Santander myśli nad ugodami dla frankowiczów

0
303
Photo by Armando Arauz on Unsplash

Zarząd Santander wskazuje, iż nie brakuje chętnych, którzy są zainteresowani udogodnieniami w sprawie kredytów frankowych. Mimo wszystko stale wzrasta liczba pozwów w sądach. Bank zarobił w I kwartale znacznie mniej niż w poprzednim roku.

Początkiem roku banki miały bardzo dobre zyski. Santander zarobił w I kwartale ok. 152 mln zł. W ubiegłym roku ten sam bank mógł pochwalić się jeszcze większymi zyskami, który wyniosły 171 mln zł.

Nierozwiązana sprawa kredytów frankowych, które zostały udzielone kilkanaście lat temu stanowi jedno z obciążeń. Santander w I kwartale musiał odłożyć ponad 170 mln zł z tytułu „rezerwy na ryzyko prawne”, a w sumie ma już prawie 477 mln zł.

Do 31.03. w sądzie było 5315 postępowań, których wartość przedmiotu sporu wynosiła 1 mld 128 mln 511 tys. zł. Wśród nich były 2 zbiorowe pozwy. Największy z nich dot. 548 kredytów indeksowanych do franka, którego wartość przedmiotu sporu stanowiła 50 mln 283 tys. zł.

Santander oznajmił, iż woli iść z danym klientem na ugodę zamiast walczyć w sądzie. Zarząd poinformował także o finalizacji etapu konsultacji ze swoimi klientami. Okazuje się, że zainteresowanych się więcej niż się spodziewano. Wychodzi na to, że klienci są skłonni, żeby zawrzeć ugodę, co zdziwiło nawet samych bankowców.

Zarząd poinformował również, iż Santander ma w planach przygotować rekomendację dla swojego właściciela. Ma ona odnosić się do kwestii kredytów walutowych. Wcześniej chciałby on jednak poznać wyrok – TSUE z 29.04 i wyrok Izby Cywilnej Sądu Najwyższego z 11.05. Chcą oni postąpić tak samo jak wcześniej PKO BP.

Prezes powiedział też, iż bank posiada 14 mld zł nadwyżki kapitałowej. Dzięki temu jest on przygotowany na każdy scenariusz, niezależnie jaki on będzie. Pomimo wszystko bardziej korzystne będzie zawarcie porozumienia z klientem niż ewentualne rozstrzyganie sporu w sądzie.

Bądź na bieżąco! Dołącz do społeczności na Facebook lub Twitter

Poprzedni artykułUgoda Z PKO BP czy pozwanie banku – co się bardziej opłaca?
Następny artykułUgody dla frankowiczów PKO BP pod koniec czerwca, kiedy inne banki?
FrankNews.pl składa się z ekspertów od spraw frankowych, prawników, dziennikarzy. Aktywnie śledzimy rozwój problematyki frankowej już od 2014 r, obserwujemy rozwój orzecznictwa oraz podmiotów oferujących pomoc prawną dla frankowiczów. Nasze artykuły regularnie publikowaliśmy w mediach oraz portalach internetowych. W 2020 r. postanowiliśmy stworzyć portal dzięki któremu każdy posiadacz kredytu frankowego znajdzie w jednym miejscu wszystkie niezbędne informacje. Tak powstał FrankNews.pl Materiały zamieszczone w serwisie Franknews.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad prawnych. Franknews.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie. Zamieszczone materiały są subiektywnymi wypowiedziami autorów.