PLN - Polski złoty
CHF
4,47
piątek, 21 czerwca, 2024

Sądy jeszcze tak szybko nie działały. Padają nowe REKORDY w sprawach Frankowiczów

Sądy powszechne w 2022 roku zdecydowanie przyspieszyły orzekanie w sprawach frankowych. W pierwszym półroczu tego roku zapadło co najmniej 4 tysiące wyroków dotyczących sporów na tle kredytów waloryzowanych kursem franka szwajcarskiego. Łącznie w latach 2020 i 2021 wyroków było mniej niż w sześciu miesiącach roku bieżącego. W 2020 roku sądy wydały tylko 955 wyroków, a w 2021 było ich 2.780. Pokazuje to jak mocno sądy przyspieszyły procedowanie spraw. Zdaniem prawników reprezentujących Frankowiczów, po wakacjach miesięcznie może zapadać tysiąc wyroków, a nawet więcej. 

 • Sądy sprawniej niż w latach ubiegłych prowadzą sprawy frankowe i wydają znacznie więcej wyroków. Rok 2022 już jest rekordowy pod względem liczy wydanych przez sądy orzeczeń w postępowaniach na gruncie kredytów w CHF, a kolejne rekordy przed nami.
 • Wszystko wskazuje na to, że jesień przyniesie jeszcze większe ożywienie w sądach. Szacuje się, że miesięcznie będzie zapadało ponad tysiąc wyroków.
 • Większość wyroków wydanych przez sądy w sprawach frankowych w I połowie 2022 roku była korzystna dla kredytobiorców. 3.917 spraw wygrali Frankowicze, a tylko w 117 przypadkach tryumfowały banki. W 7 sprawach sądy apelacyjne przekazały sprawy do ponownego rozpoznania przez sądy I instancji.
 • Wyroków unieważniających umowy kredytowe było od stycznia do czerwca br. 3.746, a odfrankowujących kredyty 166.
 • Sprawne procedowanie spraw przekłada się na skrócenie czasu oczekiwania na wyrok. W naszym artykule znajdziecie przykłady trzech spraw zakończonych ekspresowymi wyrokami unieważniającymi umowy kredytowe w czasie 14, 15 i 16 miesięcy, które zapadły w pierwszym półroczu tego roku.

Sądy coraz szybsze w sprawach frankowych

Z danych zebranych przez jedną z kancelarii frankowych wynika, że w pierwszej połowie br. padł rekord pod względem liczby wyroków zapadłych w sprawach frankowych. Było ich przynajmniej 4 tysiące.

Dane są niepełne, gdyż nie ma ogólnej bazy uwzględniającej wszystkie orzeczenia sądów wydane w sprawach na gruncie kredytów frankowych. Część wyroków zapada na posiedzeniach niejawnych, tak więc dostęp do informacji jest w tym przypadku ograniczony.

Trzeba więc przyjąć, że orzeczeń w sprawach frankowych było od stycznia do czerwca br. znacznie więcej niż 4 tysiące. Porównując ten wynik do lat ubiegłych, kiedy to łącznie w 2020 i 2021 roku sądy wydały 3.735 wyroków, jest to fantastyczny rezultat. W dodatku prawnicy przewidują jeszcze większe ożywienie na jesieni, kiedy miesięcznie może zapadać ponad 1 tys. wyroków.

Ciekawe: Spłacony kredyt we frankach i pozew? Możesz odzyskać duże pieniądze zobacz jak i ile?

Najwięcej wyroków sądy wydały w sprawach dotyczących umów mBanku, a najmniej w postępowaniach przeciwko Bankowi Handlowemu, Alior Bankowi i  DNB Nord. Oto dane dotyczące liczby zapadłych wyroków z podziałem na banki:

 • mBank – 906 wyroków
 • PKO BP – 576 wyroków
 • Bank Millennium – 485 wyroków
 • Raiffeisen – 428 wyroków
 • BPH – 405 wyroków
 • Santander – 382 wyroki
 • Getin Noble Bank – 371 wyroków
 • BNP Paribas – 119 wyroków
 • Deutsche Bank – 83 wyroki
 • BOŚ Bank – 54 wyroki
 • Pekao – 35 wyroków
 • ING Bank Śląski – 34 wyroki
 • Credit Agricole – 18 wyroków
 • Alior Bank – 1 wyrok
 • Bank Handlowy – 1 wyrok
 • DNB Nord – 1 wyrok
 • pozostałe banki – 13 wyroków

Ogółem 3.917 spraw (97 proc.) zakończyło się wygraną kredytobiorców, 117 postępowań (3 proc.) wygrały banki, a 7 spraw zostało przekazanych przez sądy odwoławcze do ponownego rozpoznania przez sądy I instancji. Spośród wszystkich korzystnych wyroków w 3.746 przypadkach (96 proc.) sądy stwierdziły nieważność umowy, a w 166 (4 proc.) zapadły wyroki odfrankowujące kredyty.

Przykłady ekspresowych wygranych z pierwszej połowy 2022 roku

Szybkie procedowanie spraw przez sądy i sprawne orzekanie przekłada się na skrócenie czasu oczekiwania na prawomocny wyrok. Prezentujemy trzy sprawy prowadzone przez doświadczone kancelarie frankowe, zakończone w pierwszym półroczu tego roku ekspresowymi prawomocnymi wyrokami unieważniającymi umowy kredytowe mBanku, banku PKO BP oraz Banku Millennium w czasie od 14 do 16 miesięcy.

Prawomocny wyrok w sprawie umowy mBanku w 15 miesięcy w Warszawie

W dniu 9 czerwca 2022 roku Sąd Apelacyjny w Warszawie wydał prawomocny wyrok do sprawy o sygn. akt I ACa 184/22, oddalając apelację mBanku od wyroku Sądu Okręgowego w Warszawie z dnia 16 listopada 2021 roku do sprawy o sygn. akt XXVIII C 1933/21, na mocy którego umowa frankowa pn. „mPlan” została uznana za nieważną.

Zobacz: Unieważnienie kredytu we frankach uzyskasz w sądzie we Wrocławiu, Katowicach i Warszawie w mniej niż 2 lata

Postępowanie od początku przebiegło bardzo sprawnie. Kredytobiorcy złożyli pozew w marcu 2021 roku, a już po 8 miesiącach sąd I instancji rozpoznał sprawę po przeprowadzeniu tylko 1 rozprawy. Pozwany bank odwołał się od niekorzystnego dla siebie wyroku, ale został on podtrzymany przez Sąd Apelacyjny.

Umowa kredytowa mBanku stała się prawomocnie nieważna po upływie zaledwie 15 miesięcy od zarejestrowania pozwu. Kredytobiorców reprezentowała Kancelaria Sosnowski – Adwokaci i Radcowie Prawni.

Ekspresowy prawomocny wyrok w Łodzi unieważniający po 16 miesiącach umowę PKO BP (Nordea Habitat)

W dniu 7 lutego 2022 roku Sąd Apelacyjny w Łodzi w ramach postępowania o sygn. akt I ACa 552/21 oddalił apelację banku PKO BP, który odwołał się od wyroku Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim, wydanego w dniu 25 stycznia 2021 roku do sprawy o sygn. akt I C 1402/20.

Pozew przeciwko bankowi PKO BP, jako następcy prawnemu Nordea Bank Polska, został wniesiony w październiku 2020 roku. Sąd I instancji ustalił zatem nieważność umowy kredytowej Nordea Habitat po upływie zaledwie 3 miesięcy. Wyrok ten został zaskarżony do Sądu Apelacyjnego w Łodzi, który w bardzo szybkim tempie, po 10 miesiącach rozpatrzył apelację i wydał prawomocny wyrok.

Umowa banku PKO BP została prawomocnie unieważniona po 16 miesiącach trwania postępowania w dwóch instancjach. Sprawę prowadziła Kancelaria Sosnowski – Adwokaci i Radcowie Prawni.

Prawomocne rozstrzygnięcie w sprawie umowy Banku Millennium po I instancji w Częstochowie w 14 miesięcy

W dniu 17 lutego 2022 roku Sąd Okręgowy w Częstochowie wydał wyrok do sprawy I C 580/20, którym ustalił nieważność umowy frankowej Banku Millennium. Wyrok ten uległ uprawomocnieniu po I instancji, gdyż bank nie wniósł apelacji, pomimo że w terminie złożył wniosek o wydanie wyroku wraz z uzasadnieniem. Bank poddał się i zrezygnował z zaskarżenia niekorzystnego dla siebie wyroku.

Prawomocny wyrok unieważniający umowę Banku Millennium zapadł po 14 miesiącach od wniesienia pozwu. Kredytobiorców w tej sprawie reprezentowała Kancelaria Adwokacka Paweł Borowski.

 

FrankNews
FrankNews
FrankNews.pl składa się z ekspertów od spraw frankowych, prawników, dziennikarzy. Aktywnie śledzimy rozwój problematyki frankowej już od 2014 r, obserwujemy rozwój orzecznictwa oraz podmiotów oferujących pomoc prawną dla frankowiczów. Nasze artykuły regularnie publikowaliśmy w mediach oraz portalach internetowych. W 2020 r. postanowiliśmy stworzyć portal dzięki któremu każdy posiadacz kredytu frankowego znajdzie w jednym miejscu wszystkie niezbędne informacje. Tak powstał FrankNews.pl Materiały zamieszczone w serwisie Franknews.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad prawnych. Franknews.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie. Zamieszczone materiały są subiektywnymi wypowiedziami autorów.

Related Articles

Najnowsze