PLN - Polski złoty
CHF
4,35
sobota, 20 kwietnia, 2024

Trudna sytuacja Banków w POLSCE – Tak ŹLE jak w 2023 roku jeszcze nie było…

Jak wynika z danych zebranych przez jedną z kancelarii frankowych, w pierwszej połowie 2023 roku padł rekord pod względem liczby wyroków wydanych przez sądy w sprawach frankowych. Było ich co najmniej 8.129 czyli dwa razy tyle co w analogicznym okresie roku 2022, kiedy sądy wydały 4.041 wyroków. Trzeba wiedzieć, że są to dane niepełne z uwagi na brak oficjalnej ogólnopolskiej bazy, która skupiałaby rozstrzygnięcia sądów w sprawach dotyczących kredytów w CHF. Można zatem uznać, że w I połowie br. sądy wydały jeszcze więcej wyroków. Frankowiczów zapewne ucieszy nie tylko szybsze rozstrzyganie przez sądy spraw, ale także stale rosnący odsetek wygranych. O ile w 2020 roku kredytobiorcy wygrali „tylko” 92,5 proc. spraw, to od 2022 roku odsetek wygranych utrzymuje się na poziomie 97 proc. Bieżący rok zapowiada się wyjątkowo również jeśli chodzi o liczbę prawomocnych wyroków. W ciągu pierwszych 6 miesięcy zapadło co najmniej 1.611 prawomocnych rozstrzygnięć, z czego korzystnych dla kredytobiorców było aż 99,3 proc.!

  • Banki znajdują się w trudnej sytuacji już od końca 2019 roku, kiedy zapadł kluczowy dla sporów frankowych wyrok TSUE w sprawie kredytu państwa Dziubak, który zapoczątkował w polskich sądach trend unieważniania wadliwych umów w całości. Jednak w tak złej sytuacji jak obecna banki jeszcze nie były, na co wskazują statystyki wyroków za I półrocze 2023 roku.
  • W pierwszej połowie br. sądy wydały co najmniej 8.129 wyroków w sprawach frankowych, z czego 7.904 rozstrzygnięć (97,2 proc.) było korzystnych dla Frankowiczów, 7.628 to unieważnienia umów kredytowych w całości, a 276 to odfrankowienia. Bankom udało się wygrać zaledwie 2,5 proc. spraw sądowych.
  • Z każdym rokiem wzrasta liczba prawomocnych wyroków. W pierwszym półroczu tego roku zapadło ich 1.611, czyli więcej niż w całym 2022 roku, kiedy sądy wydały 1.561 prawomocnych orzeczeń. Co cieszy jeszcze bardziej, odsetek prawomocnych wygranych kredytobiorców wyniósł w tym okresie aż 99,3 proc. Nie jest to jednak sytuacja wyjątkowa, bo Frankowicze już od 2021 roku wygrywają prawomocnie około 99 proc. spraw sądowych przeciwko bankom.
  • To najlepsze w kraju kancelarie frankowe złożyły się na sukces Frankowiczów w I połowie 2023 roku. Zaliczają się do nich Kancelaria Sosnowski – Adwokaci i Radcowie Prawni oraz Kancelaria Adwokacka Paweł Borowski. Obie kancelarie w ciągu pierwszego półrocza uzyskały każda ponad 400 korzystnych wyroków, a łącznie mają ich po około 1.000.

Sądy przyspieszyły orzekanie. Banki przegrywają tysiące spraw miesięcznie

Począwszy od przełomowego wyroku TSUE z października 2019 roku w sprawie kredytu państwa Dziubak, z każdym rokiem dynamicznie rośnie liczba wydawanych przez sądy wyroków w sprawach frankowych, a także zwiększa się odsetek wygranych Frankowiczów. Tak trudnej sytuacji banki jeszcze nie doświadczyły. Sądy przyspieszyły rozstrzyganie spraw frankowych i wydają w ciągu miesiąca ponad 1.300 wyroków.

Z danych zebranych przez jedną z kancelarii frankowych wynika, że w okresie styczeń – czerwiec 2023 roku zapadło w polskich sądach 8.129 wyroków w sprawach frankowych. Dla porównania w analogicznym okresie roku 2022 było ich o połowę mniej (4.041 wyroków), w I połowie 2021 sądy wydały 703 wyroki w sprawach frankowych, a w I połowie roku 2020 zapadło tylko 225 takich wyroków. Progres jest zatem ogromny, a to zapewne jeszcze nie koniec rekordów.

Cieszy nie tylko szybsze zakańczanie postępowań frankowych, ale również bardzo wysoki odsetek wygranych Frankowiczów. Spośród 8.129 wyroków, które zapadły w ciągu pierwszych sześciu miesięcy tego roku, aż 7.904 czyli 97,2 proc. było dla kredytobiorców korzystne, a 7.628 wyroków to unieważnienia umów kredytowych w całości (93,8 proc. wszystkich rozstrzygnięć).

Widać zatem wyraźnie, że w sądach mocno utrwalił się trend do unieważniania umów frankowych, co jest najdalej idącą sankcją wynikającą ze stosowania przez banki klauzul abuzywnych i jednocześnie najkorzystniejszym rozstrzygnięciem dla Frankowiczów, dzięki któremu mogą pozbyć się toksycznego zadłużenia, rozliczyć się z bankiem tylko do nominalnej kwoty kredytu i wykreślić hipotekę banku.

Coraz rzadziej sądy wydają wyroki odfrankowujące kredyty – takich rozstrzygnięć w I połowie br. było 276, co stanowi 3,4 proc. wszystkich zapadłych wyroków. Trzeba jednak zaznaczyć, że odfrankowienie również niesie wymierne korzyści dla kredytobiorcy, który odzyskuje nadpłatę i spłaca dalej niższe raty, a dodatkowo spada jego saldo zadłużenia.

Banki przegrywają dziś masowo sprawy sądowe. Odsetek zwycięstw banków w I półroczu 2023 wyniósł zaledwie 2,5 proc. – banki wygrały 199 spraw na 8.129 wyroków, a 26 spraw zostało przekazane do ponownego rozpatrzenia sądom I instancji.

Ponad 1.600 prawomocnych wyroków w I połowie 2023. Odsetek prawomocnych wygranych kredytobiorców sięga już 99,3 proc.!

Frankowicze mogą cieszyć się także z coraz większej liczby prawomocnych wyroków. W I połowach lat 2020 i 2021 sądy wydawały po około 50 prawomocnych wyroków w sprawach frankowych. Rok 2022 przyniósł wyraźne przyspieszenie, bo sądy wydały w ciągu I półrocza 652 prawomocne rozstrzygnięcia sporów frankowych, a rok 2023 zapowiada się pod tym względem rekordowo. W okresie od początku stycznia do końca czerwca 2023 r. sądy wydały 1.611 prawomocnych wyroków, czyli więcej niż w całym roku 2022, kiedy zapadło 1.561 prawomocnych orzeczeń.

Odnotowuje się nie tylko znaczący przyrost prawomocnych wyroków, ale też bardzo wysoki odsetek wygranych przez Frankowiczów prawomocnie spraw sądowych, który od około 3 lat oscyluje wokół 99 proc. Oto jak przedstawiały się statystyki prawomocnych wygranych w I półroczach ostatnich kilku lat:

  • I pół. 2020 r. – 84 proc. prawomocnych wygranych Frankowiczów
  • I pół. 2021 r. – 99 proc. prawomocnych wygranych Frankowiczów
  • I pół. 2022 r. – 98,5 proc. prawomocnych wygranych Frankowiczów
  • I pół. 2023 r. – 99,3 proc. prawomocnych wygranych Frankowiczów

To jeszcze nie koniec złych wiadomości dla banków. Powoli zaczyna być odczuwalny wpływ na orzecznictwo sądów dwóch czerwcowych wyroków TSUE do spraw C-520/21 oraz C-287/22. Sądy zaczynają oddalać powództwa banków o zapłatę wynagrodzenia za korzystanie z kapitału, ewentualnie o waloryzację świadczenia. Ponadto częściej udzielają kredytobiorcom zabezpieczenia roszczeń polegającego na zawieszeniu spłaty rat na cały czas trwania procesu. To z kolei sprawia, że jeszcze więcej Frankowiczów decyduje się pozwać bank w związku ze swoim kredytem, a w sądach toczy się już około 135 tys. spraw frankowych z powództwa kredytobiorców.

Najlepsze kancelarie frankowe donoszą o swoich sukcesach w I półroczu 2023

Frankowicze nie byliby dziś w tym miejscu gdzie są, gdyby nie wsparcie doświadczonych kancelarii frankowych, które konsekwentnie od lat walczą w sądach o ich interesy. Dzięki ich uporowi i konsekwencji w działaniu, a także ciągłemu udoskonalaniu argumentacji przemawiającej za nieważnością umów frankowych orzecznictwo sądów uległo utrwaleniu z korzyścią dla kredytobiorców.

Najlepsze kancelarie zaczynały prowadzić sprawy sądowe z powództwa Frankowiczów na długo przed przełomowym wyrokiem TSUE w sprawie kredytu państwa Dziubak. Dzięki temu każda z nich może się pochwalić już około 1.000 wygranych spraw frankowych. Prześledźmy sukcesy osiągnięte w I poł. 2023, które podały niedawno kancelarie specjalizujące się w sprawach frankowiczów

Kancelaria Sosnowski – Adwokaci i Radcowie Prawni – 407 korzystnych wyroków w I poł. 2023. Kancelaria Sosnowski – Adwokaci i Radcowie Prawni zalicza się do pionierów na polskim rynku jeśli chodzi o reprezentowanie w sądach Frankowiczów. Zaczynała bowiem swoją działalność w tej branży około 10 lat temu. Dzisiaj ma na koncie ponad 1.000 wygranych spraw z bankami. Podejmuje się także prowadzenia spraw skomplikowanych i odnosi sukcesy w sądach na terenie całego kraju w sprawach przeciwko wszystkim bankom frankowym.

W I półroczu 2023 roku Kancelaria Sosnowski odnotowała rekord w postaci 407 korzystnych wyroków w sprawach frankowych, z czego 76 wyroków miało charakter prawomocny. Najwięcej korzystnych rozstrzygnięć Kancelaria uzyskała w sprawach kredytów frankowych następujących banków: mBank (76 wygranych spraw), PKO BP (60 wygranych spraw), Bank Millennium (58 wygranych spraw), Santander Bank (27 wygranych spraw), Getin Bank (27 wygranych spraw), Raiffeisen Bank (53 wygrane sprawy) oraz BPH (37 wygranych spraw).

Kancelaria Adwokacka Paweł Borowski – 409 korzystnych wyroków w I poł. 2023. Kancelaria Adwokacka Paweł Borowski to jeden z liderów na rynku kancelarii frankowych. Od wielu lat odnosi sukcesy w sądach na terenie całego kraju i wygrywa z każdym bankiem frankowym, często w super ekspresowym tempie. W związku z tym, że reprezentuje interesy Frankowiczów od wielu lat, dziś może pochwalić się prawie 1.000 korzystnych dla swoich klientów wyroków.

I półrocze 2023 roku było dla Kancelarii Adwokackiej Paweł Borowski bezprecedensowo pomyślne. Kancelaria uzyskała w tym czasie rekordową liczbę 409 korzystnych wyroków w sprawach frankowych, z czego aż 108 wyroków było prawomocnych. 

Subskrybuj nas także na Facebooku oraz Twitter i ZAWSZE otrzymuj jako pierwszy najważniejsze informacje! 

FrankNews
FrankNews
FrankNews.pl składa się z ekspertów od spraw frankowych, prawników, dziennikarzy. Aktywnie śledzimy rozwój problematyki frankowej już od 2014 r, obserwujemy rozwój orzecznictwa oraz podmiotów oferujących pomoc prawną dla frankowiczów. Nasze artykuły regularnie publikowaliśmy w mediach oraz portalach internetowych. W 2020 r. postanowiliśmy stworzyć portal dzięki któremu każdy posiadacz kredytu frankowego znajdzie w jednym miejscu wszystkie niezbędne informacje. Tak powstał FrankNews.pl Materiały zamieszczone w serwisie Franknews.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad prawnych. Franknews.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie. Zamieszczone materiały są subiektywnymi wypowiedziami autorów.

Related Articles

Najnowsze