PLN - Polski złoty
CHF
4,35
poniedziałek, 22 kwietnia, 2024

Szanse na unieważnienie kredytu we frankach w 2022 r. są DUŻE!

Szansa, że bank unieważni umowę o kredyt frankowy jest naprawdę bardzo duża, gdyż linia orzecznicza w sprawach frankowych jest już mocno ugruntowana, jednak nie oznacza to, że po wniesieniu pozwu korzystny wyrok zapadnie automatycznie. Również w przypadku procesów dotyczących frankowych umów kredytowych zdarzają się orzeczenia, które dla kredytobiorców nie są korzystne, dlatego by wygrać proces z bankiem, trzeba się do niego dobrze przygotować. 

Duża liczba wygrywanych przez kredytobiorców postępowań niestety powoduje, że wielu frankowiczów traci czujność i wydaje im się, że proces sądowy to tylko formalność, w rzeczywistości jednak są to jedne z trudniejszych spraw, gdyż dotyczą nie tylko kwestii prawnych, lecz także ekonomii i rynku finansowego, a więc wymagają szerokiej wiedzy, zatem zdecydowanie częściej z korzystnego wyroku cieszą się ci frankowicze, którzy w procesie postanowili skorzystać z pomocy dobrej kancelarii frankowej.

Sądy są zdecydowanie po stronie frankowiczów.

Procesy w sprawach frankowych diametralnie zmieniły się, gdy stanowisko w przedmiocie polskiej umowy o kredyt frankowy wyraził Trybunał Sprawiedliwości UE, po orzeczeniu z października 2019 roku, sądy przestały się bowiem bać unieważniania kontraktów frankowych i trend ten utrzymuje się do dzisiaj. Szacuje się, że obecnie około 95 procent postępowań zainicjowanych przez kredytobiorców i prowadzonych przez dobre Kancelarie Frankowe kończy się orzeczeniem uwzględniającym zgłaszane żądania, a z uwagi iż z roku na rok rośnie również liczba pozwów kierowanych przeciwko bankom, rokrocznie kolejnych kilkanaście tysięcy umów kredytowych jest unieważniana.

Rok 2022 nie zapowiada się pod tym względem inaczej, prawnicy i sądy spodziewają się kolejnych, masowych pozwów, również przez niepewną sytuację na rynku, a że orzecznictwo się nie zmienia, na korzystny wyrok może liczyć zdecydowana większość kredytobiorców walczących w sądach.

Zobacz: Kiedy możesz wygrać z bankiem sprawę sądową o kredyt we frankach?

Z nieoficjalnymi statystykami (a tylko takie są prowadzone na temat wygrywanych przez frankowiczów postępowań sądowych), jest jednak taki problem, że najczęściej nie uwzględniają one wszystkich spraw, które w sądach były prowadzone. Patrząc na statystyki w sprawach frankowych należy zatem mieć na uwadze, że z reguły ujawniane są w nich informacje przekazane przez dobre kancelarie frankowe, które mogą pochwalić się licznymi sukcesami w procesach przeciwko bankom.

Ogólne statystyki w tym zakresie nie są prowadzone, a zatem trudno oszacować jak wiele spraw prowadzonych przez kancelarie działające w formie spółek z ograniczoną odpowiedzialnością oraz przez kancelarie mniej znane, które nie ujawniają swoich wyroków (a takich jest sporo), jest przegrywanych.

Możliwe więc, że liczba wygrywanych przez frankowiczów procesów jest trochę mniejsza, co jednak ważne, szanse na wygraną kredytobiorca może zwiększyć, właśnie poprzez zaangażowanie do sprawy dobrej kancelarii frankowej.

Dobry prawnik gwarantem sukcesu w sprawie frankowej.

Analizując przegrane przez frankowiczów postępowania i wydane w tych sprawach wyroki, można dojść do wniosku, że sprawa zakończyła się fiaskiem nie dlatego, że umowa o kredyt nie była wadliwa, a bank w tej konkretnej sprawie działał zgodnie z prawem, lecz dlatego, że proces z bankiem nie był umiejętnie prowadzony, więc bank skrupulatnie wykorzystał wszystkie błędy popełnione przez frankowicza.

Takie przypadku najczęściej mają miejsce, gdy kredytobiorca postanawia samodzielnie prowadzić proces sądowy, lub gdy sprawa jest prowadzona przez kancelarię bez odpowiedniego doświadczenia, dlatego by wygrać proces sądowy z bankiem, należy do sprawy zaangażować dobrego prawnika.

Dobry prawnik to taki, który może pochwalić się dużym doświadczeniem w prowadzeniu sporów na tle frankowych umów kredytowych, dla frankowicza jest to bowiem gwarancja, że jego pełnomocnik będzie znał specyfikę tego rodzaju spraw, będzie miał wypracowane sprawdzone rozwiązania i strategię, a także będzie wiedział jak poradzić sobie z argumentami wysuwanymi przez bank i jednocześnie będzie umiał przekonać sąd do prezentowanego stanowiska.

W przypadku spraw frankowych dobry pełnomocnik jest tak naprawdę na wagę złota. Zdarzały się już sytuacje, że dobrze napisany pozew tak naprawdę zamykał sprawę, gdyż sądy wydawały wówczas przychylne kredytobiorcom wyroki bardzo szybko i bez przeprowadzenia rozprawy, czyli dla frankowicza takie postępowanie było wręcz idealne.

Wybierając prawnika/kancelarię do własnej sprawy frankowej, zwrócić należy uwagę by prawnik miał doświadczenie w prowadzeniu takich spraw jak nasza. Jak wiadomo, banki udzielały kredytów denominowanych oraz indeksowanych, więc już z tego tytułu w procesie zachodzą rozbieżności, jednakże pamiętać należy również, że bardzo ważne jest by prawnik już wcześniej prowadził proces przeciwko temu bankowi z którym umowę zawarł także frankowicz.

Zobacz: Jak wybrać dobrą Kancelarię od Kredytów we Frankach – Oferta Kancelarii dla Frankowiczów

W zakresie kredytów frankowych wszystkie banki działały w bardzo podobny sposób, lecz zapisy umów konkretnych banków różnią się między sobą i to powoduje, że niektóre umowy łatwo zakwestionować, a niektóre jest bardzo trudno podważyć. Do umów łatwych zaliczają się np. umowy mBanku, jednak już kontrakty z PKO BP czy Deutsche Bankiem, są dużo bardziej wymagające i trudniejsze, a więc i prawnik musi posiadać odpowiednie umiejętności by unieważnić taką umowę.

Dobrzy prawnicy z reguły nie mają problemu z ujawnianiem informacji na temat prowadzonych spraw oraz wskazują ich sygnaturę, kredytobiorca łatwo może więc twierdzenia prawnika zweryfikować, a także może ustalić czy prawnik występował już przed sądem do którego trafi sprawa kredytobiorcy, gdyż to również jest ważne dla przebiegu całego procesu.

Pamiętać ponadto należy o tym, że żeby prawnik w pełni wypełnił powierzone mu zadanie i by mógł prawidłowo reprezentować kredytobiorcę, frankowicz musi przekazać mu wszystkie informacje o zaciągniętym kredycie, działaniach z nim związanych oraz podpisanych aneksach, gdyż bez tej wiedzy prawnik nie jest w stanie stworzyć skutecznej linii w procesie, a bank niewiedzę prawnika może skutecznie wykorzystać.

FrankNews
FrankNews
FrankNews.pl składa się z ekspertów od spraw frankowych, prawników, dziennikarzy. Aktywnie śledzimy rozwój problematyki frankowej już od 2014 r, obserwujemy rozwój orzecznictwa oraz podmiotów oferujących pomoc prawną dla frankowiczów. Nasze artykuły regularnie publikowaliśmy w mediach oraz portalach internetowych. W 2020 r. postanowiliśmy stworzyć portal dzięki któremu każdy posiadacz kredytu frankowego znajdzie w jednym miejscu wszystkie niezbędne informacje. Tak powstał FrankNews.pl Materiały zamieszczone w serwisie Franknews.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad prawnych. Franknews.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie. Zamieszczone materiały są subiektywnymi wypowiedziami autorów.

Related Articles

Najnowsze