PLN - Polski złoty
CHF
4,49
wtorek, 28 listopada, 2023

Ile traci co rok Frankowicz jeśli nie pozywa banku?

Jarosław Kaczyński doradził Frankowiczów szturm na sądy, a oni posłuchali. Nie ma przy tym czemu się dziwić, gdyż na pomoc rządu lub prezydenta w ulżeniu frankowym obciążeniom kredytowym się nie doczekano. Zabrakło także wiążącej decyzji ze strony Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który odpowiedzialność za rozwiązanie kwestii frankowej scedował na sądy w Polsce.

Sąd Najwyższy naszego kraju zaś odłożył wydanie orzeczenia, obiecując takowe na jesień. Czy jednak to nie jest jedna z kolejnych obietnic, które zostaną następnie odłożone i dlaczego SN chce zbierać opinie w sprawie Frankowiczów nawet u Rzecznika Praw Dziecka?

Na pomoc kancelarie prawnicze i sądy

Sprawy frankowe są obecnie w gestiach sądów, a pracujący w nich sędziowie są znacznie przychylniej nastawieni do Frankowiczów aniżeli do banków. Przewalutowania albo unieważnienia umów są wyrokami występującymi w aż 90 procentach wszystkich spraw, tak mówi najnowszy raport Banku Pekao. Dlatego obecnie kancelarie prawnicze zajmujące się sprawami frankowymi zachęcają właścicieli kredytów frankowych do walki z bankami w sądach.

Brak pozwu o odfrankowienie – obecna roczna strata ok. 8 700 złotych

Odfrankowanie kredytu jest po prostu przewalutowaniem go na złotówki, ale w taki sposób, że kredyt od początku jest traktowany jako złotówkowy, a z zachowaniem takiego oprocentowania jak przy kredycie walutowym, czyli niższego. Natomiast unieważnienie to zwrot przez bank sumy wpłaconych przez kredytobiorcę rat, a ze strony klienta zwrot bankowi pożyczonej kwoty kredytu.

Prawnicy zajmujący się sprawami Frankowiczów potrafią liczyć. W sieci dostępne są kalkulatory dla Frankowiczów na podstawie, których możemy wykonać odpowiednie obliczenia.

Przykładem niech będzie tutaj Frankowicz, który podjął decyzję o wystąpieniu przeciwko bankowi, który udzielił mu kredytu w wysokości 300 000 zł. Kredyt zaciągnięto 1 czerwca 2005 roku na 30 lat (360 rat).

Według banku obecne zadłużenie tego kredytobiorcy wynosi ok 310 604 zł, a rata wpłacana co miesiąc wynosi ok 1668 zł. Ten sam kredyt po odfrankowieniu wyglądałby zaś tak, że rata miesięczna wynosiłaby ok 936 zł, a całość zadłużenia spadła do 183 015 zł. Jak łatwo policzyć zadłużenie zmniejszyłoby się o 127 589 zł, a comiesięczna rata byłaby niższa o 732 zł.

Wybrany przykład pokazuje, że każdy rok zwłoki w podjęciu kroków w sprawie odfrankowienia przynosi kredytobiorcy stratę w wysokości blisko 9 tys. zł. Ponadto wygrana sprawa przynosi dodatkowy zysk, a mianowicie musi dojść do zwrotu przez bank nadpłaconych rat, a w tym przypadku taki zwrot wyniesie niebagatelną kwotę.

Wyliczenia prawników pokazują, że łączna korzyść po odfrankowieniu omawianego kredytu wyniesie aż 232 522 zł, a jeszcze wyższa będzie w wypadku unieważnienia umowy kredytu. Wówczas wyniesie 280 822 zł.

Długie oczekiwanie na werdykt

Ignorowanie faktu, że odfrankowienie kredytu przyniesie ogromną korzyść dla człowieka spłacającego raty kredytu we frankach szwajcarskich nie wchodzi obecnie w grę. Nawet jeżeli można zyskać mniej, gdyż dużo również zależy od tego, w  jaki sposób została skonstruowana umowa kredytowa i jak był spłacany kredyt, to jest o co walczyć. Obecnie problem frankowy dotyczy czegoś innego, a mianowicie coraz bardziej wydłużającego się czasu oczekiwania na sądowy werdykt.

Jak mówi większość prawników z branży frankowej, przebieg takiej sprawy trwa średnio około dwóch lat – do tego okresu zalicza się przy tym rozprawy przed sądami pierwszej i drugiej instancji.

Niestety to jednak nie wszystko, gdyż należy dodać do tego czasu jeszcze okres, w którym oczekuje się na wejście sprawy na wokandę. Ze względu na natłok tego rodzaju spraw ten okres z każdym miesiącem obecnie ulega wydłużeniu. Innymi słowy, im dłużej Frankowicz zwleka z podjęciem kroków, tym dłużej później będzie czekał na rozstrzygnięcie.

Przeczytaj: Pracownicy banków też mogą unieważnić swoje umowy frankowe – wyrok FORTIS BANK

Decyzja o wynajęciu dobrej kancelarii frankowej to jedna z najważniejszych decyzji dlatego przygotowując się do tego warto zapoznać się z naszymi wpisami Jak wybrać kancelarię do sprawy kredytu frankowego? oraz Kredyty frankowe wynagrodzenie kancelarii – Czy premia za sukces zawsze liczona tak samo?

 

FrankNews
FrankNews
FrankNews.pl składa się z ekspertów od spraw frankowych, prawników, dziennikarzy. Aktywnie śledzimy rozwój problematyki frankowej już od 2014 r, obserwujemy rozwój orzecznictwa oraz podmiotów oferujących pomoc prawną dla frankowiczów. Nasze artykuły regularnie publikowaliśmy w mediach oraz portalach internetowych. W 2020 r. postanowiliśmy stworzyć portal dzięki któremu każdy posiadacz kredytu frankowego znajdzie w jednym miejscu wszystkie niezbędne informacje. Tak powstał FrankNews.pl Materiały zamieszczone w serwisie Franknews.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad prawnych. Franknews.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie. Zamieszczone materiały są subiektywnymi wypowiedziami autorów.

Related Articles

Najnowsze