PLN - Polski złoty
CHF
4,35
piątek, 19 kwietnia, 2024

Dlaczego pozew za kredyt we frankach warto złożyć w Warszawie?

Krajowe sądy okręgowe udostępniły statystyki dotyczące liczby nowych spraw frankowych w pierwszej połowie 2022 roku. Wynika z nich, że największą popularnością wśród Frankowiczów cieszą się sądy w Warszawie, do których trafia niemal połowa wszystkich pozwów w kraju. W pierwszym półroczu tego roku do Sądu Okręgowego w Warszawie wpłynęło 13.266 pozwów dotyczących kredytów w CHF, podczas gdy w całym kraju było ich 29,5 tys. Sąd ten jest niezmiennie najmocniej oblegany przez kredytobiorców frankowych, gdyż prezentuje korzystną linię orzeczniczą, a dodatkowo łatwiej w nim uzyskać zabezpieczenie roszczenia. Z naszego artykułu dowiecie się dlaczego pozew najlepiej złożyć w Warszawie. 

  • Wiele czynników przemawia za tym, żeby pozew frankowy złożyć do sądu w Warszawie. Warszawskie sądy od wielu lat rozpoznają sprawy na gruncie kredytów w CHF, zatem tamtejsi sędziowie dysponują największym w kraju doświadczeniem.
  • W Warszawie zlokalizowane są siedziby większości banków frankowych, dlatego kredytobiorcy z całego kraju mogą zgodnie z właściwością miejscową składać pozwy do sądów stołecznych.
  • Linia orzecznicza warszawskich sądów jest przewidywalna, a Frankowicze wygrywają tam niemal 100 proc. spraw. Zwłaszcza Sąd Okręgowy w Warszawie bardzo sprawnie prowadzi postępowania, a w dodatku funkcjonuje tam wydział dedykowany do spraw frankowych.
  • W Warszawie łatwiej jest uzyskać zabezpieczenie roszczenia i legalnie zawiesić spłatę rat, co jest bardzo istotne dla kredytobiorców w dobie stale umacniającego się franka oraz rosnących rat kredytowych.

Doświadczony wydział frankowy w SO w Warszawie

Od kwietnia 2021 roku w Sądzie Okręgowym w Warszawie funkcjonuje tzw. wydział frankowy, czyli XXVIII Wydział Cywilny, który zajmuje się wyłącznie rozpoznawaniem spraw na gruncie kredytów w CHF.

Orzekają w nim najbardziej doświadczeni w tym zakresie sędziowie, którzy doskonale znają specyfikę kredytów indeksowanych i denominowanych kursem obcej waluty.

Linia orzecznicza wydziału frankowego jest jednorodna i zdecydowanie prokonsumencka, dlatego jest to najmocniej oblegany przez Frankowiczów sąd w kraju.

W Warszawie zlokalizowane są siedziby banków

Od lat najwięcej pozwów frankowych trafia do sądów warszawskich, gdyż swoje siedziby ma tam większość banków posiadających portfele kredytów w CHF. Sądy warszawskie są zatem właściwe miejscowo dla spraw z udziałem banków. Z tego względu pozwy do sądów stołecznych mogą kierować Frankowicze z całego kraju.

Warszawskie sądy bardziej przewidywalne niż inne

Orzecznictwo sądów w Warszawie jest bardziej przewidywalne niż przykładowo sądów w Gdańsku, Szczecinie, czy Poznaniu. Stołeczne sądy prowadzą największą ilość spraw frankowych w kraju i wydają też najwięcej wyroków.

Ich linia orzecznicza jest już mocno ugruntowana i zdecydowanie prokonsumencka. Złożenie pozwu w Warszawie zmniejsza ryzyko przegranej, gdyż pewnym jest że sprawę będzie rozstrzygał doświadczony sędzia.

Większa szansa na uzyskanie zabezpieczenia roszczenia w Warszawie

W wyniku umacniającego się franka szwajcarskiego, zwłaszcza po wybuchu wojny na Ukrainie gwałtownie rosną raty kredytów. Niebawem Frankowicze odczują też skutki podwyżki stóp procentowych w Szwajcarii.

W tej sytuacji najlepszym wyjściem jest złożenie do sądu wniosku o zabezpieczenie roszczenia poprzez zawieszenie obowiązku spłaty rat do czasu uzyskania prawomocnego wyroku unieważniającego umowę kredytową. Pozwala to legalnie nie płacić rat przez cały czas trwania procesu.

W warszawskich sądach zdecydowanie łatwiej jest uzyskać zabezpieczenie. Kierownictwo wydziału frankowego w Sądzie Okręgowym w Warszawie jasno wypowiedziało się w kwestii wniosków o zabezpieczenie, wskazując że będą one akceptowane zwłaszcza jeżeli został już spłacony cały pożyczony kapitał. Dodatkowo wydział ten w bardzo krótkim czasie wydaje postanowienia o udzieleniu zabezpieczenia – zwykle do miesiąca od złożenia wniosku.

Szybkie wyroki w Warszawie uzyskiwane przez  kancelarie frankowe

Wbrew obiegowym opiniom, że na wyrok w Warszawie trzeba czekać długo z powodu dużego obłożenia referatów sądowych, wiele postępowań kończy się ekspresowymi wyrokami.

Dzieje się tak zwłaszcza w sprawach prowadzonych przez sprawdzone kancelarie frankowe, które wiedzą jak skonstruować pozew i jakich argumentów użyć, aby ułatwić sądowi wydanie szybkiego, a także korzystnego wyroku. Przykłady takich spraw prezentujemy poniżej.

Ekspresowe prawomocne unieważnienie umowy Polbanku/banku Raiffeisen w Warszawie w 1 rok i 4 miesiące

Ekspresowo, bo w zaledwie 16 miesięcy, zakończyła się w Warszawie sprawa przeciwko bankowi Raiffeisen dotycząca umowy kredytowej dawnego Polbanku. Kredytobiorcy reprezentowani przez Kancelarię Adwokacką Paweł Borowski wnieśli pozew do Sądu Okręgowego w Warszawie, który w dniu 30 lipca 2021 roku ustalił nieważność przedmiotowej umowy (sprawa pod sygn. akt XXVIII C 1823/21).

Przed sądem odbyły się 3 rozprawy, ale zostały przeprowadzone w bardzo krótkich odstępach czasowych. Od korzystnego dla kredytobiorców wyroku bank odwołał się do sądu II instancji, jednak rozpoznający apelację Sąd Apelacyjny w Warszawie po zaledwie 7 miesiącach oddalił ją wyrokiem wydanym w dniu 23 czerwca 2022 roku na posiedzeniu niejawnym (bez rozprawy) w ramach postępowania o sygn. akt V ACa 844/21.

Do prawomocnego wyroku unieważniającego umowę Polbanku doszło po zaledwie 16 miesiącach trwania postępowania dwuinstancyjnego prowadzonego przed sądami w Warszawie.

Prawomocny wyrok w sprawie kredytu Metrobanku/Getin Banku w Warszawie w 20 miesięcy

Kolejna sprawa prowadzona przez Kancelarię Adwokacką Paweł Borowski potwierdza, że w Warszawie zapadają ekspresowe wyroki w sprawach, w których kredytobiorców reprezentuje doświadczona kancelaria frankowa. Prawomocny wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie do sprawy o sygn. akt VI ACa 687/21 unieważniający umowę kredytową dawnego Metrobanku (obecnie Getin Bank) zapadł w dniu 9 maja 2022 roku po zaledwie 20 miesiącach od wniesienia pozwu.

Postępowanie apelacyjne, w wyniku którego oddalona została apelacja banku od wyroku ustalającego nieważność umowy kredytowej wydanego w dniu 15 czerwca 2021 roku przez Sąd Okręgowy w Warszawie (sygn. akt XXV C 413/21), trwało zaledwie 8 miesięcy i ograniczyło się do wymiany pism procesowych oraz krótkiej rozprawy.

mBank błyskawicznie pokonany w Warszawie w 15 miesięcy

Spektakularny sukces w Warszawie odniosła niedawno Kancelaria Sosnowski – Adwokaci i Radcowie Prawni doprowadzając do prawomocnego wyroku unieważniającego umowę mBanku w zaledwie 15 miesięcy. Klienci kancelarii wnieśli powództwo przeciwko mBankowi do Sądu Okręgowego w Warszawie w marcu 2021 r. (sprawa pod sygn. akt XXVIII C 1933/21), a już 16 listopada 2021 r. sąd ten ustalił, że zawarta w 2007 roku umowa pn. „mPlan” jest nieważna.

Ciekawe: Kiedy można pozwać bank za kredyt we frankach?

Postępowanie pierwszoinstancyjne toczyło się zaledwie 8 miesięcy i zakończyło po przeprowadzeniu 1 rozprawy. Od niekorzystnego dla siebie wyroku pozwany bank odwołał się do Sądu Apelacyjnego w Warszawie, który w dniu 9 czerwca 2022 roku oddalił apelację w ramach postępowania o sygn. akt  I ACa 184/22.

Umowa kredytowa stała się prawomocnie nieważna po upływie 1 roku i 3 miesięcy od zainicjowania procesu w Warszawie.

 

FrankNews
FrankNews
FrankNews.pl składa się z ekspertów od spraw frankowych, prawników, dziennikarzy. Aktywnie śledzimy rozwój problematyki frankowej już od 2014 r, obserwujemy rozwój orzecznictwa oraz podmiotów oferujących pomoc prawną dla frankowiczów. Nasze artykuły regularnie publikowaliśmy w mediach oraz portalach internetowych. W 2020 r. postanowiliśmy stworzyć portal dzięki któremu każdy posiadacz kredytu frankowego znajdzie w jednym miejscu wszystkie niezbędne informacje. Tak powstał FrankNews.pl Materiały zamieszczone w serwisie Franknews.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad prawnych. Franknews.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie. Zamieszczone materiały są subiektywnymi wypowiedziami autorów.

Related Articles

Najnowsze