PLN - Polski zƂoty
CHF
4,35
sobota, 27 kwietnia, 2024

Wynajem mieszkania, nieruchomoƛci a pozew za kredyt we frankach w 2024 r.

Kredyty hipoteczne są zobowiązaniami wieloletnimi, dlatego oczywistym jest, ĆŒe w momencie zawierania umowy kredytowej nie sposĂłb przewidzieć co stanie się np. za 5, 10 lub 15 lat, i zupeƂnie naturalne jest, ĆŒe w trakcie spƂaty kredytu zmienia się sytuacja kredytobiorcy. DuĆŒe zawirowania dotknęƂy m.in. kredytĂłw frankowych, ktĂłre bardzo szybko staƂy się zadƂuĆŒeniem przewyĆŒszającym moĆŒliwoƛci finansowe wielu kredytobiorcĂłw, a to z kolei zmusiƂo zadƂuĆŒonych, do podejmowania wczeƛniej nie planowanych dziaƂaƄ, takich jak np. wynajem zakupionej nieruchomoƛci. Frankowicze rĂłĆŒnymi sposobami prĂłbują więc sobie poradzić z udĆșwignięciem zadƂuĆŒenia, powstaje jednak pytanie czy dziaƂania te nie zamknęƂy im drogi do uniewaĆŒnienia zawartej umowy kredytowej?

Wynajem mieszkania, a roszczenia przysƂugujące frankowiczowi.

W sądach toczy się ponad 180 tysięcy postępowaƄ przeciwko bankom mających za przedmiot uniewaĆŒnienie frankowej umowy kredytowej, jak rĂłwnieĆŒ zapadƂo juĆŒ kilka tysięcy prawomocnych korzystnych dla frankowiczĂłw rozstrzygnięć, a wszystko to za sprawą dyrektywy 93/13 w sprawie nieuczciwych warunkĂłw w umowach konsumenckich.

Wspomniana dyrektywa roztacza nad konsumentami szczegĂłlną ochronę, a w wyniku jej implementacji do polskiego porządku prawnego, wprowadzone zostaƂy regulacje dotyczące klauzul niedozwolonych w umowach zawieranych z konsumentami, zatem kaĆŒdy konsument, ktĂłry podpisaƂ umowę zawierającą takie niedozwolone zapisy, moĆŒe skorzystać z ochrony, ktĂłra z regulacji tych wnika.

ƻądając uniewaĆŒnienia zawartej umowy kredytowej frankowicze bardzo często wskazują, iĆŒ zawarta umowa kredytowa zawiera klauzule abuzywne, czyli takie zapisy, ktĂłre nie zostaƂy z kredytobiorcą indywidualnie uzgodnione, a ktĂłre ksztaƂtują jego prawa w sposĂłb sprzeczny z dobrymi obyczajami i jednoczeƛnie raĆŒÄ…co naruszają jego interesy, waĆŒne jest jednak, ĆŒe ze wskazanej ochrony moĆŒe skorzystać tylko konsument.

Za konsumenta uwaĆŒa się osobę fizyczną dokonującą z przedsiębiorcą czynnoƛci prawnej niezwiązanej bezpoƛrednio z jej dziaƂalnoƛcią gospodarczą lub zawodową, zatem, jeƛli kredytobiorca zaciągnąƂ kredyt by kupić mieszkanie/dom w ktĂłrym zamierzaƂ następnie zamieszkać, to status konsumenta takiej osoby jest bezsprzeczny i dziƛ moĆŒe skutecznie kwestionować zawartą umowę na drodze sądowej.

Wynajem, którego kredytobiorca nie planowaƂ.

Jak to jednak bywa, w ĆŒyciu rĂłĆŒne sytuacje się zdarzają i czasem pierwotne zaƂoĆŒenia się zmieniają, nie rzadkie są więc sytuacje, ĆŒe choć kredytobiorca planowaƂ zamieszkać w zakupionej na kredyt nieruchomoƛci, finalnie musiaƂ ją wynająć.

Wskazana powyĆŒej sytuacja nie pozbawia jednak kredytobiorcy statusu konsumenta, gdyĆŒ najem prywatny nie jest traktowany jako prowadzenie dziaƂalnoƛci gospodarczej, kredytobiorca, ktĂłry wynająƂ swoje mieszkanie/dom jako osoba fizyczna i w sposĂłb niezorganizowany, moĆŒe więc skutecznie domagać się uniewaĆŒnienia zawartej umowy kredytowej powoƂując się na klauzule niedozwolone zawarte w kontrakcie.

W procesie sąd będzie oczywiƛcie badać czy w momencie zawarcia umowy kredytowej kredytobiorca posiadaƂ status konsumenta, podkreƛlić więc wĂłwczas naleĆŒy, ĆŒe kredyt zostaƂ zaciągnięty by zakupić/wybudować nieruchomoƛć dla wƂasnych celĂłw mieszkaniowych, lecz dopiero pĂłĆșniej pojawiƂy się okolicznoƛci, ktĂłre spowodowaƂy, ĆŒe wynajem staƂ się konieczny.

Takimi uzasadnionymi okolicznoƛciami moĆŒe być np. zmiana miejsca pracy i przeprowadzka do innego miasta, lub koniecznoƛć przeniesienia się do większego mieszkania z uwagi na powiększającą się rodzinę.

Nie bez znaczenia dla sądu będzie rĂłwnieĆŒ okolicznoƛć, ĆŒe kredytobiorca nie prowadziƂ dziaƂalnoƛci gospodarczej w momencie podpisywania umowy kredytowej oraz nigdy nie planowaƂ prowadzenia dziaƂalnoƛci z zakresu wynajmu mieszkaƄ. W takiej sytuacji sąd nie powinien mieć najmniejszych wątpliwoƛci, ĆŒe frankowiczowi przysƂuguje ochrona jako konsumentowi i wĂłwczas uniewaĆŒnienie jest jak najbardziej moĆŒliwe.

Jednoosobowa dziaƂalnoƛć gospodarcza, a pozew frankowy.

W nieco bardziej skomplikowanej sytuacji znajdują się osoby, ktĂłre zaciągnęƂy kredyt i prowadziƂy wĂłwczas dziaƂalnoƛć gospodarczą, jednak nie jest tak, ĆŒe ta grupa kredytobiorcĂłw automatycznie zostaje pozbawiona moĆŒliwoƛci uniewaĆŒnienia zawartej umowy kredytowej.

Przede wszystkim, jeĆŒeli kredytobiorca prowadziƂ dziaƂalnoƛć gospodarczą polegającą np. na prowadzeniu kwiaciarni, a kredyt zostaƂ zaciągnięty by zakupić dom/mieszkanie w celu zaspokojenia wƂasnych podstawowych potrzeb mieszkaniowych, to fakt bycia przedsiębiorcą nie zmienia nic w sytuacji procesowej frankowicza, gdyĆŒ nadal jest konsumentem. Z ochrony przewidzianej dla konsumentĂłw skorzystać mogą rĂłwnieĆŒ kredytobiorcy, ktĂłrzy zaƂoĆŒyli dziaƂalnoƛć gospodarczą po zawarciu umowy kredytowej, a takĆŒe osoby, ktĂłre zarejestrowaƂy i częƛciową wykorzystują zakupione na kredyt mieszkanie, do prowadzenia owej dziaƂalnoƛci.

RĂłĆŒne stanowiska sądy prezentują natomiast, gdy umowę frankową kwestionuje przedsiębiorca zajmujący się zawodowo wynajmem mieszkaƄ, gdyĆŒ wĂłwczas kluczowe wykazanie jest w sądzie, ĆŒe zaciągnięty kredyt frankowy nie miaƂ związku z prowadzoną dziaƂalnoƛcią. RozbieĆŒnoƛci w tym zakresie są duĆŒe i ocena statusu konsumenta zaleĆŒy od okolicznoƛci danej sprawy, jednak warto w tym zakresie zwrĂłcić uwagę na wyrok TrybunaƂu Sprawiedliwoƛci UE z 8 czerwca 2023 r.

W orzeczeniu tym TrybunaƂ stwierdziƂ, ĆŒe status konsumenta mogą posiadać takĆŒe osoby, ktĂłre zaciągnęƂy kredyt rĂłwnieĆŒ w celu związanym z prowadzoną dziaƂalnoƛcią gospodarczą. TSUE uznaƂ, iĆŒ pojęcie „konsumenta” obejmuje takĆŒe osobę, ktĂłra zawarƂa umowę kredytu do uĆŒytku częƛciowo związanego z jej dziaƂalnoƛcią gospodarczą lub zawodową, a w częƛci niezwiązanego z tą dziaƂalnoƛcią, wspĂłlnie z innym kredytobiorcą, ktĂłry nie dziaƂaƂ w ramach swojej dziaƂalnoƛci gospodarczej lub zawodowej, jeĆŒeli cel dziaƂalnoƛci gospodarczej lub zawodowej jest tak ograniczony, ĆŒe nie jest on dominujący w ogĂłlnym kontekƛcie tej umowy. Na gruncie powoƂanego orzeczenia kredytobiorcom-przedsiębiorcom Ƃatwiej będzie uniewaĆŒnić zawartą umowę.

Jakie roszczenia przysƂugują kredytobiorcom?

Przeciwko bankom kredytobiorcy mogą tak naprawdę wystąpić z dwoma rodzajami roszczeƄ, na drodze sadowej domagać się bowiem moĆŒna odfrankowienia zawartej umowy kredytowej, lub jej uniewaĆŒnienia.

Odfrankowienie polega na usunięciu z umowy frankowej klauzul stanowiących niedozwolone zapisy umowne (najczęƛciej są to wszystkie klauzule przeliczeniowe) i po takim zabiegu, umowa kredytowa nadal obowiązuje, lecz nie odnosi się juĆŒ do franka szwajcarskiego. PozostaƂe do spƂaty raty ulegają obniĆŒeniu, bank natomiast musi zwrĂłcić kredytobiorcy nadwyĆŒkę, ktĂłra powstaƂa na skutek stosowania przez kredytodawcę wadliwych zapisĂłw i pobierania zawyĆŒonych opƂat. Odfrankowienie nie jest obecnie często dochodzonym roszczeniem – sądy stwierdzają je w okoƂo 3% wygranych spraw przez frankowiczĂłw.

UniewaĆŒnienie umowy kredytowej powoduje natomiast, ĆŒe umowa przestaje istnieć, a kredytobiorca zyskuje tzw. darmowy kredyt, gdyĆŒ po stwierdzeniu niewaĆŒnoƛci przez sąd, frankowicz musi oddać do banku tylko tyle ile rzeczywiƛcie w ramach kredytu otrzymaƂ, bez ĆŒadnych dodatkowych opƂat. UniewaĆŒnienie jest najbardziej opƂacalnym dla kredytobiorcy rozwiązaniem, nic dziwnego więc, ĆŒe zdecydowana większoƛć spraw, ktĂłra toczy się w sądach, dotyczy wƂaƛnie tego rodzaju roszczenia. Obecnie sądy w 97% spraw wygranych przez frankowiczĂłw stwierdzają uniewaĆŒnienie kredytu.

Dziękujemy, ĆŒe przeczytaƂaƛ/eƛ nasz artykuƂ do koƄca.

BądĆș na bieĆŒÄ…co! Obserwuj nas w Wiadomoƛciach Google. Wesprzyj nas poprzez polubienie udostępnienie tego artykuƂu na Facebook i platformie X (Twitter)  

Ɓukasz Banasiak
Ɓukasz Banasiak
Redaktor Franknews. Absolwent dziennikarstwa na UW. Wielbiciel politycznych biografii, reportaĆŒy ksiÄ…ĆŒkowych i filmowych, zwƂaszcza na temat polityki oraz spoƂecznych problemĂłw w wymiarze globalnym i lokalnym. Napisz do mnie lukasz@franknews.pl

Related Articles

Najnowsze