PLN - Polski złoty
CHF
4,35
wtorek, 23 kwietnia, 2024

Kancelarie Frankowiczów podważają statystyki wygranych podawane przez Getin Bank

Prawnicy reprezentujący Frankowiczów coraz częściej odnoszą się do danych podawanych przez banki. Tym razem informacje na swoim profilu Facebook przekazała jedna z warszawskich kancelarii. Według zamieszczonych informacji w ciągu ostatniego miesiąca Getin Noble Bank przegrał w przynajmniej 6 sprawach frankowych.

Getin Noble Bank twierdzi, że doskonale radzi sobie z procesami sądowymi

Nie tak dawno Getin Noble Bank opublikował komunikat, w którym zapewniał, że nie ma problemów z procesami dotyczącymi kredytów frankowych. Wygrane kredytobiorców miały być symboliczne. Koszty postępowań znacząco przewyższały osiągnięte korzyści. Według banku dotychczas zapadło tylko 9 wyroków. Co prawda dwie sprawy wygrali klienci, ale ich roszczenia nie przekroczyły w sumie kwoty 14 000 zł. Czy takie deklaracje są zgodne z prawdą? Czy raczej chodzi o straszenie nie do końca świadomych klientów? Getin Noble Bank to bank, który ma w swoim portfelu kredyty frankowe na łączną kwotę około 8 miliardów złotych. Udawanie twardego gracza może się bardzo opłacać.

Getin Noble Bank przegrał w przynajmniej 6 sprawach w ciągu ostatniego miesiąca

O przegranych sprawach Getin Noble Banku informuje na Facebooku radca prawny Radosław Górski. Według niego w ciągu ostatniego miesiąca zapadło 6 wyroków unieważniających umowy kredytowe. Przegrane miały miejsce na przełomie maja i kwietnia w Warszawie i Szczecinie. Jedna z nich zakończyła się prawomocnym wyrokiem.

Wszystkim klientom Górskiego udało się uzyskać unieważnienie umowy. To rozwiązanie wyjątkowo korzystne dla kredytobiorcy. Po takim wyroku trudno mówić o symbolicznej wygranej. Dług kredytobiorcy zostaje zredukowany do wartości różnicy między kwotą wypłaconą mu przez bank, a sumą dotychczasowych wpłat. Obciążenie znacząco się zmniejsza. W zależności od kwoty kredytu i szczegółów umowy Frankowicze mogą zaoszczędzić w ten sposób setki tysięcy złotych na jednej umowie.

Getin Noble Bank przemilcza nieprawomocne wyroki

Skąd zatem twierdzenia banku, że przegrane w sądach są rzadkie i mało znaczące? Radca prawny Radosław Górski reprezentujący Frankowiczów przed sądem zauważa, że Getin nie uwzględnia w swoich statystykach spraw przegranych nieprawomocnie. Pomijanie tych wyroków wydaje się jednak bezzasadne. Ani TSUE, ani SN nie zmienią już zdania na temat kredytów we frankach szwajcarskich. Umowy kredytowe zawierające niedozwolone klauzule trudno będzie uznać za ważne i skuteczne. Taki scenariusz wydaje się w tym momencie zupełnie nieprawdopodobny. Getin Noble Bank powinien więc raczej przyjąć do wiadomości swoje przegrane i uwzględnić je w statystykach.

Masowe unieważnienia umów nie omijają Getin Noble Banku

W związku z opisanymi „nieścisłościami” trudno ustalić jak wyglądają dokładne statystyki banku. Dane zebrane przez kancelarie prawne są niekompletne. Wyznaczenie stosunku spraw przegranych do wygranych w skali całego kraju z kilku ostatnich lat wydaje się niemożliwe. Wiadomo jednak, że banki w ostatnich miesiącach masowo przegrywają w sądach. Getin prawdopodobnie nie jest tutaj wyjątkiem i też ma problemy z unieważnieniami umów.

Pomimo niekompletności danych, warto przyjrzeć się statystykom opublikowanym chociażby przez Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu. W ostatnich latach zapadło już wiele wyroków w sprawach Getin Noble Banku. Większość zakończyła się pozytywnie dla kredytobiorców, choć nie jest jeszcze prawomocna. Przyczyną mogą być zawieszenia postępowań spowodowane oczekiwaniem na orzeczenia TSUE i SN.

W ostatnim czasie tendencja uległa jednak zdecydowanej zmianie i sądy powszechne przestały zwlekać. Nie czekają na rozstrzygnięcia z Sądu Najwyższego, tylko samodzielnie wydają wyroki korzystne dla Frankowiczów. Powództwa kredytobiorców są zazwyczaj uwzględniane i dochodzi do unieważnienia umowy bądź jej „odfrankowienia”. Zdarzają się oczywiście sprawy przegrane, ale wynikają one z obecności szczególnych okoliczności takich jak niekonsumencki charakter umowy kredytowej.

FrankNews
FrankNews
FrankNews.pl składa się z ekspertów od spraw frankowych, prawników, dziennikarzy. Aktywnie śledzimy rozwój problematyki frankowej już od 2014 r, obserwujemy rozwój orzecznictwa oraz podmiotów oferujących pomoc prawną dla frankowiczów. Nasze artykuły regularnie publikowaliśmy w mediach oraz portalach internetowych. W 2020 r. postanowiliśmy stworzyć portal dzięki któremu każdy posiadacz kredytu frankowego znajdzie w jednym miejscu wszystkie niezbędne informacje. Tak powstał FrankNews.pl Materiały zamieszczone w serwisie Franknews.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad prawnych. Franknews.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie. Zamieszczone materiały są subiektywnymi wypowiedziami autorów.

Related Articles

2 KOMENTARZE

Najnowsze