PLN - Polski złoty
CHF
4,47
czwartek, 13 czerwca, 2024

Kredyty we frankach mBank, Getin, Santander, PKO BP i inne sądy unieważniają EKSPRESOWO

Zainteresowanie sprawami frankowymi nie maleje, a wręcz przeciwnie, z każdym miesiącem składane są kolejne pozwy i przybywa po kilka tysięcy nowych postępowań sądowych, więc już jakiś czas temu przewidywano, że wkrótce sądy nie będą w stanie „przerobić” takiej ilości spraw i na wyrok przyjdzie frankowiczom czekać nawet kilka lat. Prognozy te nie okazały się jednak trafne, gdyż procesy frankowe toczą się bardzo sprawnie, co jednak ważne, to nie jest kwestia szczęścia czy przypadku, lecz trend ten stanowi doskonałe odzwierciedlenie sytuacji kredytobiorców w sądach w całym kraju.

Nie ma najmniejszych wątpliwości, że sądy są po stronie frankowiczów i w pełni uwzględniają ich roszczenia, natomiast dla banków statystyki są wręcz druzgocące.

Co więcej, korzystne orzeczenie to nie wszystko, sprawy frankowe naprawdę potrafią zostać przeprocesowane w ekspresowym tempie i tutaj również to nie jest kwestia szczęścia, lecz dobrej i sprawdzonej taktyki procesowej prawnika działającego w imieniu kredytobiorcy. Jeśli więc chcesz szybko unieważnić swoją umowę kredytu frankowego, skorzystaj z pomocy doświadczonych w sprawach frankowych kancelarii.

Prawomocny wyrok w sprawie frankowej w rok? Nie ma problemu.

Dokładnie tak, niespełna 12 miesięcy trwało postępowanie o unieważnienie umowy kredyty frankowego, która zawarta została z bankiem Santander. Kredytobiorców w procesie reprezentowała Kancelaria Adwokacka Pawła Borowskiego, a całe postępowanie toczyło się w apelacji wrocławskiej.

W pierwszej instancji korzystny dla kredytobiorców wyrok został wydany w dniu 4 listopada 2021 r. przez Sąd Okręgowy w Świdnicy, sygn. akt: I C 789/21, i już wówczas Sąd stwierdził nieważność zawartej umowy kredytowej.

Z wyrokiem tym nie zgodził się jednak bank, więc jak się można było spodziewać, orzeczenie zostało zaskarżone apelacją, finalnie jednakże bank musiał pogodzić się z porażką.

W drugiej instancji sprawa rozpoznawana była przez Sąd Apelacyjny we Wrocławiu, 29 kwietnia 2022 r., sygn. akt: I ACa 2/22, zapadło zatem orzeczenie, którym apelacja banku została oddalona, tym samym więc, prawomocny stał się wyrok unieważniający umowę o kredyt frankowy.

Postępowanie w drugiej instancji trwało tylko 4 miesiące, a Sąd decydował się na przeprowadzenie zaledwie jednej rozprawy. Umowa kredytowa została więc prawomocnie unieważniona w ekspresowym wręcz tempie, a kredytobiorcy nie muszą już dłużej się martwić spłatą kredytu, który stale się powiększał pomimo terminowego opłacania wszystkich rat.

Inne banki też szybko przegrywają.

Postępowanie przeciwko bankowi Santander to nie jedyny przykład szybkiego procesu prowadzonego przez Kancelarię Adwokacką Pawła Borowskiego, gdyż niewiele dłużej, trwało postępowanie o unieważnienie umowy frankowej PKO BP przed szczecińskimi sądami.

Orzeczenie w pierwszej instancji zostało wydane w dniu 26 lipca 2021 r. (sygn. akt: I C 1227/20), i wówczas Sąd Okręgowy w Szczecinie stwierdził nieważność umowy odnoszącej się do franka szwajcarskiego, którą kredytobiorcy zawarli z bankiem PKO. Banki nie mają jednak w zwyczaju przedwczesnego składania broni, dlatego od wyroku Sądu Okręgowego została złożona apelacja i sprawa trafiła na wokandę Sądu Apelacyjnego w Szczecinie.

Orzeczenie sądu drugiej instancji zostało wydane w dniu 29 kwietnia 2022 r., sygn. akt: I ACa 667/21, a postępowanie przed sądem drugiej instancji trwało trochę ponad 7 miesięcy i wówczas odbyła się tylko jedna rozprawa, która zakończyła się wydaniem wyroku.

Jak się można było spodziewać, apelacja banku została oddalona, kredytobiorcy uzyskali więc prawomocny wyrok unieważniający ich umowę kredytową w 18 miesięcy od wniesienia pozwu.

Przeczytaj: Frankowiczu sprawdź jakie „sztuczki” stosowały banki aby sprzedać kredyt. U Ciebie też tak było?

Niewiele dłużej, bo 20 miesięcy, trwało natomiast postępowanie przeciwko Getin Bank. Kancelaria Adwokacka Pawła Borowskiego korzystny dla kredytobiorcy wyrok uzyskała przed Sądem Apelacyjnym w Warszawie w dniu 9 maja 2022 r., sygn. akt: VI ACa 687/21.

Sprawę w pierwszej instancji rozpoznawał Sąd Okręgowy w Warszawie, który wyrokiem z dnia 15 czerwca 2021 r., sygn. akt: XXV C 413/21, ustalił nieważność zawartej umowy kredytowej. Od tego wyroku apelację wniósł bank, więc sprawa trafiła do sądu wyższej instancji, choć na niewiele się to zdało, bo wyrok Sądu Okręgowego został utrzymany.

Sąd apelacyjny podkreślił, iż w zawarta umowa kredytowa była obarczona dwoma podstawowymi błędami, odesłaniem do tabel kursowych banku oraz wadliwą konstrukcją indeksacji.

Przede wszystkim, kredytobiorca nie uzyskał jasne i pełnej informacji na temat kredytu, a ponadto, bank nie przekazał kredytobiorcy wszystkich wymaganych informacji i w ten sposób został on wprowadzony w błąd.

Frankowicz powinien więc wiedzieć na co się godzi i jakie ryzyko wynika z zawartej umowy, a bank powinien to ryzyko mu przedstawić.

Oświadczenie złożone przez kredytobiorcę dotyczące ryzyka nie jest wystarczające, gdyż ma charakter blankietowy, a zatem zaciągając kredyt frankowy kredytobiorca nadal nie wiedział na co się godzi.

Zobacz: Co jeśli Getin Bank upadnie? Czy trzeba będzie nadal spłacać kredyt we frankach?

Postępowanie przed sądem drugiej instancji trwało nieco ponad 8 miesięcy, wyznaczona została tylko jedna rozprawa, a cały proces zakończył się bardzo szybko.

Sądy w Warszawie i we Wrocławiu również po stronie frankowiczów.

Wyrokiem z dnia 28 kwietnia 2022 r. (sygn. akt: I ACa 1570/21), Sąd Apelacyjny we Wrocławiu, po 21 miesiącach od wniesienia pozwu, zakończył spór frankowiczów z bankiem Millennium.  Kredytobiorcy w tej sprawie również byli reprezentowani przez Kancelarię Adwokacką Pawła Borowskiego, a sądy obydwóch instancji nie miały wątpliwości, że zawarty kontrakt należy unieważnić.

Pierwszy wyrok w sprawie zapadł 23 czerwca 2021 r. przed Sądem Okręgowym we Wrocławiu (sygn. akt: XII C 721/20), jednak po apelacji banku, sprawa trafiła do sądu wyższej instancji. Sąd Apelacyjny nie zgodził się z twierdzeniami banku zawartymi w odwołaniu i wskazał m.in. że bank nie wykazał by umowa kredytowa była indywidualnie negocjowana z kredytobiorcami.

Ważne: SZTUCZNA INTELIGENCJA dla Frankowiczów sprawdzi w 2 min czy możesz pozwać bank

Jednocześnie Sąd podkreślił, iż uzgodnienie to musi być realne, a nie jedynie czysto teoretyczne. O uzgodnieniach nie może więc być mowy, gdy to bank przygotowuje wcześniej umowę, a kredytobiorca może się z nią tylko zapoznać i ją podpisać. Proces przed sądem drugiej instancji trwał tylko pięć miesięcy.

Z kolei dwa lata trwało postępowanie w sądach warszawskich, które zakończyło się prawomocnym wyrokiem wydanym w dniu 25 lutego 2022 r., sygn. akt: V ACa 418/21. Orzeczenie w pierwszej instancji zostało wydane przez Sąd Okręgowy w Warszawie dnia 23 kwietnia 2021 r., natomiast po apelacji banku sprawa trafiła do Sądu Apelacyjnego w Warszawie.

Sąd drugiej instancji w całości podzielił ustalenia Sądu Okręgowego, zatem wyrok sądu niższego rzędu, którym umowa o kredyt frankowy została unieważniona, został utrzymany i stał się prawomocny. W przedmiotowej sprawie kredytobiorców również reprezentował adwokat Paweł Borowski z Kancelarii Adwokackiej Pawła Borowskiego.

FrankNews
FrankNews
FrankNews.pl składa się z ekspertów od spraw frankowych, prawników, dziennikarzy. Aktywnie śledzimy rozwój problematyki frankowej już od 2014 r, obserwujemy rozwój orzecznictwa oraz podmiotów oferujących pomoc prawną dla frankowiczów. Nasze artykuły regularnie publikowaliśmy w mediach oraz portalach internetowych. W 2020 r. postanowiliśmy stworzyć portal dzięki któremu każdy posiadacz kredytu frankowego znajdzie w jednym miejscu wszystkie niezbędne informacje. Tak powstał FrankNews.pl Materiały zamieszczone w serwisie Franknews.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad prawnych. Franknews.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie. Zamieszczone materiały są subiektywnymi wypowiedziami autorów.

Related Articles

Najnowsze