PLN - Polski złoty
CHF
4,78
piątek, 29 września, 2023

Banki przewidują, że 70% frankowiczów pójdzie do sądu?

Wzrost rezerw w branży frankowych może być dopiero początkiem kosztów ponoszonych przez banki z tytułu tych spornych kredytów. Niektóre banki mogą odnotować gigantyczne straty gdyż świadomość frankowiczów o ich wadliwych umowach rośnie z dnia na dzień.

Analitycy mBanku zaktualizowali swoje założenia dotyczące strat wynikających z pozwów składanych przez frankowiczów. Teraz spodziewają się, że branża straci 46 mld zł, w tym 30 mld zł z tytuły spraw przeciwko frankowiczom w sądach.

Zobacz: Ranking Kancelarii Frankowych 

Ponieważ wciąż mamy do czynienia z wieloma rozbieżnościami w orzecznictwie według analityków banków, trudno jest dokładnie oszacować koszty bankowe spowodowane frankiem szwajcarskim.

Kluczową kwestią wpływającą na koszty banków wynikające ze sporów z frankowiczami jest to, czy bank ma prawo do zapłaty za wykorzystanie kapitału przez klienta w przypadku gdy sąd unieważni umowę kredytu frankowego.

Banki zaczęły składać pozwy ale nie wygrały dotąd jeszcze żadnej sprawy o wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z kapitału. Sprzeciw co do możliwości pobierania takiego wynagrodzenia wyrazili jak dotąd Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Rzecznik Finansowy i Rzecznik Praw Obywatelskich.

FrankNews
FrankNews
FrankNews.pl składa się z ekspertów od spraw frankowych, prawników, dziennikarzy. Aktywnie śledzimy rozwój problematyki frankowej już od 2014 r, obserwujemy rozwój orzecznictwa oraz podmiotów oferujących pomoc prawną dla frankowiczów. Nasze artykuły regularnie publikowaliśmy w mediach oraz portalach internetowych. W 2020 r. postanowiliśmy stworzyć portal dzięki któremu każdy posiadacz kredytu frankowego znajdzie w jednym miejscu wszystkie niezbędne informacje. Tak powstał FrankNews.pl Materiały zamieszczone w serwisie Franknews.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad prawnych. Franknews.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie. Zamieszczone materiały są subiektywnymi wypowiedziami autorów.

Related Articles

Najnowsze