PLN - Polski złoty
CHF
4,35
wtorek, 23 kwietnia, 2024

Czy warto pozwać bank po spłacie kredytu frankowego?

Większość Frankowiczów nadal boryka się ze spłatą zaciągniętych kilkanaście lat temu toksycznych kredytów w CHF. Jednak są i tacy kredytobiorcy, którym udało się spłacić już kredyt frankowy w całości. Pomimo że pozbyli się balastu w postaci zadłużenia we franku szwajcarskim, mają poczucie że zapłacili bankowi zdecydowanie za dużo. Niejedna osoba zastanawia się czy warto pozwać bank po spłacie kredytu frankowego? Zdecydowanie tak, bo do odzyskania są ogromne kwoty, a postępowanie sądowe w takiej sytuacji nie różni się niczym od postępowań prowadzonych na gruncie kredytów czynnych.

 • Frankowicz, który spłacił w całości kredyt w CHF ma takie same prawa jak posiadacz kredytu „na biegu”. Może zatem domagać się w sądzie zapłaty w związku z nieważnością umowy kredytowej lub bezskutecznością klauzul abuzywnych (tzw. odfrankowienie). W przypadku kredytów spłaconych w całości, oba rozstrzygnięcia sądowe oznaczają zwrot przez bank na rzecz kredytobiorców olbrzymich nadpłat.
 • Korzyści z pozwania banku można oszacować wstępnie samodzielnie i bez wychodzenia z domu. Pomocna w tym zakresie będzie dostępna online, bezpłatna aplikacja kalkulatorfrankowicza.pl, która wylicza przybliżone kwoty korzyści z unieważnienia i odfrankowienia umowy kredytowej.
 • Sprawy sądowe dotyczące kredytów denominowanych i indeksowanych do CHF charakteryzują się wysokim stopniem zawiłości. Poprowadzenie postępowania sądowego o unieważnienie lub odfrankowienie umowy wymaga profesjonalnego wsparcia prawnika z doświadczonej kancelarii frankowej.
 • Warto zdecydować się na dobrą kancelarię, która ma na koncie udokumentowane sukcesy w sprawach frankowych. Najlepsze kancelarie frankowe na rynku posiadają dorobek w postaci około 300 wygranych spraw z bankami. Bez problemu radzą sobie zarówno w sprawach dotyczących kredytów aktywnych, jak i spłaconych w całości. Skuteczność takich kancelarii w sprawach frankowych wynosi blisko 100 procent.
 • Większość kancelarii frankowych wykonuje bezpłatną analizę umowy kredytowej pod kątem oceny szans procesowych. Kancelarie wyliczają też kwoty roszczeń, jakich można dochodzić od banku. Wybór odpowiedniej kancelarii do obsługi sprawy frankowej nie jest rzeczą prostą. Dobrym wyjściem jest wysłanie dokumentacji kredytowej do 2-3 sprawdzonych kancelarii z prośbą o analizę i wycenę procesu, a następnie wybór najlepszej oferty. Uwaga, nie powinno się rozsyłać dokumentacji do przypadkowych, niezweryfikowanych podmiotów.

Po spłacie kredytu też można pozwać bank i odzyskać duże sumy

Kredytobiorcy ze statusem konsumenta – niezależnie od tego czy posiada kredyt aktywny, czy już uporał się całkowicie ze spłatą kredytu – przysługuje ochrona na mocy unijnej Dyrektywy 93/13 oraz art. 385 k.c. Jeżeli w umowie występują niedozwolone postanowienia odnoszące się do mechanizmów przeliczeniowych (tzw. klauzule abuzywne), kredytobiorca może w sądzie żądać stwierdzenia nieważności umowy w całości lub wykreślenia z niej niedozwolonych zapisów (odfrankowienie).

Wstępnej weryfikacji czy umowa zawiera niedozwolone postanowienia można dokonać za pomocą bezpłatnej aplikacji SKANER CHF, która wykorzystuje algorytmy sztucznej inteligencji do wyszukiwania w umowach frankowych poszczególnych banków klauzul abuzywnych. Jeśli umowa zawiera takie zapisy, szanse na dochodzenie od banku zapłaty w związku z nieważnością umowy lub jej odfrankowieniem są spore.

Konieczne jednak jest złożenie pozwu sądowego przeciwko bankowi, z czym nie powinno się zwlekać. Co prawda przepisy dopuszczają możliwość pozwania banku najpóźniej do 10 lat po spłacie kredytu, ale sytuacja wielu banków frankowych pogarsza się i w przyszłości dochodzenie roszczeń mogłoby być utrudnione. Innym powodem, dla którego nie warto długo czekać z pozwem są ogromne sumy, jakie można odzyskać od banku. W przypadku kredytów spłaconych, zarówno wyrok odfrankowujący, jak i unieważniający umowę, oznacza wypłatę na rzecz kredytobiorcy bardzo dużych sum z tytułu nadpłaty kredytu.

Jak można oszacować korzyści z pozwania banku po spłacie kredytu frankowego?

W internecie dostępne jest bezpłatne, intuicyjne narzędzie kalkulatorfrankowicza.pl, które pozwala oszacować przybliżone kwoty korzyści z unieważnienia i odfrankowienia umowy. Wymagane jest podanie kilku parametrów kredytu, w tym:

 • waluta kredytu
 • data wypłaty
 • kwota kredytu w PLN
 • kurs CHF przy uruchomieniu
 • wysokość marży
 • liczba rat
 • daty i kwoty wcześniejszych spłat
 • typ rat (równe lub malejące)

Po wpisaniu danych, aplikacja pokazuje szacunkowe wyliczenia kwot, które można odzyskać na drodze sądowej w sytuacji jeśli wydany zostanie wyrok odfrankowujący kredyt lub wyrok unieważniający umowę kredytową.

Dobra kancelaria frankowa kluczem do sukcesu

Udostępnione w internecie narzędzia, takie jak SKANER CHF oraz kalkulatorfrankowicza.pl, są bardzo pomocne przy wstępnej weryfikacji umowy i szacunkowym wyliczeniu korzyści. Jednak poprowadzenie sprawy w sądzie wymaga wsparcia profesjonalnego pełnomocnika. Z uwagi na wysoki stopień skomplikowania spraw dotyczących kredytów waloryzowanych kursem obcej waluty, nie może to być pierwszy z brzegu prawnik, ale doświadczony adwokat lub radca prawny z dobrej kancelarii frankowej.

Postępowania na gruncie kredytów w CHF wymagają dużej praktyki procesowej oraz znajomości zagadnień z zakresu bankowości i finansów. Tylko wyspecjalizowane w sprawach frankowych kancelarie wypracowały przez lata trafną argumentację i skuteczną strategię procesową pozwalającą im wygrywać z wszystkimi bankami frankowymi.

Warto zdać się na pomoc kancelarii działającej w obszarze kredytów frankowych od kilku lat (najlepsze kancelarie zaczynały już w roku 2013) i posiadającej na koncie około 300 udokumentowanych korzystnych dla Frankowiczów wyroków. Skuteczność doświadczonych kancelarii w starciu z bankami jest bliska 100 procent. Doskonale radzą sobie zarówno w sprawach dotyczących kredytów aktywnych, jak i spłaconych w całości.

Jak wybrać kancelarię do obsługi sprawy?

Większość renomowanych kancelarii frankowych oferuje bezpłatną analizę umowy kredytowej wraz z oszacowaniem korzyści i wyceną kosztów prowadzenia procesu. Z takiej opcji można skorzystać bez wychodzenia z domu, wysyłając za pośrednictwem formularzy dostępnych na stronach internetowych kancelarii skany lub zdjęcia umowy kredytowej i pozostałej dokumentacji (ewentualne aneksy, regulamin, ogólne warunki kredytowania). Po kilku dniach (zwykle do 3 dni) kancelarie odsyłają szczegółową analizę, na podstawie której można dowiedzieć się:

 1. jakie są szanse na powodzenie sprawy w sądzie
 2. jakiej kwoty roszczeń można dochodzić od banku
 3. jakie są koszty obsługi sprawy przez kancelarię

Aby mieć szerszy pogląd, można wysłać dokumentację wraz z prośbą o analizę do 2-3 sprawdzonych kancelarii, a następnie wybrać ofertę najlepszą pod względem finansowym. Nie powinno się jednak rozsyłać dokumentacji do niezweryfikowanych, przypadkowych podmiotów.

FrankNews
FrankNews
FrankNews.pl składa się z ekspertów od spraw frankowych, prawników, dziennikarzy. Aktywnie śledzimy rozwój problematyki frankowej już od 2014 r, obserwujemy rozwój orzecznictwa oraz podmiotów oferujących pomoc prawną dla frankowiczów. Nasze artykuły regularnie publikowaliśmy w mediach oraz portalach internetowych. W 2020 r. postanowiliśmy stworzyć portal dzięki któremu każdy posiadacz kredytu frankowego znajdzie w jednym miejscu wszystkie niezbędne informacje. Tak powstał FrankNews.pl Materiały zamieszczone w serwisie Franknews.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad prawnych. Franknews.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie. Zamieszczone materiały są subiektywnymi wypowiedziami autorów.

Related Articles

Najnowsze