Wynagrodzenie za korzystanie z kapitaƂu – kolejne pytania do TSUE

2
2931

Z komunikatu biura Rzecznika Finansowego wynika, ĆŒe zamierza on skierować do TrybunaƂu Sprawiedliwoƛci Unii Europejskiej pytanie prejudycjalne w sprawie roszczeƄ bankĂłw o wynagrodzenie za korzystanie z kapitaƂu w ramach umĂłw o kredyty frankowe. Wniosek o zadanie TSUE pytania dotyczącego sprawy PaƄstwa DziubakĂłw biuro RF wniosƂo do Sądu Okręgowego w Warszawie.

Sprawa PaƄstwa Dziubaków

Jak wynika z wyjaƛnieƄ biura Rzecznika Finansowego, przedmiotowy wniosek dotyczy powĂłdztwa Raiffaisen Bank International AG przeciwko PaƄstwu Dziubak o wynagrodzenie za korzystanie z kapitaƂu, udostępnionego im w ramach kredytu indeksowanego kursem CHF. Rzecznik Finansowy stoi na stanowisku, ĆŒe ĆŒÄ…danie takiego wynagrodzenia przez banki jest sprzeczne z Dyrektywą 93/13, jak rĂłwnieĆŒ nie ma umocowania w przepisach krajowych.

PaƄstwo Dziubakowie w 2008 roku poĆŒyczyli od banku Raiffaisen na cele mieszkaniowe kwotę 400 tys. zƂotych. Po kilku latach zƂoĆŒyli w sądzie pozew przeciwko bankowi o uniewaĆŒnienie umowy i zwrot wniesionych do banku ƛwiadczeƄ. Swoje powĂłdztwo opierali na stwierdzeniu istnienia w umowie kredytowej postanowieƄ o charakterze niedozwolonym (tzw. klauzule abuzywne). W ich sprawie w paĆșdzierniku 2019 roku TSUE wydaƂ orzeczenie, zgodnie z ktĂłrym uniewaĆŒnianie umĂłw o kredyty frankowe nie stoi w sprzecznoƛci z prawem UE. Bazując na tym orzeczeniu, Sąd Okręgowy w Warszawie uniewaĆŒniƂ umowę kredytu zaciągniętego przez PaƄstwa Dziubak, uznając ĆŒe nie moĆŒe ona być utrzymana w mocy.

Pozew banku o wynagrodzenie

Raiffaisen Bank, nie czekając na uprawomocnienie się rozstrzygnięcia uniewaĆŒniającego umowę kredytową DziubakĂłw, wezwaƂ ich do zapƂaty wynagrodzenia za korzystanie z kapitaƂu. PĂłĆșniej zaƛ zƂoĆŒyƂ w sądzie pozew o zwrot kwoty nominalnej kredytu wraz z waloryzacją oraz kwotą wynagrodzenia za korzystanie przez lata z udostępnionego przez bank kapitaƂu. Ɓączna suma, ktĂłrej domaga się bank, stanowi niemal dwukrotnoƛć poĆŒyczonej kwoty. Jako uzasadnienie pozwu bank wskazaƂ, ĆŒe w przypadku PaƄstwa DziubakĂłw doszƂo do bezpodstawnego wzbogacenia się. Do sprawy w marcu 2021 roku wƂączyƂ się Rzecznik Finansowy Mariusz Golecki.

Stanowisko Rzecznika Finansowego

Mariusz Golecki poinformowaƂ, ĆŒe po przeanalizowaniu akt sprawy PaƄstwa Dziubak uznaƂ za zasadne skierowanie pytania prejudycjalnego do TrybunaƂu Sprawiedliwoƛci Unii Europejskiej. Celem takiego dziaƂania jest ochrona praw konsumentĂłw w przedmiotowym postępowaniu. W opinii RF, uniewaĆŒnienie umowy kredytu frankowego przez sąd, w związku z brakiem moĆŒliwoƛci jej kontynuowania po usunięciu klauzul niedozwolonych lub stwierdzenie przez sąd niewaĆŒnoƛci umowy, nie moĆŒe wiązać się z ĆŒÄ…daniem przez bank wynagrodzenia za korzystanie z kapitaƂu oraz odsetek za zwƂokę. Takie roszczenie jest sprzeczne z unijną Dyrektywą 93/13 chroniącą interesy konsumentĂłw przed nieuczciwymi warunkami w umowach. Co więcej, brak jest dla takiego dziaƂania podstaw w prawodawstwie krajowym.

Jak stwierdziƂ Rzecznik Finansowy, uwzględnienie tego typu roszczeƄ prowadziƂoby do sytuacji, kiedy bank stosujący w umowach kredytowych niedozwolone postanowienia, zyskaƂby na tym rozstrzygnięciu więcej niĆŒ w przypadku wykonania wadliwej umowy. Ponadto, nie odczuƂby ĆŒadnych negatywnych konsekwencji stosowania nieuczciwych praktyk. Stoi to w sprzecznoƛci z ochroną praw konsumenta zawartą w Dyrektywie 93/13, mającą jednoczeƛnie na celu odstraszać przedsiębiorcĂłw, wykorzystujących w umowach niedozwolone postanowienia na niekorzyƛć klientĂłw, posiadających status konsumenta.

Jak dalej argumentuje RF, uznanie roszczeƄ banku w związku z korzystaniem przez kredytobiorcĂłw frankowych z udostępnionego kapitaƂu naruszyƂoby interesy majątkowe konsumentĂłw i jednoczeƛnie doprowadziƂo do uzyskania przez bank nienaleĆŒnych korzyƛci. Takie rozstrzygnięcie postawiƂoby nieuczciwego przedsiębiorcę (bank) w sytuacji uprzywilejowanej, ktĂłrej konsekwencją byƂoby osiągnięcie nieuprawnionych zyskĂłw, niezaleĆŒnie od rozstrzygnięcia sprawy wytoczonej z powĂłdztwa kredytobiorcĂłw.

Rzecznik Finansowy po stronie kredytobiorcĂłw

Rzecznik Finansowy od dawna gƂosi pogląd, ĆŒe roszczenia bankĂłw o wynagrodzenie z tytuƂu umĂłw frankowych nie znajdują podstawy prawnej, zarĂłwno w prawodawstwie UE, jak i w przepisach krajowych. W opinii RF, skala finansowa pozwu Raiffeisen Banku przeciwko PaƄstwu Dziubak ma przestraszyć innych frankowiczĂłw i zapobiec dochodzeniu przez nich roszczeƄ na drodze sądowej.

Informacja na stronie Rzecznika: Wniosek Rzecznika Finansowego o pytanie prejudycjalne dotyczące wynagrodzenia za korzystanie z kapitaƂu

2 KOMENTARZE