PLN - Polski złoty
CHF
4,58
poniedziałek, 11 grudnia, 2023

Uchwała SN z 15.04.21 też przełożona

Sąd Najwyższy przekłada kolejną sprawę, tym razem termin posiedzenia siedmiu sędziów Izby Cywilnej SN. Nowy termin został wyznaczony na 7 maja o godzinie 10:00. 

Sąd Najwyższy w składzie siedmiu sędziów w środę 15 kwietnia miał orzec w sprawie pytań wystosowanych w styczniu przez Rzecznika Finansowego. Dotyczą one między innymi roszczeń o bezpodstawne wzbogacenie w razie unieważnienia umowy frankowej oraz sposobu rozliczenia, a dokładnie tego, czy powinno ono zostać dokonane w myśl teorii dwóch kondycji czy teorii salda. 

Najnowszy termin rozprawy w sprawie III CZP 6/21 ma odbyć się na 4 dni przez wyznaczonym nowym terminem posiedzenia pełnego składu Izby Cywilnej Sądu Najwyższego przewidzianym na 11 maja. Wówczas ma paść odpowiedź na sześć pytań zadanych przez Pierwszą Prezes Sądu Najwyższego Małgorzatę Manowską. O zmianie terminu posiedzenia pełnego składu Izby poinformowano w piątek, za powód wskazując brak możliwości przeprowadzenia posiedzenia 28 sędziów z zachowaniem reżimu sanitarnego, a także oczekiwanie na orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie pytań prejudycjalnych Sądu Okręgowego w Gdańsku, które ma zostać opublikowane 29 kwietnia. Należy pamiętać, że to już druga zmiana terminu publikacji tej uchwały. Pierwotnie miała zostać wydana w dniu 25 marca, lecz została przesunięta z powodu podejrzenia choroby COVID-19 u Sędzi Małgorzaty Manowskiej. 

Na obie uchwały oczekują frankowicze, banki a także sądy powszechne, które w znakomitej większości uzależniają publikacje wyroków w sprawach, które zostały niedawno zawieszone od orzeczenia Sądu Najwyższego a także wyroku TSUE. 

Z ostatnich statystyk wynika jednak, że Frankowicze nie czekają na uchwałę SN i pozywają banki masowo już teraz.  

Bądź na bieżąco! Dołącz do społeczności na Facebook lub Twitter 

FrankNews
FrankNews
FrankNews.pl składa się z ekspertów od spraw frankowych, prawników, dziennikarzy. Aktywnie śledzimy rozwój problematyki frankowej już od 2014 r, obserwujemy rozwój orzecznictwa oraz podmiotów oferujących pomoc prawną dla frankowiczów. Nasze artykuły regularnie publikowaliśmy w mediach oraz portalach internetowych. W 2020 r. postanowiliśmy stworzyć portal dzięki któremu każdy posiadacz kredytu frankowego znajdzie w jednym miejscu wszystkie niezbędne informacje. Tak powstał FrankNews.pl Materiały zamieszczone w serwisie Franknews.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad prawnych. Franknews.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie. Zamieszczone materiały są subiektywnymi wypowiedziami autorów.

Related Articles

Najnowsze