda ci się znaleźć stosunkowo stare rankingi i ustalisz, które kancelarie działają od lat w sprawach frankowych, warto prześledzić losy każdej z tych kancelarii. Niezastąpionym źródłem informacji jest tutaj oczywiście internet, gdyż praktycznie każda kancelaria ma swoją stronę internetową, bez problemu dowiesz się więc czy dana kancelaria nadal sprawami frankowymi się zajmuje, a jeżeli tak, to możesz ustalić jak obecnie sobie z bankami w sądach radzi. Przeglądając informacje na temat konkretnej kancelarii warto zwrócić uwagę, czy kancelaria podje sygnatury wygranych postępowań, gdyż bez większych trudności możesz wówczas takie orzeczenie zweryfikować poprzez portale sądowe, i masz wówczas pewność, że kancelaria nic nie ukrywa. Dodatkowo, warto również zwrócić uwagę jak szybko dana kancelaria uzyskuje korzystne dla kredytobiorców wyroki, sprawne prowadzenie postępowań to bowiem znak, że kancelaria ma bardzo dobrze opracowaną strategię procesową w sprawach frankowych, a więc po prostu zna się na tych postępowaniach. Umiejętnie wykorzystując dane umieszczone w rankingu kancelarii możesz więc dowiedzieć się szeregu przydatnych informacji koniecznych do znalezienia dobrej kancelarii frankowej.

Przeczytaj koniecznie: Jak wybrać kancelarię do sprawy kredytu frankowego?

Rankingi uwzględniają kancelarie prowadzone w formie spółek z o.o. i spółek akcyjnych.

Kredytobiorcy, którzy do tej pory nie interesowali się zbyt wiele sprawami związanymi z zakwestionowaniem zawartej umowy kredytowej, na pewno będą zdziwieni faktem, że nie każda kancelaria uwzględniona w rankingu kancelarii frankowych jest kancelarią prowadzoną przez prawników. Mowa tutaj oczywiście o kancelariach, które są prowadzone w formie spółek kapitałowych, a więc spółki z ograniczoną odpowiedzialności i spółki akcyjnej, gdyż takie firmy nie mogą być prowadzone przez zawodowych pełnomocników (adwokatów i radców prawnych), zatem takie kancelarie są jedynie pośrednikami, i znakomita większość frankowiczów jest zdania, że powinno się je omijać szerokim łukiem.

Choć w swojej nazwie spółki te mają słowo „kancelaria” to tak naprawdę są to ukierunkowane na zysk firmy, a „kancelaria” pojawia się tylko z uwagi na generalne utożsamianie tego słowa z działalnością prawników, w ten sposób więc dana spółka zyskuje wiarygodność i zaufanie wśród potencjalnych klientów. Takie kancelarie-firmy skupiają się tylko na tym by jak najprościej i jak najszybciej zarobić, dlatego też często ich działalność pozostawia wiele do życzenia. Powszechnym sposobem działania takich spółek jest oferowanie prowadzenia postępowania „za darmo” lub za niską opłatę wstępną. Z rynku docierały informacje, że takie spółki w umowie często zwierają szereg niejasnych zapisów dotyczących rozliczenia, a premia za sukces, która stanowi wynagrodzenie kancelarii, jest ustalana na bardzo wysokim poziomie, finalnie okazuje się więc, że usługa która miała być tania okazuje się znacznie droższa, niż gdyby kredytobiorca skorzystał z pomocy renomowanej kancelarii zajmującej się sprawami frankowymi.

Wysokie wynagrodzenie kancelarii-firm wynika w dużej mierze z tego, że jako pośrednicy muszą zapłacić handlowcom i pokryć inne wydatki związane z reklamą by pozyskać jak największą liczbę klientów. Nie można oczywiście zapomnieć również o tym, że spółki chcą zarobić jak najwięcej, w takich kancelariach liczy się więc ilość, a nie jakość, z takimi kancelariami często współpracują więc prawnicy, którzy nie są zbyt doświadczeni w sprawach frankowych, lecz są tańsi, dla spółki jest to więc oszczędność.

Korzystając z usług pośrednika kredytobiorca musi sobie zdawać sprawę, że w sądzie nie będzie reprezentować go pracownik kancelarii z którym rozmawiał, lecz prawnik z daną firmą współpracujący, zatem kredytobiorca nie ma żadnego wpływu na wybór swojego pełnomocnika, nie może zweryfikować jego kompetencji i najpewniej pozna go dopiero na chwilę przed pierwszą rozprawą w sprawie. Ponadto, kredytobiorca zawiera umowę o obsługę prawną ze spółką, czyli z podmiotem, który nie jest zobowiązany do zachowania tajemnicy zawodowej, który nie jest objęty obowiązkiem posiadania ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej i który nie jest zobowiązany do unikania konfliktów interesów, to wszystko powoduje więc, że tak naprawdę spółka może oferować pomoc kredytobiorcom oraz równolegle współpracować z bankami, a takie połączenie nigdy nie przyniesie korzyści kredytobiorcy. Te wszystkie ryzyka odpadają natomiast, gdy sprawa frankowa trafia do kancelarii prowadzonej bezpośrednio przez adwokatów lub radców prawnych. Profesjonalni pełnomocnicy mają bowiem obowiązek wykonywać swój zawód zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz z poszanowaniem zasad Kodeksu etyki, a jakiekolwiek naruszenia w tym zakresie mogą doprowadzić do wszczęcia wobec prawnika postępowania dyscyplinarnego, nawiązanie współpracy bezpośrednio z adwokatem/radcą prawnym daje zatem kredytobiorcy pewność prawidłowego prowadzenia postępowania, bez dodatkowych niespodzianek.

Nowe rankingi z niejasnymi kryteriami.

Jak już wskazano powyżej, początkowo rankingi kancelarii tworzono jedynie po to by wskazać, które kancelarie zajmują się pomocą frankowiczom, jednak najnowsze rankingi odchodzą już od tej zasady i rzeczywiście kancelarie zaczęły być porównywane między sobą. Tworzenie rankingów w ten sposób oczywiście również może być bardzo przydatne dla frankowiczów, jednak pod warunkiem, że kryteria oceny kancelarii uwzględnione w rankingu są jasne i łatwe do zweryfikowania, a tak niestety zwykle nie jest.

Dla kredytobiorcy niewartościowa jest bowiem informacja na temat liczby przegranych spraw frankowych przez dane kancelarie frankowe, jeżeli nie określono z jakiego okresu postępowania są brane pod uwagę. Podobnie będzie z porównywaniem wygranych procesów z bankami. Czujność kredytobiorcy wzbudzić również powinny bardzo szczegółowe kryteria oceny, gdyż wówczas istnieje duża szansa, że ranking został sporządzony na życzenie tego podmiotu, który znalazł się na jego pierwszym miejscu, taki ranking nie jest więc wiarygodny i niczego tak naprawdę nie pokazuje.

Przeglądając rankingi szczególną uwagę należy więc zwracać na to kiedy dany ranking powstał, jakie zawiera kryteria oceny oraz czy na ich podstawie możliwe jest dokonanie obiektywnego porównania kancelarii.

Porównywarki ofert kancelarii frankowych.

Od rankingu kancelarii frankowych odróżnić natomiast należy wszelkiego rodzaju porównywarki ofert, gdyż w takich porównywarkach kredytobiorca nie znajdzie dobrych i sprawdzonych kancelarii frankowych prowadzonych przez adwokatów/radców prawnych. Przyczyna takiego stanu rzeczy jest bardzo prosta, zawodowi pełnomocnicy nie mogą uczestniczyć w takich porównaniach, gdyż zabrania im tego etyka wykonywania zawodu, bowiem zarówno adwokaci, jak i radcowie prawni związani są właściwymi Kodeksami etyki. W porównywarkach znaleźć więc zwykle można oferty kancelarii prowadzonych w formie spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, spółek akcyjnych, lub ewentualnie prawników, którzy nie są zawodowymi pełnomocnikami, lecz prowadzą działalność polegającą na świadczeniu usług prawnych.

Niestety zdarza się również, choć nie są to częste przypadki, że w porównywarce kredytobiorca znajdzie kancelarie adwokackie lub radców prawnych. Duża konkurencja na rynku prawniczym powoduje bowiem, że nie każda kancelaria dobrze sobie radzi, więc by pozyskać klientów, również profesjonalni pełnomocnicy decydują się na taki desperacki wręcz krok i dają się porównywać do kancelarii-firm, które nie cieszą się dobrymi opiniami. Trudno powiedzieć czy długofalowo takie działanie przyniesie więcej pożytku niż szkody dla takiej kancelarii, kredytobiorca musi jednak zdawać sobie sprawę, że zarówno porównywarki, jak i rankingi, mogą jedynie zasugerować na jakie kancelarie należy zwrócić uwagę, jednak nie mogą stanowić jedynego argumentu o nawiązaniu współpracy z daną kancelarią.

Bądź na bieżąco! Dołącz do społeczności na Facebook lub Twitter 

FrankNews
FrankNews.pl składa się z ekspertów od spraw frankowych, prawników, dziennikarzy. Aktywnie śledzimy rozwój problematyki frankowej już od 2014 r, obserwujemy rozwój orzecznictwa oraz podmiotów oferujących pomoc prawną dla frankowiczów. Nasze artykuły regularnie publikowaliśmy w mediach oraz portalach internetowych. W 2020 r. postanowiliśmy stworzyć portal dzięki któremu każdy posiadacz kredytu frankowego znajdzie w jednym miejscu wszystkie niezbędne informacje. Tak powstał FrankNews.pl Materiały zamieszczone w serwisie Franknews.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad prawnych. Franknews.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie. Zamieszczone materiały są subiektywnymi wypowiedziami autorów.

13 KOMENTARZE

 1. Ranking to sobie moze zrobic kazdy sam tak jak piszesz ale to trzeba poczytać i sie zastanowić. A ludzie wybieraja spółki do prowadzenia sprawy albo nowe nie doświadczone kancelarie bo zobaczyli, ze prawnik cos powiedział na webinarze. Webinar dla frankowiczów wg wiekszosci oznacza ze prawnik zna sie. A pozniej sie dziwią, ze sa sprawy przegrane albo ze 4 lata czekaja na wyrok w 1 instancji

 2. No dobrze to skoro te rankingi kancelarii frankowych są średnie to jak porównać kogo wybrać do sprawy jak jest kilka opcji. Nawet u was np w Warszawie jest wskazanych kilka kancelarii frankowych. Która będzie najlepsza do sprawy z mBank a która z Deutsche Bank jak ktoś ma 2 kredyty? A może lepiej wybrać 2 różne kancelarie do 2 kredytów

 3. Patrząc na te wszystkie rankingi i wyciągając z nich najważniejsze informacje i przeglądając strony tych kancelarii w ramach dokonania analizy ich sukcesów i wyroków można by zrobić taki ranking kancelarii frankowych

  Kancelaria Mazur i Wspólnicy
  aleja Róż 12/lok 6,
  00-556 Warszawa

  Sosnowski Adwokaci i Radcowie Prawi
  Ul. Grzybowska 4/193
  00-131 Warszawa

  Kancelaria Barbara Garlacz
  Siedmiogrodzka 7,
  01-204 Warszawa

  Adwokat Paweł Borowski
  gen. Władysława Sikorskiego 3H lok 104 14 piętro ATAL Towers Wrocław PL
  53-659 Wrocław

  Kancelaria Adwokacka Oskar Miłoń
  Piotrkowska 257A,
  90-456 Łódź

  Radca Prawny Radosław Górski
  Karolkowa 28a/6, 01-207 Warszawa

  a waszym zdaniem które kancelarie dobrze sobie radzą teraz w sprawach Frankowiczów i kogo najlepiej wybrać do sprawy? Macie jakieś inne?

 4. Najlepiej samemu przeanalizować a nie kierować się rankingami. Jedyna dobra uwaga to wyszukanie starych rankingów kancelarii aby zobaczyć kto działał w branży jak tym co teraz przedstawiają się jako specjaliści to nawet sprawy frankowe sie nie śniły. Reszta to już praca domowa do odrobienia, analiza itd. Wówczas wybór prawnika będzie dobry

 5. No to ja czegoś nie rozumiem. Jaka jest dla nas różnica w wyborze tych super doświadczonych kancelarii frankowych a wyborem tych trochę mniej? Jak dobrze rozumiem to umowy mają pewne wady obiektywne, są w nich zapisy niedozowlone które jeśli są to powoduje, że umowa jest nieważna. Do czego tutaj jest potrzebny ten wybitny prawnik, którego to aż w rankingach kancelarii trzeba szukać?

 6. Dajcie spokój z tymi rankingami. To trzeba używać mózgu, sprawdzić wyroki, omówić współpracę z kancelarią a nie szukać rankingu kancelarii frankowych. Ewentualnie tak jak piszą stare rankingi można sprawdzić aby widzieć kto prowadzi sprawy frankowe od dawna i tyle