PLN - Polski złoty
CHF
4,57
sobota, 19 lipca, 2025

Paraliż w Lublinie! Frankowicze usłyszą wyrok dopiero w 2027 roku. Ujawniamy oficjalne dane z Sądu

Przed kilkoma dniami opublikowaliśmy najnowsze dane statystyczne z Sądu Apelacyjnego w Lublinie, dotyczące między innymi wpływu spraw frankowych oraz stopnia jego opanowania przez tamtejszy I Wydział Cywilny. Po publikacji tekstu skontaktował się z nami Prezes Sądu, który przekazał nam znacznie pełniejsze dane dotyczące sytuacji frankowiczów z tej apelacji. Po zapoznaniu się ze statystykami sądu w szerszym kontekście zdecydowaliśmy się przekazać naszym Czytelnikom ważne aktualizacje, a także wyjaśnić pewne nieścisłości, które pojawiły się w poprzednim materiale.

Z tego artykułu frankowicze dowiedzą się:

  • jak długo trzeba czekać na rozprawę apelacyjną w Lublinie
  • ile przeciętnie spraw przypada na sędziego I Wydziału Cywilnego SA w Lublinie
  • ile spośród tych spraw dotyczy kredytów we franku szwajcarskim
  • jakie jest przybliżone pokrycie wpływu w tej jednostce
  • jak Sąd Apelacyjny w Lublinie podchodzi do rozpatrywania wniosków o zabezpieczenie roszczeń.

Aktualizacja danych z Sądu Apelacyjnego w Lublinie: I Wydział Cywilny został zdominowany przez pozwy frankowiczów

Uważni Czytelnicy naszego portalu z pewnością dostrzegli, że ostatnimi czasy nie szczędzimy gorzkich słów pod adresem przedstawicieli Ministerstwa Sprawiedliwości, którzy zawodzą na wielu polach – od ustawy frankowej zaczynając, na regulacji rynku usług prawnych kończąc. Podobnych słów krytyki nie kierujemy zwykle pod adresem samych sądów, które naszym zdaniem, poza naprawdę drobnymi wyjątkami, robią, co w ich mocy, by obywatele mieli szansę na uzyskanie wyroków w swoich sprawach w rozsądnym czasie. Osiągnięcie tego celu nie zawsze jest możliwe, z wielu powodów, a jednym z nich jest oczywiście istna lawina pozwów frankowych, która spłynęła na te sądy w latach 2020-2025. I reakcja banków, które, mimo jednoznacznego orzecznictwa, wyczerpują dostępne możliwości procesowe celem przedłużenia postępowań.

Redakcja naszego portalu ogromnie ceni sobie zaangażowanie, z jakim sądy podchodzą do rzetelnego, kompleksowego formułowania odpowiedzi na zadawane przez nas, często bardzo złożone, pytania. Złożoność tych pytań powoduje, że opublikowana odpowiedź czasem wymaga sprostowania. To, że sądy same kontaktują się z nami w sprawie takich sprostowań, świadczy o bieżącym śledzeniu przez nie pojawiających się w przestrzeni internetowej komunikatów medialnych i jednocześnie dbałości o to, by przekaz powielany w tych komunikatach był zgodny z rzeczywistością. Po publikacji naszego artykułu z 14 lipca br., poświęconego sytuacji panującej w lubelskiej apelacji, Prezes tegoż sądu, sędzia Jerzy Nawrocki, skontaktował się z nami celem doprecyzowania niektórych zawartych we wspomnianym tekście informacji.

Prezes Sądu podkreślił, że przesłane do nas dane dotyczyły wyłącznie spraw, które wpłynęły do tej jednostki od 1 stycznia 2025 roku do dnia odpowiedzi na wniosek. Również rozstrzygnięcia, o których poinformowaliśmy w tekście, dotyczyły tych nowo zarejestrowanych sporów. W związku z tym wskaźnik opanowania wpływu, wynoszący 4,7 proc., który podaliśmy w tekście, jest niezgodny ze stanem faktycznym – w momencie jego obliczania nie dysponowaliśmy pełnymi danymi, tj. liczbą wyroków wydanych w bieżącym roku w odniesieniu do wszystkich spraw, a nie tylko tych, które sąd zarejestrował od 1 stycznia br. Prezes SA w Lublinie wyjaśnił też, jakiego rodzaju zakończenia postępowań uwzględnia statystyka opublikowana przez nas 4 dni temu:

Dotyczą zatem wyłącznie rozstrzygnięć formalnych w sprawach, w których apelacja podlegała odrzuceniu ze względu na braki formalne apelacji, bądź w których apelacja została cofnięta przez stronę wnoszącą apelację, bądź w sprawach, w których strona powodowa w postępowaniu apelacyjnym cofnęła pozew, ze względu na zawartą ugodę. W takich sytuacjach postępowanie apelacyjne kończy się wydaniem postanowienia o umorzeniu postępowania, które nie oznacza merytorycznego rozpoznania sprawy, a jedynie zakończenia postępowania apelacyjnego z przyczyn formalnych.”

W tym samym piśmie Prezes Sądu Apelacyjnego w Lublinie przesłał nam szersze dane, tzn. takie pozwalające wyliczyć realny wskaźnik opanowania wpływu. Ponadto udzielił nam kilku dodatkowych informacji, które mogą się okazać dla frankowiczów niezwykle cenne. Wpierw jednak zajmijmy się zaktualizowanymi danymi dotyczącymi wpływu i załatwialności spraw cywilnych, w tym oczywiście tych frankowych.

Dane z Sądu Apelacyjnego w Lublinie: stan referatów w I Wydziale Cywilnym

Jak zostało już wspomniane w tekście z 14 lipca br., sprawy frankowe są rozpatrywane w Sądzie Apelacyjnym w Lublinie przez I Wydział Cywilny, w którym orzeka 14 sędziów. Poniżej prezentujemy stan referatów poszczególnych sędziów na dzień 30 czerwca br. Pierwsza liczba przy nazwisku danego sędziego odnosi się do wszystkich spraw w referacie zarejestrowanych w repertorium ACa, druga dotyczy spraw z repertorium AGa, a trzecia zawiera w sobie wyłącznie sprawy frankowe.

Sędzia ACa AGa Frankowe
SSA Ewa Bazelan 267 7 195
SSA Jarosław Błaziak 236 13 169
SSA Piotr Czerski 249 8 184
SSA Adam Czerwiński1 171 4 127
Elżbieta Jakubiec 240 7 190
Magdalena Kuczyńska2 203 6 155
Tomasz Lebowa 243 12 193
Walentyna Łukomska–Drzymała 240 12 182
Ewa Mierzejewska 228 8 181
Jerzy Nawrocki3 141 4 92
Krzysztof Niezgoda 230 6 186
Bożena Oworuszko4 148 8 123
Mariusz Tchórzewski5 198 13 149
Jolanta Terlecka 220 14 172

¹ pełniący funkcję Przewodniczącego Wydziału (wskaźnik przydziału 0,6)

² pełniąca funkcję Rzecznika Prasowego ds. cywilnych (wskaźnik przydziału 0,8)

³ pełniący funkcję Prezesa Sądu Apelacyjnego w Lublinie (wskaźnik przydziału 0,3)

⁴ pełniąca funkcję wizytatora ds. cywilnych (wskaźnik przydziału 0,6)

⁵ pełniący funkcję Zastępcy Przewodniczącego Wydziału (wskaźnik przydziału 0,8)

Łącznie więc sędziowie I Wydziału SA w Lublinie mają w swoich referatach 3014 spraw z repertorium ACa, w tym 2298 spraw o symbolu 049 cf, a także 122 sprawy z repertorium AGa, w którym zarejestrowane są sprawy gospodarcze.

Wniosek: sprawy frankowe stanowią 76,2 proc. wszystkich spraw cywilnych, które ma do rozpatrzenia I Wydział Cywilny Sądu Apelacyjnego w Lublinie. Jest to więc liczba bardzo zbliżona do średniej ogólnopolskiej odnoszącej się do udziału spraw o symbolu 049 cf w repertorium ACa. Średnia ta wynosi – według danych z Ministerstwa Sprawiedliwości – 75 proc.

Przeciętny sędzia I Wydziału SA w Lublinie ma w referacie 224 sprawy, z czego średnio 164 odnoszą się do kredytów frankowych.

Sąd Apelacyjny w Lublinie: wyroki wydane od 1 stycznia 2025 roku

Teraz najbardziej interesująca część, czyli dotycząca faktycznej liczby wyroków wydanych przez sędziów I Wydziału Cywilnego Sądu Apelacyjnego w Lublinie w okresie od 1 stycznia br. do 30 czerwca br. I znów pierwsza liczba przy nazwisku sędziego dotyczy spraw z repertorium ACa, druga spraw z repertorium AGa a trzecia to wyłącznie wyroki w sprawach frankowych. Lista zawiera 16 nazwisk. Sędzia Ewa Popek przeszła 1 maja br. w stan spoczynku, a sędzia Agnieszka Wojnarowicz – Posłuszna jest sędzią delegowaną z Sądu Okręgowego w Lublinie.

Sędzia ACa AGa Frankowe
Ewa Bazelan 64 8 39
Jarosław Błaziak 62 6 37
Piotr Czerski 70 9 34
Adam Czerwiński 32 5 16
Elżbieta Jakubiec 71 11 37
Magdalena Kuczyńska 62 9 41
Tomasz Lebowa 70 8 38
Walentyna Łukomska–Drzymała 52 12 22
Ewa Mierzejewska 63 9 37
Jerzy Nawrocki 27 6 19
Krzysztof Niezgoda 70 8 37
Bożena Oworuszko 40 6 11
Mariusz Tchórzewski 64 3 37
Jolanta Terlecka 48 8 29
Ewa Popek 36 4 5
Agnieszka Wojnarowicz–Posłuszna 1 0 0
Łącznie 832 112 439

 

Łącznie więc w I półroczu 2025 roku sędziowie I Wydziału Cywilnego wydali 832 wyroki w sprawach ACa i 112 wyroków w sprawach AGa. W sprawach o symbolu 049 cf wydano 439 wyroków. 52,8 proc. orzeczeń w sprawach cywilnych wydanych w tym okresie przez tę jednostkę odnosiło się do spraw frankowych.

Jaki był przybliżony wskaźnik opanowania wpływu za ten okres? Aby go obliczyć, musimy powrócić do danych z poprzedniego tekstu, w którym publikowaliśmy informację o wpływie nowych spraw frankowych za okres od 1 stycznia do 10 lipca br., który wyniósł 1016. Przybliżony wskaźnik opanowania wpływu dla spraw o symbolu 049 cf wyniósł więc w Sądzie Apelacyjnym w Lublinie 43,2 proc. Należy przy tym podkreślić, że analizowane okresy różnią się od siebie, a ten dotyczący wpływu jest o 10 dni dłuższy niż dotyczący „załatwialności” spraw, co ma wpływ na prezentowany wynik. Nie da się jednak nie zauważyć, że statystyka ta wygląda dużo bardziej optymistycznie niż ta, którą zaprezentowaliśmy w poprzednim naszym tekście.

Frankowicze z Lublina, których sprawy wpłynęły do apelacji w ostatnich miesiącach, poczekają na rozprawę do… 2027 roku

Z danych, które otrzymaliśmy z Sądu Apelacyjnego w Lublinie wynika, że sytuacja tej jednostki nie należy do łatwych, co oczywiście znajduje swoje odzwierciedlenie w postępowaniach frankowiczów, czekających tam na prawomocne unieważnienia umów. Referaty sędziów są obciążone ponad miarę sprawami o symbolu 049 cf, i nie chodzi tu jedynie o same apelacje od wyroków wydanych przez sądy okręgowe. Należy mieć na uwadze, że Sąd Apelacyjny zajmuje się ponadto postępowaniami zażaleniowymi, wśród których dominują te z repertorium ACz (gdzie, jak przypuszczamy, mogą przeważać zażalenia banków na postanowienia sądów okręgowych o przyznaniu kredytobiorcom zabezpieczenia roszczenia). W I półroczu 2025 roku lubelscy sędziowie I Wydziału Cywilnego Sądu Apelacyjnego otrzymali do rozpatrzenia 950 spraw z repertorium ACz, 82 z repertorium AGz, 56 z repertorium ACo, 10 z repertorium AGo oraz 29 z repertorium S.

Prezes Sądu potwierdził nasze przypuszczenia dotyczące niemożności wygenerowania danych dotyczących wyłącznie spraw o zabezpieczenie w sprawach frankowych:

Jeżeli chodzi o sprawy, w których sędziowie I Wydziału Cywilnego Sądu Apelacyjnego w Lublinie orzekali w przedmiocie zabezpieczenia, to nie podlegają one odrębnej symbolizacji i rejestracji w jakimkolwiek urządzeniu repertoryjnym, dlatego brak jest możliwości wygenerowania przy pomocy systemu biurowego SAWA rzetelnej informacji w tym zakresie. Stwierdzić jednak należy, że w przeważającej większości spraw rozwodowych oraz frankowych (i nie tylko) wpływają wnioski o zabezpieczenie i podlegają one pilnemu rozpoznaniu.”

Frankowicze, których sprawy trafiły (lub w niedalekiej przyszłości trafią) do I Wydziału Cywilnego Sądu Apelacyjnego w Lublinie, z pewnością zastanawiają się, ile będą musieli czekać na termin pierwszej rozprawy. Niestety, nie mamy dla nich dobrych wieści. Z informacji przekazanych nam przez Prezesa Sądu wynika, że czas oczekiwania na termin rozprawy apelacyjnej w sprawach frankowych przekracza tam obecnie 24 miesiące, licząc od daty wpływu akt do Sądu Apelacyjnego. To zaś oznacza, że frankowe sprawy apelacyjne, których wpływ do tego sądu miał miejsce po 1 stycznia 2025 roku, będą rozpoznawane dopiero w 2027 roku.

Naszym zdaniem trudno nie łączyć tego faktu z opieszałymi działaniami Ministerstwa Sprawiedliwości, które:

  • wciąż zwleka z udostępnieniem sądom (w ramach Digitalnego Asystenta Sędziego) kalkulatora pozwalającego na automatyczne rozliczenie stron procesu, a także stezowanej bazy wyroków TSUE
  • swoimi dotychczasowymi decyzjami utwierdza banki w przekonaniu, że mają one szanse na uniknięcie części odpowiedzialności finansowej za wprowadzenie abuzywnych postanowień do umów z klientami
  • zapowiada zmiany legislacyjne, które udostępnią bankom możliwość odzyskania części opłaty za wniesione sprawy o zwrot kapitału, także toczące się przed sądem II instancji – banki będą mogły cofać swoje powództwa/apelacje i korzystać z potrącenia w ramach postępowania zainicjowanego przez kredytobiorcę
  • czeka z automatycznym zabezpieczeniem roszczeń kredytobiorców do momentu wejścia w życie ustawy frankowej.

Katastrofy w sądach apelacyjnych można było uniknąć: Ministerstwo Sprawiedliwości od dawna dysponowało informacjami, z których wynikało, że sądy okręgowe zwiększają swoje tempo orzecznicze. Resort wiedział też, że banki masowo apelują od niekorzystnych dla siebie wyroków sądów I instancji, jak również że zaskarżają postanowienia o zabezpieczeniu roszczenia, wbrew jednoznacznemu orzecznictwu TSUE. Mimo to pierwszy frankowy wydział apelacyjny powstał dopiero na początku tego roku i do tej pory żadne miasto poza Warszawą nie doczekało się podobnej wyspecjalizowanej komórki drugoinstancyjnej, która „przejęłaby” frankowy wpływ, odciążając w ten sposób pozostałe wydziały cywilne.

PODSUMOWANIE:

Frankowicze z Lublina, którzy apelują od wyroków sądów I instancji, a także ci, w przypadku których to bank złożył apelację od wyroku stwierdzającego nieważność umowy, muszą uzbroić się w cierpliwość. Lubelska apelacja robi, co tylko może, by opanować frankowy wpływ, ale jej moce przerobowe są ograniczone: sprawy o symbolu 049 cf są tam rozpatrywane przez 14 orzeczników, którzy mają łącznie do załatwienia ponad 3 tys. spraw, z czego blisko 2,3 tys. stanowią spory o kredyty w CHF. A liczba ta nie zawiera przecież postępowań zażaleniowych, które każdego miesiąca wpływają do tej jednostki w związku z brakiem zgody banku na przyznanie kredytobiorcy zabezpieczenia.

Teoretycznie do końca bieżącego roku sytuacja tego sądu powinna ulec poprawie – przynajmniej jeśli Ministerstwu Sprawiedliwości uda się wdrożyć na skalę ogólnopolską kluczowe moduły Digitalnego Asystenta Sędziego. Odciążyć lubelskich sędziów może również ustawa frankowa – przynajmniej w kwestii wpływających postępowań zażaleniowych (ustawa ma wprowadzać automatyczne zabezpieczenie roszczenia). Ewentualny realny termin jej wejścia w życie wciąż nie jest jednak znany.

FrankNews
FrankNews
FrankNews.pl składa się z ekspertów od spraw frankowych, prawników, dziennikarzy. Aktywnie śledzimy rozwój problematyki frankowej już od 2014 r, obserwujemy rozwój orzecznictwa oraz podmiotów oferujących pomoc prawną dla frankowiczów. Nasze artykuły regularnie publikowaliśmy w mediach oraz portalach internetowych. W 2020 r. postanowiliśmy stworzyć portal dzięki któremu każdy posiadacz kredytu frankowego znajdzie w jednym miejscu wszystkie niezbędne informacje. Tak powstał FrankNews.pl Materiały zamieszczone w serwisie Franknews.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad prawnych. Franknews.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie. Zamieszczone materiały są subiektywnymi wypowiedziami autorów.

Related Articles

Najnowsze