PLN - Polski złoty
CHF
4,53
poniedziałek, 12 maja, 2025

Frankowicze, zobaczcie kto unieważni kredyt we frankach najszybciej! Lista sędziów z Wrocławia właśnie ujawniona

Dla Frankowiczów z Wrocławia i okolic mamy cenne informacje uzyskane przez nas bezpośrednio z Sądu Okręgowego we Wrocławiu. Sąd ten mocno przyspieszył orzekanie i w okresie pomiędzy 1 stycznia a 8 maja 2025 roku wydał więcej wyroków w sprawach frankowych niż wyniósł napływ nowych pozwów (804 wyroki vs. 780 pozwów). To bardzo dobra wiadomość dla kredytobiorców, którzy czekają na rozstrzygnięcie sprawy we Wrocławiu albo dopiero noszą się z zamiarem pozwania banku. W stolicy Dolnego Śląska są szanse na szybki korzystny wyrok już w kilka miesięcy po zainicjowaniu procesu. W związku z tym, że banki coraz częściej odstępują od składania apelacji, prawomocna wygrana w 5 – 7 miesięcy jest w zasięgu ręki (na końcu artykułu prezentujemy przykłady takich spraw). Podajemy także dane dotyczące liczby spraw frankowych w poszczególnych referatach sędziowskich oraz wskazujemy sędziów wydających we Wrocławiu najwięcej wyroków.

  • Od początku stycznia 2025 roku do dwóch wydziałów cywilnych rozpoznających sprawy frankowe w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu wpłynęło 780 pozwów od kredytobiorców frankowych.
  • W tym samym czasie zapadły w tym sądzie 804 wyroki dotyczące kredytów w CHF, czyli więcej niż wyniósł wpływ nowych spraw.
  • Najwięcej wyroków wydali w bieżącym roku następujący sędziowie: Agnieszka Świderska (67 wyroków), Anna Prędota (56 wyroków), Radosław Nawrocki (43 wyroki).
  • Liczba toczących się w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu spraw frankowych na dzień 5 maja 2025 r. wynosiła 7.170. Na jednego sędziego przypadało więc średnio 266 takich spraw.
  • Na końcu artykułu prezentujemy dwie rekordowo szybko zakończone we Wrocławiu sprawy frankowe (w 5 oraz 7 miesięcy po złożeniu pozwów). Ekspresowe wyroki w tych sprawach wydali sędziowie Adrian Paluch oraz Anna Prędota. Oba wyroki są już prawomocne, bo bank poddał się po przegranej w I instancji.

Sąd Okręgowy we Wrocławiu – napływ nowych spraw frankowych od początku 2025 roku

W 2024 roku Sąd Okręgowy we Wrocławiu zaliczał się do pierwszej piątki sądów okręgowych w Polsce, do których wpłynęło najwięcej spraw frankowych. Ze statystyk wynika, że w ubiegłym roku do Sądu Okręgowego we Wrocławiu wpłynęły 3.884 pozwy frankowe a liczba wydanych tam wyroków w I instancji wyniosła 2.146.

Właściwość miejscowa tego sądu obejmuje nie tylko teren Wrocławia ale także mniejsze miejscowości (Milicz, Oleśnica, Oława, Strzelin, Środa Śląska, Trzebnica, Wołów). Chociaż we wskazanych miastach działają sądy rejonowe, to jednak większość zamieszkujących w nich Frankowiczów – z uwagi na wartość roszczeń przekraczającą na ogół 100 tys. zł – musi składać pozwy do Sądu Okręgowego we Wrocławiu.

Na etapie I instancji sprawami dotyczącymi roszczeń związanych z umowami kredytów indeksowanych lub denominowanych do franka szwajcarskiego (oznaczone są one symbolem 049cf) zajmują się w SO we Wrocławiu zasadniczo dwa wydziały tj. I Wydział Cywilny oraz XII Wydział Cywilny. Do tych dwóch wydziałów wpływają pozwy od Frankowiczów-konsumentów. Oprócz tego sprawy frankowe z powództwa przedsiębiorców rozpoznawane są w jednym referacie sędziowskim X Wydziału Cywilnego Gospodarczego, ale liczba takich postępowań jest na razie minimalna (w 2024 roku wpłynęły do SO we Wrocławiu zaledwie 3 sprawy frankowe z powództwa przedsiębiorców). Dlatego w naszym artykule skupiamy się na danych dotyczących I Wydziału Cywilnego i XII Wydziału Cywilnego. Na prośbę naszej redakcji przekazał je Sąd Okręgowy we Wrocławiu.

Z uzyskanych informacji wynika, że w I kwartale 2025 roku do Sądu Okręgowego we Wrocławiu wpłynęły 592 nowe sprawy z powództwa Frankowiczów, z czego 268 pozwów trafiło do I Wydziału Cywilnego a 324 do XII Wydziału Cywilnego. Natomiast od 1 kwietnia do 8 maja 2025 r. oba wydziały cywilne zarejestrowały wpływ łącznie 188 spraw frankowych (102 sprawy w I Wydziale oraz 86 spraw w XII Wydziale). Zatem od początku stycznia do dnia 8 maja br. Sąd Okręgowy we Wrocławiu odnotował wpływ 780 nowych pozwów od kredytobiorców frankowych.

Sąd we Wrocławiu wyraźnie przyspieszył w 2025 roku. Wydał więcej wyroków niż wyniósł wpływ nowych pozwów (804 wyroki vs. 780 pozwów)

Dane za ubiegły rok wskazywały, że Sąd Okręgowy we Wrocławiu wydał o około 45% mniej wyroków w sprawach frankowych niż wyniósł napływ nowych pozwów. We wcześniejszych latach było podobnie, pomimo że sąd ten z roku na rok poprawiał załatwialność spraw. W 2023 roku liczba załatwionych spraw wynosiła tam ok. 2,4 tys., a w 2024 roku było to już ok. 3,6 tys., czyli o 52,5% więcej. Pomimo to liczba wyroków była znacząco niższa niż napływ nowych pozwów, bo w liczbie spraw załatwionych mieszczą się nie tylko wyroki, ale także sprawy umorzone np. na skutek zawartych ugód albo cofnięcia pozwów.

W I kwartale 2025 roku Sąd Okręgowy we Wrocławiu po raz pierwszy w historii wydał więcej wyroków w sprawach frankowych niż wyniósł napływ nowych spraw (596 wyroków vs. 592 pozwy). Podobnie było w okresie od 1 kwietnia do 8 maja br., kiedy wyroków było 208 a wpływ pozwów frankowych wyniósł 188. Pokazuje to, że sędziowie z Wrocławia wyraźnie przyspieszyli orzekanie, co jest doskonałą informacją dla Frankowiczów.

Warto w tym miejscu wspomnieć, że sędziowie z Wrocławia rzadko kierują sprawy do mediacji. W okresie od 1 stycznia do 5 maja br. zdarzyło się to tylko w jednym przypadku. W tym okresie nie doszło do zawarcia żadnej ugody w wyniku mediacji sądowych.

Którzy sędziowie Sądu Okręgowego we Wrocławiu wydali w 2025 roku najwięcej wyroków?

Dane udostępnione przez Sąd Okręgowy we Wrocławiu pokazują ile wyroków w sprawach frankowych wydali w tym roku poszczególni sędziowie z I Wydziału Cywilnego oraz XII Wydziału Cywilnego. Może to być cenna wskazówka dla kredytobiorców zastanawiających się czy dany sędzia, któremu przydzielono sprawę, sprawnie radzi sobie z wydawaniem wyroków, czy raczej idzie mu z tym średnio i na tle pozostałych sędziów jest mało efektywny.

Poniżej prezentujemy nazwiska sędziów SO we Wrocławiu wraz z liczbą wydanych w 2025 roku wyroków, zaczynając od „sędziów-prymusów”.

  1. Sędzia Agnieszka Świderska (I Wydział Cywilny) – 67 wyroków
  2. Sędzia Anna Prędota (I Wydział Cywilny) – 56 wyroków
  3. Sędzia Radosław Nawrocki (XII Wydział Cywilny) – 43 wyroki
  4. Sędzia Anna Strzebinczyk-Stembalska (I Wydział Cywilny) – 42 wyroki
  5. Sędzia Agnieszka Łężna (I Wydział Cywilny) – 40 wyroków
  6. Sędzia Iwona Wysocka (I Wydział Cywilny) – 40 wyroków
  7. Sędzia Agnieszka Mękal (XII Wydział Cywilny) – 40 wyroków
  8. Sędzia Marcin Śmigiel (I Wydział Cywilny) – 36 wyroków
  9. Sędzia Magdalena Rzeszutek-Jaworska (XII Wydział Cywilny) – 36 wyroków
  10. Sędzia Ewa Rudkowska-Ząbczyk (XII Wydział Cywilny) – 35 wyroków
  11. Sędzia Adrian Paluch (XII Wydział Cywilny) – 34 wyroki
  12. Sędzia Katarzyna Tybur (XII Wydział Cywilny) – 34 wyroki
  13. Sędzia Ziemowit Barański (XII Wydział Cywilny) – 32 wyroki 
  14. Sędzia Anna Stawikowska (XII Wydział Cywilny) – 30 wyroków
  15. Sędzia Adam Maciński (I Wydział Cywilny) – 28 wyroków
  16. Sędzia Łukasz Solecki (I Wydział Cywilny) – 27 wyroków
  17. Sędzia Jolanta Malik (XII Wydział Cywilny) – 27 wyroków
  18. Sędzia Izabela Cieślińska (XII Wydział Cywilny) – 26 wyroków
  19. Sędzia Magdalena Sobczak-Chrzanowska (I Wydział Cywilny) – 22 wyroki
  20. Sędzia Katarzyna Adamska (XII Wydział Cywilny) – 22 wyroki
  21. Sędzia Rafał Cieszyński (I Wydział Cywilny) – 18 wyroków
  22. Sędzia Dominika Romanowska (I Wydział Cywilny) – 18 wyroków
  23. Sędzia Marzena Sznajderska (XII Wydział Cywilny) – 14 wyroków
  24. Sędzia Aneta Fiałkowska-Sobczyk (I Wydział Cywilny) – 13 wyroków
  25. Sędzia Sławomir Urbaniak (I Wydział Cywilny) – 12 wyroków
  26. Sędzia Małgorzata Kotrym (I Wydział Cywilny) – 12 wyroków
  27. Sędzia Wojciech Wojnar (XII Wydział Cywilny) – 0 wyroków

Obciążenie referatów sędziowskich w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu

Osoby, których sprawy prowadzą sędziowie nieociągający się z wydawaniem wyroków, mogą mieć nadzieję na szybkie rozstrzygnięcie sprawy. Oczywiście sam fakt, że dana sprawa znajduje się w referacie sędziego, który w 2025 roku wydał dużo wyroków nie przesądza jeszcze o tym, że zostanie ona rozpoznana ekspresowo. Czas oczekiwania na wyrok zależy od szeregu innych czynników, między innymi od stopnia obłożenia sprawami danego referatu sędziowskiego. Im mniej spraw ma sędzia w swoim referacie, tym większe prawdopodobieństwo szybkiego wyroku. Sędziowie mocno obłożeni sprawami mogą zwyczajnie nie nadążać z bieżącym załatwianiem spraw.

Z danych przekazanych przez kierownictwo Sądu Okręgowego we Wrocławiu wynika, że na dzień 5 maja 2025 roku w dwóch wydziałach cywilnych toczyło się łącznie 7.170 spraw frankowych o symbolu 049cf, rozdzielonych pomiędzy 27 sędziów. Oznacza to, że średnio na jeden referat sędziowski przypada we Wrocławiu ok. 266 spraw frankowych.

W porównaniu z Wydziałem Frankowym Sądu Okręgowego w Warszawie, gdzie na jednego sędziego przypada ok. 1,3 tys. spraw albo z sytuacją w Sądzie Okręgowym w Gdańsku, gdzie sędziowie mają w referatach nawet po ponad 700 spraw frankowych i dodatkowo rozstrzygają inne spory cywilne, sytuacja w sądzie we Wrocławiu pod względem obłożenia referatów nie jest tragiczna.

Poniżej podajemy nazwiska sędziów z Wydziałów Cywilnych (I oraz XII) wraz z liczbą spraw frankowych na biegu, zaczynając od sędziów najmocniej obłożonych sprawami.

Stan referatów sędziowskich (liczba spraw frankowych) w I Wydziale Cywilnym i XII Wydziale Cywilnym na dzień 5 maja 2025 roku:

  1. Sędzia Sławomir Urbaniak (I Wydział Cywilny) – 446 spraw frankowych
  2. Sędzia Dominika Romanowska (I Wydział Cywilny) – 361 spraw frankowych
  3. Sędzia Rafał Cieszyński (I Wydział Cywilny) – 338 spraw frankowych
  4. Sędzia Iwona Wysocka (I Wydział Cywilny) – 329 spraw frankowych
  5. Sędzia Adam Maciński (I Wdział Cywilny) – 324 sprawy frankowe 
  6. Sędzia Łukasz Solecki (I Wydział Cywilny) – 323 sprawy frankowe 
  7. Sędzia Marcin Śmigiel (I Wydział Cywilny) – 318 spraw frankowych
  8. Sędzia Małgorzata Kotrym (XII Wydział Cywilny) – 318 spraw frankowych
  9. Sędzia Radosław Nawrocki (XII Wydział Cywilny) – 317 spraw frankowych
  10. Sędzia Agnieszka Łężna (I Wydział Cywilny) – 304 sprawy frankowe
  11. Sędzia Adrian Paluch (XII Wydział Cywilny) – 304 sprawy frankowe
  12. Sędzia Izabela Cieślińska (XII Wydział Cywilny) – 302 sprawy frankowe
  13. Sędzia Agnieszka Mękal (XII Wydział Cywilny) – 291 spraw frankowych
  14. Sędzia Agnieszka Świderska (I Wydział Cywilny) – 279 spraw frankowych
  15. Sędzia Katarzyna Adamska (XII Wydział Cywilny) – 279 spraw frankowych
  16. Sędzia Anna Stawikowska (XII Wydział Cywilny) – 279 spraw frankowych
  17. Sędzia Jolanta Malik (XII Wydział Cywilny) – 276 spraw frankowych
  18. Sędzia Magdalena Sobczak-Chrzanowska (I Wydział Cywilny) – 275 spraw frankowych
  19. Sędzia Anna Prędota (I Wydział Cywilny) – 273 sprawy frankowe
  20. Sędzia Katarzyna Tybur (XII Wydział Cywilny) – 273 sprawy frankowe
  21. Sędzia Anna Strzebinczyk-Stembalska (I Wydział Cywilny) – 253 sprawy frankowe
  22. Sędzia Ewa Rudkowska-Ząbczyk (XII Wydział Cywilny) – 251 spraw frankowych
  23. Sędzia Magdalena Rzeszutek-Jaworska (XII Wydział Cywilny) – 131 spraw frankowych
  24. Sędzia Ziemowit Barański (XII Wydział Cywilny) – 112 spraw frankowych
  25. Sędzia Magdalena Sznajderska (XII Wydział Cywilny) – 112 spraw frankowych
  26. Sędzia Aneta Fiałkowska-Sobczyk (I Wydział Cywilny) – 95 spraw frankowych
  27. Sędzia Wojciech Wojnar (XII Wydział Cywilny) – 7 spraw frankowych

Przykłady ekspresowych wygranych Frankowiczów we Wrocławiu

Jak wspomnieliśmy wcześniej, czas oczekiwania na wyrok zależy między innymi od doświadczenia sędziego i od stopnia obłożenia referatu sędziowskiego sprawami. Duża zatem rola szczęścia przy przydziale sprawy.

Istnieją jednak inne okoliczności, które wpływają na czas trwania sprawy. Z pewnością postępowanie zakończy się szybko jeśli sprawę perfekcyjnie poprowadzi doświadczona kancelaria frankowa. Dobry prawnik wie jak przygotować pozew aby ułatwić pracę sędziemu i przyspieszyć moment wydania rozstrzygnięcia. Poniżej opisujemy dwie sprawy, które zakończyły się we Wrocławiu prawomocnymi wygranymi Frankowiczów w zaledwie 5 oraz 7 miesięcy.

Ekspresowa prawomocna wygrana z bankiem PKO BP w 5 miesięcy we Wrocławiu. Korzyść kredytobiorców z wyroku 237 tys. zł

Sprawa o sygn. XII C 1641/24 dotyczyła umowy frankowej banku PKO BP z 2007 roku. W dniu 21 listopada 2024 roku sędzia Adrian Paluch z XII Wydziału Cywilnego Sądu Okręgowego we Wrocławiu wydał w tej sprawie ekspresowy korzystny dla kredytobiorców wyrok po upływie zaledwie 5 miesięcy od wszczęcia procesu i po przeprowadzeniu tylko jednej rozprawy. Wyrokiem tym uznał on umowę kredytową za nieważną i zasądził na rzecz Frankowiczów kwotę 234.004,41 zł z odsetkami za opóźnienie, plus zwrot kosztów procesu w wysokości 11.834 zł.

Pozwany bank nie zdecydował się na wniesienie apelacji, na skutek czego wyrok sądu I instancji stał się prawomocny. Korzyść kredytobiorców z prawomocnej wygranej sięgnęła kwoty 237 tys. zł. Reprezentowała ich Kancelaria Adwokacka Paweł Borowski.

Umowa banku PKO BP prawomocnie unieważniona we Wrocławiu po 7 miesiącach procesu. Korzyść kredytobiorców z wyroku 413 tys. zł

Sprawa o sygn. I C 803/24, która także dotyczyła umowy frankowej banku PKO BP z 2007 roku, potoczyła się w równie ekspresowym tempie jak opisana wyżej. Po zaledwie 7 miesiącach od zainicjowania procesu i po przeprowadzeniu tylko jednej rozprawy sędzia Anna Prędota z I Wydziału Cywilnego Sądu Okręgowego we Wrocławiu uznała tę umowę za nieważną. Ponadto zasądziła od banku na rzecz kredytobiorców kwoty 214.672,64 zł oraz 68,97 CHF z odsetkami ustawowymi za opóźnienie, plus po 5.917 zł dla każdego z powodów jako zwrot kosztów procesu.

W tym przypadku bank PKO BP również poddał się już po przegranej w I instancji i nie wniósł apelacji. Korzyść kredytobiorców z prawomocnej wygranej wyniosła 413 tys. zł. Reprezentowała ich Kancelaria Adwokacka Paweł Borowski.

Podsumowanie

Wiarygodne dane udostępnione przez kierownictwo Sądu Okręgowego we Wrocławiu wskazują, że od początku 2025 roku tamtejsi sędziowie przyspieszyli orzekanie w sprawach frankowych i wydali więcej wyroków niż wpłynęło nowych pozwów. Większość spośród 27 sędziów orzekających w tych sprawach wydała już w tym roku po kilkadziesiąt wyroków.

Często sprawy frankowe kończą się we Wrocławiu w ekspresowym tempie – po kilku miesiącach od ich zainicjowania. Nierzadko korzystne dla Frankowiczów wyroki Sądu Okręgowego we Wrocławiu ulegają uprawomocnieniu, bo banki odstępują od składania apelacji.

FrankNews
FrankNews
FrankNews.pl składa się z ekspertów od spraw frankowych, prawników, dziennikarzy. Aktywnie śledzimy rozwój problematyki frankowej już od 2014 r, obserwujemy rozwój orzecznictwa oraz podmiotów oferujących pomoc prawną dla frankowiczów. Nasze artykuły regularnie publikowaliśmy w mediach oraz portalach internetowych. W 2020 r. postanowiliśmy stworzyć portal dzięki któremu każdy posiadacz kredytu frankowego znajdzie w jednym miejscu wszystkie niezbędne informacje. Tak powstał FrankNews.pl Materiały zamieszczone w serwisie Franknews.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad prawnych. Franknews.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie. Zamieszczone materiały są subiektywnymi wypowiedziami autorów.

Related Articles

Najnowsze