PLN - Polski złoty
CHF
4,58
sobota, 9 grudnia, 2023

Najwięcej spraw o KREDYTY WE FRANKACH w Sądach w Warszawie, Gdańsku, Poznaniu i Wrocławiu

Niedawno opublikowano dane z 45 sądów okręgowych dotyczące liczby nowych spraw frankowych na początku 2022 roku. Wynika z nich, że przez pierwsze dwa miesiące Frankowicze złożyli prawie 10 tys. pozwów, tj. więcej niż w analogicznym okresie minionego roku. Prawie połowa z nich trafiła do Sądu Okręgowego w Warszawie. Kredytobiorcy chętnie pozywają banki także w innych miastach Polski, gdzie sądy zanotowały wzrosty w wymiarze rok do roku o kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt procent. Poza Warszawą, najwięcej pozwów frankowych wpłynęło do Gdańska, Poznania i Wrocławia. Znacznie więcej nowych spraw frankowych w porównaniu do ubiegłego roku zanotowały także sądy w mniejszych miastach, takich jak Siedlce czy Suwałki.

 • Frankowicze nadal szturmują sądy. Tempo napływu nowych spraw frankowych w 2022 roku nie zwalnia. W styczniu i lutym do sądów trafiło blisko 10 tys. pozwów, czyli więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego, kiedy było ich 9,8 tys.
 • Blisko połowa, bo 4542 pozwy wpłynęły do Sądu Okręgowego w Warszawie. Sąd ten cieszy się dużą popularnością wśród Frankowiczów, zwłaszcza od momentu, kiedy zaczął w nim funkcjonować tzw. wydział frankowy (XXVIII Wydział Cywilny), w którym orzeka aktualnie 21 sędziów. Łącznie liczba czynnych spraw, które trafiły do tego wydziału wynosi już ponad 23,5 tys.
 • Znaczne ilości nowych pozwów frankowych wpłynęły także do sądów w innych dużych miastach Polski, zwłaszcza w Gdańsku, Poznaniu, Wrocławiu i Krakowie.
 • Sądy w mniejszych miastach również zanotowały duże przyrosty spraw frankowych. W Siedlcach liczba nowych postępowań wzrosła o 109,1% w skali roku, a w Suwałkach był to skok o 100%.
 • Frankowicze pozywają banki coraz częściej i ta tendencja nie ulegnie zmianie. Czynniki wpływające na zwiększoną skłonność kredytobiorców frankowych do wchodzenia na ścieżkę sądową to niepewna sytuacja gospodarcza, gwałtowny wzrost kursu franka oraz coraz większa skuteczność najlepszych kancelarii frankowych.
 • Doświadczona i wyspecjalizowana kancelaria frankowa znacząco zwiększa szanse na powodzenie sprawy w sądzie. Absolutnie niekonieczne jest posiadanie prawnika ze swojej miejscowości. Najlepsze kancelarie frankowe działają na terenie całej Polski i wygrywają sprawy w sądach w różnych miastach.

Warszawa na czele, dalej inne duże miasta

Początek roku 2022 niewiele zmienił jeżeli chodzi o aktywność kredytobiorców frankowych. W styczniu i w lutym Frankowicze złożyli do sądów 10 tys. nowych pozwów, co jest rezultatem lepszym niż w ubiegłym roku. Jak na dwa miesiące jest to spora liczba, która pokazuje że kredytobiorcy nie odpuszczają bankom. Zwłaszcza tegoroczny styczeń przyniósł znaczący przyrost nowych spraw frankowych tj. 6,3 tys. Dla porównania, w styczniu 2021 roku było ich tylko 4,8 tys.

Największą popularnością wśród Frankowiczów cieszył się Sąd Okręgowy w Warszawie, do którego wpłynęła blisko połowa nowych spraw. Liczba sędziów orzekających w wydziale frankowym zwiększyła się do 21, ale przy ilości 23,5 tys. spraw na biegu oznacza to ponad 1000 spraw na jednego sędziego.

Zobacz: Frankowicze zasypali sąd w Warszawie pozwami ale to nie znaczy, że sprawy muszą trać długo

Coraz więcej kredytobiorców decyduje się na złożenie pozwu do sądu właściwego ze względu na swoje miejsce zamieszkania, co umożliwiają zarówno przepisy Kpc, jak i unijnej dyrektywy 93/13. Wpływa to na zwiększenie napływu nowych spraw do innych sądów na terenie kraju, gdzie zanotowano wzrosty w wymiarze rok do roku o przynajmniej kilkanaście procent. Nierzadko są to skoki rzędu kilkudziesięciu, a nawet ponad stu procent, tak jak miało to miejsce w Siedlcach (wzrost o 109,1%) oraz w Suwałkach (wzrost o 100%).

Oto miasta, do których w styczniu i lutym 2022 trafiło najwięcej nowych spraw frankowych:

 • Warszawa (Sąd Okręgowy) – 4542 pozwy
 • Gdańsk – 725 pozwów
 • Poznań – 511 pozwów
 • Wrocław – 461 pozwów
 • Warszawa Praga – 407 pozwów
 • Kraków – 326 pozwów

Frankowicze pozywają coraz częściej

Liczby doskonale oddają aktualną sytuację w sądach. Frankowicze zalewają sądy pozwami przeciwko bankom. Skłonność do wchodzenia na ścieżkę sądową nie zmalała w porównaniu do ubiegłego roku, który był jak dotąd rekordowy pod względem ilości nowych spraw frankowych.

Z pewnością można stwierdzić, że wzrosła świadomość kredytobiorców frankowych, którzy coraz mocniej zdają sobie sprawę, że proces sądowy i dochodzenie nieważności umowy to jedyny skuteczny sposób na pozbycie się toksycznego zadłużenia w CHF. Na zwiększoną aktywność Frankowiczów wpływa także aktualna sytuacja gospodarcza i geopolityczna.

Najważniejsze czynniki decydujące o tym, że Frankowicze coraz częściej pozywają banki to:

 • niepewność gospodarcza (rosnąca inflacja, wzrost kosztów życia)
 • gwałtowne wzrosty kursu CHF
 • doskonała skuteczność najlepszych kancelarii frankowych zwiększająca szanse na wygraną

Najpierw pandemia, teraz wojna na Ukrainie powoduje niepewność gospodarczą. Pojawia się większy strach o jutro i wzrasta skłonność do podejmowania działań w kierunku pozbycia się kredytu we franku, zwłaszcza że kurs CHF ulega gwałtownym wzrostom. Jak nieprzewidywalny jest kurs szwajcarskiej waluty pokazały pierwsze tygodnie po ataku Rosji na Ukrainę, kiedy frank osiągnął poziom bliski 5 złotych.

Prognozy kursu CHF nie są optymistyczne – helwecka waluta będzie się dalej systematycznie umacniać. Warto zatem rozważyć podjęcie kroków w kierunku pozbycia się zadłużenia.

Dobre Kancelarie Frankowe osiągają skuteczność bliską 100%

Motywacją do działania dla Frankowiczów jest także doskonała skuteczność najlepszych kancelarii frankowych w starciu z bankami. Statystyki wyroków za ubiegły rok pokazały, że banki przegrały około 98% postępowań.

Frankowicze mają miażdżącą przewagę w sądach dzięki wsparciu doświadczonych kancelarii. Doskonałe rezultaty działań Dobre Kancelarie Frankowe osiągają zarówno w sądach w Warszawie, jak i w innych miastach Polski. Większość z tych kancelarii funkcjonuje na terenie całego kraju i obsługuje sprawy przed różnymi sądami. Nie jest więc konieczne posiadanie prawnika ze swojej miejscowości, znacznie ważniejsza jest skuteczność kancelarii.

Sprawdź: Doświadczone Kancelarie Frankowiczów wygrywają z bankami prawie wszystkie sprawy

Dzięki wykorzystaniu kanałów zdalnych kontakt z prawnikiem jest możliwy bez wychodzenia z domu, podobnie jak wymiana dokumentacji. Dlatego śmiało można zdecydować się na prawnika z innego miasta.

Kredytobiorca zazwyczaj musi stawić się przed sądem tylko raz, a coraz częściej sądy rezygnują nawet z przesłuchania powodów. Pozew można więc złożyć zarówno do najbliższego sądu, jak i do sądu właściwego dla siedziby pozwanego banku. Powinien jednak o tym zadecydować dobry prawnik z wyspecjalizowanej w sprawach frankowych kancelarii.

FrankNews
FrankNews
FrankNews.pl składa się z ekspertów od spraw frankowych, prawników, dziennikarzy. Aktywnie śledzimy rozwój problematyki frankowej już od 2014 r, obserwujemy rozwój orzecznictwa oraz podmiotów oferujących pomoc prawną dla frankowiczów. Nasze artykuły regularnie publikowaliśmy w mediach oraz portalach internetowych. W 2020 r. postanowiliśmy stworzyć portal dzięki któremu każdy posiadacz kredytu frankowego znajdzie w jednym miejscu wszystkie niezbędne informacje. Tak powstał FrankNews.pl Materiały zamieszczone w serwisie Franknews.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad prawnych. Franknews.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie. Zamieszczone materiały są subiektywnymi wypowiedziami autorów.

Related Articles

Najnowsze