PLN - Polski złoty
CHF
4,54
sobota, 24 lutego, 2024

Jak pozwać bank i unieważnić kredyt we frankach po rozwodzie

Kredyty frankowe przed kilkunastoma laty zaciągały na ogół małżeństwa w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych. Niewiele osób martwiło się wtedy potencjalnymi przyszłymi konsekwencjami zaciągnięcia wspólnie kredytu na 20-30 lat, licząc że małżeństwo będzie trwałe. Wiele małżeństw nie wytrzymało jednak próby czasu i doszło do rozwodu. Na szczęście nie jest to sytuacja bez wyjścia, bo od kredytu frankowego można się uwolnić także po rozwodzie i nawet pomimo braku zgody drugiego kredytobiorcy.

  • Rozwód to koniec życia we dwoje, ale nie koniec wspólnego kredytu frankowego. Małżonkowie nadal odpowiadają solidarnie za dług. Mogą też wspólnie żądać w sądzie unieważnienia nieuczciwej umowy frankowej.
  • Pozbyć się długu w CHF można też pomimo braku zgody drugiego ze współmałżonków. Jest to jednak sytuacja trudniejsza i wymaga wsparcia ze strony dobrej kancelarii frankowej.
  • Kredyty denominowane i indeksowane w CHF zawierają klauzule abuzywne, na podstawie których można dochodzić w sądzie ich nieważności. Dostępna online darmowa aplikacja SKANER CHF pozwala samodzielnie wychwycić klauzule niedozwolone w dokumentacji kredytowej.
  • Aktualnie około 97 proc. spraw sądowych z powództwa kredytobiorców frankowych kończy się korzystnymi dla nich wyrokami, przy czym dominują orzeczenia unieważniające umowy kredytowe.

Rozwód a kredyt we frankach

Sytuacja kredytobiorców po rozwodzie nie zawsze jest taka sama. W niektórych przypadkach byli małżonkowie wspólnie decydują się wejść na ścieżkę sądową i walczyć o unieważnienie kredytu. Częściej jednak pozostają skłóceni, wobec czego takie rozwiązanie nie wchodzi w grę. Z każdej z tych sytuacji jest wyjście, chociaż prowadzi do niego inna droga.

Zgodne żądanie unieważnienia umowy frankowej

Rozwód powoduje ustanie wspólności majątkowej, jednak kredytobiorcy odpowiadają nadal solidarnie za zaciągnięte długi. Od toksycznego kredytu frankowego można się nadal uwolnić.

Najbardziej pożądanym rozstrzygnięciem jest uzyskanie sądowego unieważnienia umowy w sentencji wyroku, co uprawnia m.in. do wykreślenia hipoteki banku z księgi wieczystej nieruchomości. Prawomocny wyrok unieważniający umowę definitywnie kończy spór z bankiem na każdej płaszczyźnie.

Warto jednak pamiętać, że z roszczeniem unieważnienia umowy kredytowej muszą wystąpić wszyscy kredytobiorcy, formułując dodatkowo żądanie zapłaty przez bank równych części nieprawnie pobranych kwot.

Jeżeli po rozwodzie kredyt spłacał jeden z małżonków, sąd powinien na jego rzecz zasądzić wszystkie kwoty, które uiszczał od momentu ustania małżeństwa.

Czasami zdarza się, że jeden z małżonków formalnie przejmuje dług i zobowiązuje się do dalszej spłaty kredytu. W takiej sytuacji może on samodzielnie, jako jedyny kredytobiorca, wystąpić z roszczeniem o unieważnienie umowy kredytowej oraz zwrot przez bank nienależnie pobranych kwot kredytu.

Musi jednak liczyć się z możliwością wezwania przez sąd byłego współmałżonka do uczestnictwa w procesie.

Samodzielny pozew małżonka przeciwko bankowi

Optymistyczny scenariusz zakłada, że byli małżonkowie są zgodni w kwestii unieważnienia kredytu. Co jednak w sytuacji gdy małżonkowie nie mają ze sobą kontaktu lub są na tyle skłóceni, że wyklucza to możliwość złożenia wspólnego pozwu i domagania się razem unieważnienia umowy?

Sprzeciw jednego z kredytobiorców może utrudnić unieważnienie kredytu. W przypadku roszczenia o unieważnienie umowy istnieje tzw. współuczestnictwo konieczne, dlatego prawnicy w tej sytuacji zazwyczaj doradzają kredytobiorcom skierowanie przeciwko bankowi pozwu o zapłatę w związku z nieważnością umowy kredytowej. Nieważność umowy będzie miała tutaj charakter przesłankowy, tzn. będzie określona w uzasadnieniu wyroku, a nie w jego sentencji.

Wyrok przesłankowy może oznaczać konieczność wytoczenia kolejnego powództwa o ustalenie nieważności umowy, dlatego najlepszym wyjściem jest występowanie w sprawie przeciwko bankowi wszystkich kredytobiorców.

Przeczytaj: Unieważnienie kredytu we frankach we Wrocławiu i Warszawie MOŻLIWE jeszcze szybciej

W razie jeśli kredytobiorca zdecyduje się jednak na samodzielny pozew o zapłatę, może dochodzić od banku połowy wpłaconych przed rozwodem rat (jeśli w małżeństwie panował ustrój wspólności majątkowej), a po ustaniu małżeństwa – zwrotu wszystkich wpłaconych przez niego kwot.

W przypadku jeśli zawarta była intercyza, małżonek może dochodzić kwot proporcjonalnie do zawartej umowy, a po rozwodzie wszystkich wpłaconych świadczeń.

Umowy frankowe zawierają klauzule abuzywne, zweryfikuj samodzielnie w SKANER CHF

Umowy kredytów waloryzowanych kursem CHF zawierają niedozwolone postanowienia, które nie są wiążące dla konsumentów (tzw. klauzule abuzywne). Na tej podstawie można w sądzie domagać się unieważnienia umowy lub odfrankowienia kredytu. Dostępne online darmowe narzędzie SKANER CHF wykorzystujące algorytmy sztucznej inteligencji umożliwia samodzielną wstępną weryfikację, czy dokumentacja kredytowa zawiera klauzule abuzywne.

Wystarczy do aplikacji wgrać skany umowy kredytowej, ewentualnych aneksów i regulaminu, a maksymalnie po kilku minutach na wskazany adres mailowy przesyłany jest szczegółowy raport. Co ważne, taką analizę swojej dokumentacji można przeprowadzić anonimowo, po zasłonięciu danych wrażliwych.

Statystyki mówią o miażdżącej przewadze Frankowiczów w sądach

W pierwszej połowie 2022 roku w sądach przybyło około 29,5 tys. spraw z powództwa Frankowiczów. We wszystkich sądach w kraju toczy się już łącznie blisko 150 tys. spraw frankowych. Kredytobiorcy borykający się z rosnącym stale kursem franka nie widzą już innego wyjścia niż pozwanie banku. Masowo idą do sądów i wygrywają ponad 97 proc. spraw. W dodatku sądy wydają ekspresowe korzystne wyroki, a miesięcznie zapada ich coraz więcej.

Dane zebrane przez jedną z kancelarii frankowych mówią o 4 tysiącach wyroków wydanych przez sądy od stycznia do czerwca br. Najwięcej wyroków zapadło w sprawach przeciwko mBankowi (906 wyroków), bankowi PKO BP (576 wyroków) oraz Bankowi Millennium (485 wyroków). 3.917 spraw zakończyło się wygraną Frankowiczów, a tylko 117 postępowań, czyli zaledwie 3 proc., wygrały banki. Wśród korzystnych orzeczeń dominowały wyroki unieważniające umowy kredytowe (3.746 wyroków), a w 166 przypadkach sądy orzekły odfrankowienia kredytów.

FrankNews
FrankNews
FrankNews.pl składa się z ekspertów od spraw frankowych, prawników, dziennikarzy. Aktywnie śledzimy rozwój problematyki frankowej już od 2014 r, obserwujemy rozwój orzecznictwa oraz podmiotów oferujących pomoc prawną dla frankowiczów. Nasze artykuły regularnie publikowaliśmy w mediach oraz portalach internetowych. W 2020 r. postanowiliśmy stworzyć portal dzięki któremu każdy posiadacz kredytu frankowego znajdzie w jednym miejscu wszystkie niezbędne informacje. Tak powstał FrankNews.pl Materiały zamieszczone w serwisie Franknews.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad prawnych. Franknews.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie. Zamieszczone materiały są subiektywnymi wypowiedziami autorów.

Related Articles

Najnowsze